رئیس کمیته ی امداد امام خمینی (ره):

ائمه جمعه ملجأ مردم و سکان داران انقلاب هستند

ائمه جمعه ملجأ مردم و سکان داران انقلاب هستند

به گزارش سراج24، در این گردهمایی، مرتضی بختیاری رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) ضمن تشریح برنامه‌های پیش روی این نهاد، به سوالات ائمه جمعه سراسر کشور پاسخ داد.

در ابتدای این گردهمایی حجت‌الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری گفت: ویژگی کمیته امداد امام خمینی(ره)، مردم پایه بودن و مبتنی بر عشق، ارادت و کمک‌‌های مردمی بودن است. هنر کمیته امداد از اول مدیریت کمک به مردم از مردم بوده است. این ویژگی مهمی شورای است که امام خمینی رحمه الله علیه در ابتدای انقلاب برای آن را برنامه‌ریزی نمودند.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه ادامه داد؛ مشاهده می‌شود که برخی از مسئولین کمیته امداد در مقاطعی در دفاتر ائمه جمعه مستقر می‌‌شوند و به امور مردم رسیدگی می‌کنند. این موضوع نشان می‌دهد در راه خدمت به مستضعفین، کمیته امداد، دفتر ائمه جمعه را یکی از دفاتر خود می‌داند.

*جوان گرایی در کمیته ی امداد امید آفرین است.

حاج علی اکبری تصریح کرد؛ ائمه جمعه در مصلی‌های نماز جمعه به ترویج احسان و نیکوکاری و رسیدگی به محرومان که در حقیقت فرهنگ‌سازی محسوب می‌شود کمک می‌کنند و نماز جمعه، یکی از مراکز جمع‌آوری کمک های مردمی است.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه ادامه داد؛ از رئیس محترم کمیته امداد و دیگر مسئولین کمیته امداد در سراسر کشور تشکر می‌کنم که این ارتباط نزدیک را میان ائمه جمعه و خادمان به مردم در کمیته امداد برقرار نموده‌اند.

وی در مورد مدیریت جناب آقای بختیاری در کمیته امداد گفت: ایشان در مدیریت خود، جهت‌گیری‌های خوبی داشته‌اند و در حال جوانگرایی هستند. چشم‌انداز این است که کمیته امداد بتواند به ضعفا کمک‌های بیشتری نموده و امید را به جامعه مخاطبین خود یعنی محرومین و مستضعفین تزریق کند.

*ائمه جمعه ملجأ مردم و سکان داران انقلاب هستند.

در ادامه گردهمایی، رئیس کمیته امداد گفت: کمیته امداد امام خمینی (ره) رسالت سنگینی برای کمک به مردم دارد و ائمه جمعه در این رسالت، نقطه قوتی برای کمک به ما هستند. ائمه جمعه ملجأ مردم و سکان داران انقلاب هستند. ما تمام تلاشمان را می کنیم که سکان داران انقلاب، تقویت و حمایت شده و بتوانیم با کمک یکدیگر به مردم مستضعف خدمت کنیم.

بختیاری ضمن اشاره به اولین روزهای پیروزی انقلاب و نقش مردم گفت: هر جایی که مردم پای کار آمدند جمهوری اسلامی در آن موفق شد. ما در کمیته امداد، شأنمان نوکری عائله خدا است و باید امدادرسانی را مردمی بکنیم.

وی در ادامه صحبت های خود در مورد مسجد محوری در برنامه های کمیته امداد گفت: در برنامه های مسجد محور، نه تنها به مددجویان کمیته امداد کمک می شود، بلکه به بسیاری از محرومین که ممکن است تحت پوشش مراکز دیگر باشند نیز کمک می شود. تجربه برخی از مراکز نیکوکاری و بازتاب آن در جامعه، باعث شد بسیاری از دانشگاه ها و نهاد های دیگر برای تأسیس مراکز خیریه و خیریه های تخصصی مانند کارآفرینی و.... داوطلب شوند. خیلی از خیرین نیز برای تأسیس این مراکز خیریه، مثل مراکز کارآفرین که به ایجاد شغل منتهی می شود اعلام آمادگی کردند. جامعه‌ای که به خیر و نیکوکاری مسلح شود، غیر قابل شکست خواهد شد.

بختیاری با اشاره به موضوع مواسات و حرکت چشمگیر مردم در این زمینه گفت: فراخوان رهبر انقلاب در دو مرحله باعث شد که مردم در صحنه بیایند و کمک‌های زیادی را در قالب طرح مواسات به محرومین انجام دهند.

با این‌که در جریان کرونا، تحریم‌های زیادی پیش‌رو داشتیم و حتی در برخی از موارد با آن‌که ماسک و تجهیزات خریدیم ولی نگذاشتند وارد کشور بشود، با این حال، کمیته امداد با استفاده از توان و ظرفیت مددجویانش، شروع به تولید ماسک کرد. در همین ایام کرونا، کمیته امداد در ماه مبارک رمضان، برنامه ریزی کرده بود که 313 آشپزخانه راه بیاندازد ولی به لطف خدا با استقبال مردم، حدود 1200 آشپزخانه با رعایت نکات بهداشتی و با کمک 100 هزار نفر از مردم و خیرین راه اندازی شد و توانستیم غذای گرم و بسته های غذایی به مردم برسانیم. در همین مقطع، حدود 5400 میلیارد تومان در قالب‌های مختلف با کمک مردم و مراکز نیکوکاری به دست مردم و نیازمندان رساندیم.

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) با اشاره به سه برنامه مهم کمیته امداد در طول سال گفت: هر ساله در شهریور با رعایت اصل تکریم، جشن عاطفه‌ها را برگزار می‌کنیم. تعبیر عید برای همه و عیدی برای همه را نیز در جشن نیکوکاری و در اسفندماه، قبل از شروع سال جدید انجام می دهیم. جشن سوم نیز جشن رمضان است که در این ماه عزیز به مستضعفین کمک می‌شود.

سید مرتضی بختیاری در مورد موضوع زکات نیز با اشاره به قانون زکات گفت: شوراهایی برای امر زکات در سطح کشور تا روستاها، ذیل شورای عالی زکات ایجا شده و امروز با همکاری سازمان تبلیغات اسلامی، 30000 طلبه در سراسر کشور برای جمع آوری زکات کمک می کنند و دریافت زکات در دی ماه 1170 میلیارد تومان اعلام شده که پیش بینی می کنیم تا پایان سال این عدد احتمالا به 1500 میلیارد تومان خواهد رسید.

وی در پایان افزود: امید داریم سال 1400 سال پر برکتی برای کمیته امداد و کمک مردمی به مردم مستضعف باشد.

گفتنی است که در این گردهمایی، طرفین برای تدابیر اجرایی و چگونگی مهیا کردن زمینه همکاری ، حمایت و پشتیبانی نمایندگان ولی فقیه و ائمه جمعه کشور از تقویت جریان جمع‌آوری ذکات و برنامه جشن نیکوکاری تحت عنوان "عید برای همه"، به توافق رسیدند.

 

اخبار مرتبط

دیدار قهرمانان المپیک و پارالمپیک ۲۰۲۰ با رهبر انقلاب

اختصاص فضای قابل استفاده مصلی های نمازجمعه سراسر کشور به عملیات پیشگیری و درمان کرونا

طغیان کرونا مسئله اول و فوری کشور است/ واکسن از راه واردات و تولید داخل و به هر شکل ممکن تأمین شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha