گروه‌های جهادی اصفهان در زمینه فرش دستبافت حمایت نشدند

گروه‌های جهادی اصفهان در زمینه فرش دستبافت حمایت نشدند

به گزارش سراج24، طه حسن زاده با اشاره به هفته اقتصاد مقاومتی و اقدامات صورت گرفته توسط گروه‌های جهادی در این زمینه اظهار داشت: اولین تجربه گروه جهادی برکت حدود سه سال گذشته در یکی از مناطق محروم شکل گرفت که با ورود به فعالیت‌های محرومیت‌زدایی و جهادی به اولویت نیاز به پتانسیل اقتصادی برای هزینه کردن پی بردیم.

وی با بیان اینکه رفع معضل اقتصادی خانواده‌ها مقدم بر سایر نیازهای آنهاست، ادامه داد: تنها با هدف ایجاد کارآفرینی با ۱۲ نفر به صورت مشاغل خانگی بافت تابلو فرش را آغاز کردیم و اکنون ۴۴ نفر نیرو در این زمینه مشغول به کار هستند و به یک کارگاه تابلو فرش آن را گسترش دادیم.

اگر حمایت می‌شدیم سال خوبی بود

دبیر گروه جهادی برکت با تاکید بر اینکه امکان افزایش نیرو و حتی فروش بیشتر در بازار را داریم، گفت: سال ۹۹ علی رغم تمام سختی‌ها اگر حمایت می‌شدیم سال خوبی بود، در صورتی که فعالان حوزه فرش به شرایط نامساعد بازار اذعان دارند اما دلیل آن نگاه سوددهی به این حرفه است.

وی ادامه داد: سعی کردیم با نیت سوددهی وارد این حرفه نشویم که با ورود به این حوزه متوجه شدیم، شأن یک بافنده رعایت نمی‌شود و به دلیل اینکه حق الزحمه بافنده‌ها را بالاتر از نرخ معمول بدهیم، ۲۰ الی ۳۰ درصد هزینه‌های ما افزایش پیدا کرد اما باز هم با این اوصاف از لحاظ اقتصادی رضایت‌بخش بود.

حسن‌زاده با بیان اینکه میزان استقبال بازار به نسبت توانایی ما بیشتر بود و گاهی پاسخی برای مشتریان خارجی نداشتیم، گفت: در ابتدا بازار و میزان در خواست مشتریان را رصد کردیم و سپس برای جذب اقدام کردیم که اغلب توسط واسطه‌ها انجام می‌شد.

وی خاطر نشان کرد: علی رغم اینکه از تحریم‌های خارجی داد و فریاد و ناله بر می‌خیزد اما به نظر می‌رسد تحریم داخلی بیشترین لطمه را به تولیدکنندگان می‌زند؛ برای دریافت حمایت به سازمان‌های مختلفی مراجعه می‌کردیم اما با بهانه‌های مختلفی روبرو بودیم و شاید گناه ما این است که فامیل و اقوامی از مسئولان لشکری و کشوری نداریم.

خارجی‌ها خواهان فرش دستباف اصفهان هستند

دبیر گروه جهادی برکت بیان داشت: ما با وجود تحریم‌ها شرایط و زمینه صادرات و در اختیار گرفتن بازار کشورهای عمان، قطر، سوریه و کشورهای همسایه را داریم، هرچند کمک‌هایی به گروه جهادی شده اما چشم‌گیر نبوده و بروکراسی اداری و چرخش معیوب اداری مانع بزرگی در مسیر اقتصاد مقاومتی کشور است.

وی ادامه داد: در حال حاضر حدود ۲۴ هزار نفر در شهر اصفهان و حاشیه قابلیت فعالیت در این گروه جهادی و حوزه بافت تابلو فرش و فرش دستبافت را دارند و در کل حدود ۴۰ هزار نفر در استان قابلیت فعالیت در این حوزه را دارند و همین استان می‌تواند جوابگوی صادرات غیر نفتی باشد.

حسن‌زاده با بیان اینکه تمام سرمایه گروه در این حوزه صرف شده است، گفت: اگر سرمایه گردش ما به اندازه کافی بود می‌توانستیم کارگاه‌های بیشتری افتتاح کنیم زیرا در گذشته در خانه‌ها این کار انجام می‌شد و امسال در کارگاه‌ها این اتفاق افتاد و برای تجار نیز دیدن این صحنه‌ها جذاب‌تر است که حتی سبب می‌شد پیش‌خرید انجام دهند.

وی تعداد بافنده‌های گروه را ۴۳ نفر عنوان کرد و افزود: جذب از طریق آموزش و کار انجام می‌شود و بر اساس علاقه به این کار ادامه می‌دهند که همین امر خروجی خوبی را نیز به دست می‌آورد.

اخبار مرتبط

کشاورزان اصفهان با متانت به میدان دادخواهی آمدند

تجمع مردم اصفهان برای احیای زاینده رود/ دستور ویژه مخبر به ۲ وزیر

چهاردهمین سالگرد تدفین شهدای گمنام دانشگاه اصفهان برگزار می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha