زندگی‌نامه روحانی شهید «ابوالقاسم رزاقی»

زندگی‌نامه روحانی شهید «ابوالقاسم رزاقی»

به گزارش سراج24، به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس زندگی‌نامه روحانی مبارز شهید «ابوالقاسم رزاقی» را از نظر می‌گذرانیم.

روحانی مبارز شهید «ابوالقاسم رزاقی» فرزند مرحوم شیخ احمد متولد طالقان و اهل نشتارود است که در سن پنج سالگی با توجه به هوش و ذکاوتی که در او بود، والدینش او را به مکتبخانه جد بزرگوارش مرحوم میرزا محمد رزاقی فرستادند تا «سواد قرآنی» بیاموزد.

با توجه به علاقه زیادش به علوم دینی؛ با راهنمایی و هدایت عده‌ای از فضلا به قم هجرت نمود و دروس حوزوی را شروع کرد. هوش و استعداد تحصیلی بالای او به همراه تلاش مضاعفی که بواسطه شور و اشتیاقی که برای کسب علوم حوزوی داشت، باعث شد ایشان به سرعت پایه‌های تحصیلی حوزوی را زودتر از حد معمول آن بگذراند و پس از آموختن «مقدمات و سطح» وارد مقطع مهم «خارج و فقه و اصول» شد و از اساتید بزرگواری همچون آیت الله «جعفر سبحانی» و علامه «حسین نوری» کسب فیض نمود و پایه‌های علمی و دانش فقهی خویش را تحکیم بخشید.

علاوه بر آن، به تحقیقات در وادی معارف قرآن و نهج البلاغه و صحیفه سجادیه پرداخت و آثار فرهنگی ارزشمندی در این زمینه از خود بر جای گذاشت که می‌توان این کتب را نام برد: «سوگند‌های قرآن» - «مسجد پایگاه توحید و تقوا» - «گامی در شناسایی علمای اسلام» - «پرتوی از صحیفه سجادیه» و...

ضمنا" او در زمینه سیاسی و اجتماعی فعالیت‌های زیادی داشت. بویژه در نهضت ۱۵ خرداد ۴۲ در صف مبارزین و نیرو‌های خط امام بود و بصورت خستگی‌ناپذیری پیگیر جریانات سیاسی انقلاب شد و پرخروش در صحنه‌های خطر حضوری فعال داشت.

ایشان در سنگر وعظ و خطابه، بیانی شیوا و گرم داشت. زبان گویا و نطق زیبا و رسایش، وسیله‌ای بسیار ارزشمند در جهت نشر و گسترش فرهنگ متعالی اسلام بود و باعث شد جوانان جذب ایشان شوند. او پس از شهادت آیت الله حاج «سیدمصطفی خمینی» نقش مهمی در بیدارسازی و به حرکت درآوردن مردم منطقه خود داشت. پس از پیروزی انقلاب اسلامی در تبیین معارف و دفاع اصولی از اسلام و انقلاب و امام خمینی سعی فراوانی داشت.

او در سال ۵۸ به کلاردشت می‌رود و نهاد انقلابی جهاد سازندگی را سروسامان می‌بخشد و نیز در همان سال به مسئولیت آموزش عقیدتی سیاسی پادگان شهید ادیبی مرزن آباد انتخاب می‌گردد و در کنار این مسئولیت به امامت جماعت مسجد مرزن آباد فعالیت می‌نماید همچنین در سال ۶۰ به مسئولیت عقیدتی سیاسی آموزشگاه افسری ۰۱کاد به ایشان محول شد و همزمان آن؛ مسئولیت عقیدتی سیاسی دانشکده فرماندهی ستاد (دانشگاه سابق جنگ) را برعهده گرفت و در کنار این مسئولیت‌ها در مسجد بقیه الله تهران به امامت جماعت پرداخت.

وقتی پیشنهاد مسئولیت نمایندگی مردم در مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه شهرستان‌های تنکابن و رامسر و عباس آباد از سوی ائمه جمعه شهر‌های مذکور به ایشان شد آنرا بعنوان یک تکلیف شرعی دانست و وارد عرصه انتخابات شد و مردم او را با اکثریت قاطع ۹۳ درصد آرا بعنوان نماینده به مجلس فرستادند ایشان در مجلس نیز بدور از بازی‌های سیاسی براساس مصالح اسلام و ملت به وظایف خود عمل کرد و از جمله نمایندگان خط امامی مجلس بشمار می‌رفت و در کمیسیون دفاع مجلس عضویت داشت که در کنار حضور در مجلس قانونگذاری از خدمت رسانی به مردم حوزه انتخابیه‌اش حتی تا عمق روستا‌ها غافل نبود.

این روحانی شهید مبارز و خدمتگزار از هر فرصتی که برایش حاصل می‌‍شد به میادین رزم برای تبلیغ اسلام می‌شتافت که سرانجام در یکم اسفند ۶۴ براثر اصابت موشک دشمن بعثی عراق به هواپیمای حامل ایشان و چهل نفر از نمایندگان و مسئولین قضائی نظام مقدس ایران اسلامی به افتخار مقام شهادت نائل می‌شوند و به عرش پرواز می‌کنند.

اخبار مرتبط

جانباز ۷۰ درصد، علی باباخانی به همرزمان شهیدش پیوست

نصب بیلبوردهای شهدا در مناطق مختلف زنجان

چهلمین سالگرد شهید محراب آیت الله مدنی برگزار می شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha