۶۰۰ زندانی جرایم غیرعمد از زندان‌های البرز آزاد شدند

۶۰۰ زندانی جرایم غیرعمد از زندان‌های البرز آزاد شدند

به گزارش سراج24، اسماعیل جمیاری ظهر دوشنبه در مراسم آزادی ۳۰ زندانی بدهکار مالی و جرایم غیرعمد که با مشارکت خیرین اتاق بازرگانی البرز و همزمان با سالروز ولادت امام محمد تقی (ع) در محل اتاق بازرگانی البرز برگزار شد، اظهار کرد: امام حسین (ع) رفع حوائج مردم به دستان نیکوکاران را از جمله نعمات خداوند می‌خواند و چه نعمتی بهتر از آزادی زندانیان و کمک به خانواده‌های آنان است که ما همواره در ماه مبارک رمضان دعای اللهم فک اسیر را می‌خوانیم و اکنون این اسیران، زندانیان محکوم مالی هستند و باید این فرصت را مغتنم شمرد.

مدیرکل زندان‌های استان البرز با بیان اینکه سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور در کنار مراقبت و نگهداری از زندانیان دو وظیفه مهم و رسالت اساسی در قالب مباحث تربیتی و حمایتی بر عهده دارد افزود: در زندان‌ها بدون توجه به نوع جرم و میزان مجازات زندانیان پس از ورود به زندان‌ها همه حقوق شهروندی آنان در زندان‌ها بر حسب قانون و شرع از جمله آموزش، اشتغال و مهارت آموزی، بهداشت و درمان، فرهنگی، تربیتی و خدمات مددکاری و … به آنان اعطا می‌شود.

وی تاکید کرد: نگاه زندانبانی اسلامی به زندانیان همواره نگاهی بر اساس رأفت اسلامی و کرامت انسانی افراد است که با تکیه بر آموزه‌های دینی موجب تقویت باورهای مذهبی زندانیان می‌شود تا امر بازپروری و بازسازی شخصیت و همچنین بازاجتماعی شدن آنان مهیا گردد.

جمیاری با بیان اینکه از جامعه و مردم انتظار می‌رود تا به زندانی بعد از آزادی به چشم شخص گناهکار نگاه نکنند، تصریح کرد: زندانی به هر جرمی که وارد زندان شده به حکم قانون مجازات خود را گذرانده و باید برچسب زندانی از وی برداشته شود تا شخص رها شده از بند مجدداً وارد چرخه جرم نشود.

مدیر کل زندان‌های استان البرز با تاکید بر حمایت اتاق اصناف، فعالان بخش خصوصی، اتاق بازرگانی و صاحبان کسب و کار از زندانیان آزاد شده و همکاری با مرکز مراقبت پس از خروج زندانیان گفت: بحث اشتغال زندانیان آزاد شده اهمیت بسیار بالایی دارد، چون این زندانیان دارای خانواده هستند و غفلت از آنها ممکن است سبب افزایش آسیب‌های اجتماعی شود.

عضو شورای قضائی استان با تاکید بر اینکه ماندن طولانی مدت زندانیان جرایم غیرعمد در زندان سبب تبعاتی جبران ناپذیر است، ادامه داد: فضاها و امکانات در زندان‌ها محدود است و زندان‌ها نمی‌تواند جوابگوی تراکم جمعیت کیفری در زندان‌ها باشد، ازسویی تراکم جمعیت کیفری دارای آسیب‌های بسیاری است و خانواده‌های زندانیان نیز در نبود سرپرست خود با تهدیدهای زیادی مواجه هستند پس لازم است تا ارگان‌ها و نهادهای دیگر به کمک زندان‌ها بیایند.

وی با اشاره به تعداد آزادی زندانیان در سال جاری افزود: از ابتدای سال جاری تا کنون بالغ بر ۶۰۰ زندانی بدهکار مالی و غیرعمد از زندان‌های استان آزاد شده‌اند.

جمیاری تصریح کرد: بیش از ۱۷۰ میلیارد تومان بدهی این زندانی‌ها بود که با جلب رضایت از شکات، مبلغ آزادی آنها به کمتراز ۱۰ میلیارد تومان رسیده است.

مدیرکل زندان‌های استان البرز گفت: امروز به مناسبت ایام مبارک ماه رجب و با همکاری و مشارکت خوب بسیج اصناف، بسیج حقوقدانان و خیرین اتاق بازرگانی البرز شاهد آزادی ۳۰ زندانی بدهکار مالی و جرایم غیرعمد در استان هستیم که ۲ تن از این افراد خانم هستند.

وی بیان کرد: کل بدهی این زندانیان بالغ بر ۱۰ میلیارد تومان بوده، که بخشی از آن توسط کمیته‌های صلح و سازش منجر به گذشت شاکی شده است، بخشی هم توسط مقامات قضائی تبدیل به اعسار شده و بخشی از آن در قالب تسهیلات بانکی بدون بهره و آورده مددجویان پرداخت شده و با کمک‌های اتاق بازرگانی، ستاد دیه استان، خیرین، انجمن‌های حمایت از زندانیان و مرکز نیکوکاری شهدای زندان‌ها در مجموع مبلغ ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان تأمین و به شکات پرداخت شده است و ما امروز شاهد آزادی این زندانیان هستیم.

جمیاری با اشاره به لزوم حمایت از خانواده زندانیان گفت: خانواده‌های زندانیان هیچ نقشی در ارتکاب جرم آنها نداشته‌اند و اکنون بدون سرپرست هستند و نباید ازآنها غفلت کرد و در این خصوص نیازمند حمایت خیرین در این مورد هستیم تا شاهد ادامه چرخه جرم در جامعه نباشیم.

مدیرکل زندان‌های استان البرز در ادامه از تهیه و اهدا ۱۴ سری جهیزیه به فرزندان خانواده‌های زندانیان نیازمند استان برای نخسین بار سخن گفت که در قالب طرح حاج قاسم اجرا گردید و تعداد خانواده‌های متقاضی دریافت جهیزیه در استان را ۱۰۰ خانواده اعلام نمود که در آینده مشمول این طرح خواهند شد.

جمیاری تصریح کرد: در قالب اقدامات حمایتی، اداره کل زندان‌های استان البرز در مرحله نخست ۶۳ دستگاه تبلت و گوشی هوشمند به دانش آموزان محروم از تحصیل اهدا نموده است که امید است در مرحله‌ی بعدی با همکاری خیرین بخش خصوصی ۵۰ دستگاه تبلت وگوشی هوشمند دیگر تهیه و در اختیار این دانش آموزان نیازمند خانواده زندانی قرار گیرد.

اخبار مرتبط

آزادی بدهکار مالی پس از ۷ سال به همت خیرین در فامنین

آزادی یک زندانی پس از ۲۵ سال توسط موکب‌های اربعینی

مدیرکل زندان‌های خراسان رضوی هزینه‌های مجلس ترحیم مادرش را صرف آزادی ۸ زندانی کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha