یادداشت|

بازی تیم بایدن با افکار عمومی ایران

بازی تیم بایدن با افکار عمومی ایران

به گزارش سراج24، مهدی محمدی تحلیلگر مسائل سیاسی در یادداشتی نوشت: مرور تحولات ۴۸ ساعت گذشته در پرونده هسته ای ایران درس آموز است. یک خبرنگار که زمانی به وزارت خارجه امریکا نزدیک بود، در یک اکانت توئیتری خبر داد ممکن است بایدن طی سخنرانی اش در کنفرانس امنیتی مونیخ به برجام برگردد. ناگهان کل فضای مجازی پر شد از خبرهایی با این مضمون که بایدن دارد به برجام بر می گردد و برخی حتی درنگ را جایز ندانستند و خبر داد که بایدن به برجام برگشت! برای کسانی که موضوع را پیگیری می کنند البته روشن بود که چنین اتفاقی نخواهد افتاد و اساسا فعلا راهبرد بایدن بازگشت -حتی بازگشت کاغذی- به برجام نیست.

در عمل آنچه بایدن گفت این بود که مایل است مذاکرات با ایران را در چارچوب گروه ۱+۵ آغاز کند و ضمنا تاکید کرد باید به نگرانی ها بابت رفتار منطقه ای ایران رسیدگی شود. در این کنار این جملات که کلا از خاصیت تهی بود، دو اتفاق دیگر هم افتاد.

اول اینکه این خبر البته قدیمی علنی شد که رابرت مالی مسئول پرونده برجام در وزارت امور خارجه امریکا درخواست داده به عنوان ناظر در جلسه کمیسیون مشترک برجام با حضور ایران شرکت کند و دوم، امریکا نامه دولت ترامپ به رییس وقت شورای امنیت درباره فعال شدن مکانیسم اسنپ بک را پس گرفت. درخواست اول که پیشاپیش رد شده و دومی هم در جهت پروژه ترامپ زدایی است و برای ایران اهمیتی ندارد. در عوض تحولات این دو روز ۳ نکته را روشن کرد: برای امریکا احیای مذاکره حتی از احیای برجام هم مهم تر است.

دولت امریکا می خواهد به برجام برگردد اما بدون لغو تحریم یا برداشتن گامی که بیش از یک عمل نمادین ارزش داشته باشد.

بازی تیم بایدن با افکار عمومی ایران به کمک جریان غربگرا آغاز شده و تشدید خواهد شد.

اخبار مرتبط

قتل‌های زنجیره‌ای در آمریکا

«واگنر»‌‌ها از کریمه تا بانگی

«روایت وارونه» راهبرد اصلی رسانه سعودی

0 نظر

ارسال نظر

capcha