تعهد مجمع خیرین برای تجهیز، تعمیر و ایجاد ۶ کتابخانه عمومی در خراسان رضوی

تعهد مجمع خیرین برای تجهیز، تعمیر و ایجاد ۶ کتابخانه عمومی در خراسان رضوی

به گزارش سراج24 و به نقل از روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی، حجت‌الاسلام علی‌اکبر سبزیان مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی در جلسه مجمع خیرین توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتاب‌خوانی خراسان رضوی که با حضور خیران و نیک‌اندیشان استان در کتابخانه مرکزی امام خمینی(قدس سره) مشهد برگزار شد، با اشاره به اتفاقات بسیار خوبی که نیت‌های خیر خیران  کتابخانه ساز در استان رقم‌زده است گفت : باوجود مشکلات زیادی که به‌ویژه در مناطق محروم استان وجود دارد اما برای نمونه حضور کتابخانه سیار سردار شهید ابوالفضل روشنک در مشهد با صفوف  پرتعداد کودکان و نوجوانان برای دریافت و مطالعه کتاب، شادی و نشاط و امید را به ارمغان آورده است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی افزود: محمدحسین روشنک که هم‌اکنون مدیرعاملی و ریاست هیأت مدیره مجمع خیرین توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتاب‌خوانی استان را عهده‌دار است،  با کمک یک میلیارد ریالی زمینه ایجاد سه کتابخانه سیار دیگر در مشهد مقدس تا پایان سال جاری را فراهم آورده است.

 وی احداث کتابخانه‌های عمومی خیر ساز در استان خراسان رضوی را موردتوجه قرار داد و تأکید کرد: احداث کتابخانه خیرساز زنده‌یاد فهیمه زینلی به همت خانواده نیک‌اندیش وی در کمتر از یک سال و ماندگاری نام مرحوم مهندس علی‌آبادی با نیت خانواده وی بعد از فقدان وی در یک حادثه رانندگی از نمونه‌ کتابخانه‌هایی است که در استان رضایت و امید و نشاط را به خانواده‌ها و کودکان و نوجوانان هدیه داده است .

سبزیان احداث کتابخانه‌های عمومی مرحومه فرزانه گلدانی در سبزوار، مرحومه فرزانه جامع در مشهد مقدس در سال‌های گذشته را موردتوجه قرار داد و ادامه داد: در ایام‌الله دهه فجر سال جاری در سالروز پیروزی انقلاب اسلامی دو کتابخانه خیرساز عمیدالملک کندری در شهر کندر خلیل‌آباد،کتابخانه مرحوم حاج غلامرضا داودی در بردسکن به بهره‌برداری رسید و در حال حاضر نیز در شهر شادمهر مه‌ولات و روشناوند گناباد با نیت خیر خیران که آرزوی آن‌ها دیدن فعالیت کتابخانه و حضور گرم کودکان و نوجوانان در فضای کتابخانه است آماده بهره‌برداری است.

وی استان خراسان رضوی را مهد خیران و نیک‌اندیشان عنوان کرد و یادآور شد: کتابخانه‌های عمومی در حال حاضر فرهنگسراهای اجتماعی و دانشگاه‌های فردی هستند و با مخاطب محوری زمینه‌ای برای ترویج فرهنگ مطالعه و کتاب‌خوانی و کمک به کاهش آسیب‌های اجتماعی هستند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی از ایجاد ایستگاه‌های دانایی در مراکز آتش‌نشانی مشهد و ایستگاه‌های کارگری شهرداری، ایجاد کتابخانه مدرن در دو ایستگاه قطار شهری مشهد، تفاهم‌نامه ایجاد کتابخانه در فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد، ایجاد پیشخان کتاب در فضاهایی که امکان احداث کتابخانه در آن‌ها نیست و تبدیل ۷ قرائت‌خانه شهرداری به کتابخانه عمومی و آغاز طرح احداث 10کتابخانه عمومی در مناطق مختلف مشهد با همکاری شهرداری مشهد با عنوان اقدامات در حال اجرای اداره کل در ماه‌های آینده یادکرد.

خراسان رضوی در حوزه توسعه فرهنگی و کتابخانه‌ای پیشتاز است

در ادامه نیز مدیرعامل مجمع خیرین توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتاب‌خوانی خراسان رضوی در این جلسه توفیق خدمت در عرصه ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی را لطف خداوند دانست.

محمدحسین روشنک ادامه داد: از این‌که خداوند به ما آبرو و اعتبار و احترام اجتماعی عنایت کرده است تا از این احترام اجتماعی در حوزه ارتقای ساعت مطالعه و کتاب‌خوانی استفاده کنیم خداوند را شاکر و سپاسگزاریم.

وی با گرامیداشت ایام‌الله دهه فجر و ورود به چهل و سومین سال پیروزی انقلاب اسلامی گفت: انقلاب اسلامی ایران در این ۴۲ سال سپری‌شده خدمات و آورده‌های ارزشمندی داشته است که متأسفانه این خدمات کمتر بیان‌شده است.

 دبیر کانون کارآفرینان خراسان رضوی بابیان گوشه‌ای از محرومیت‌ها و کمبودها در دوران حکومت شاهنشاهی به آورده‌ها و پیشرفت‌های کشور در حوزه‌های مختلف فرهنگی ،سیاسی و اقتصادی اشاره کرد که باعث شده است در برابر شیطانی‌ترین ابرقدرت جهان ایستادگی کنیم و اقتدار و صلابت خود را به جهانیان ثابت کنیم.

 وی استان خراسان رضوی را در حوزه توسعه فرهنگی و کتابخانه‌ای پیشتاز دانست و از خدمات و فعالیت‌های انجام‌گرفته در جهت توسعه فرهنگ کتاب‌خوانی در استان در سال‌های اخیر به نیکی یادکرد.

وی افتتاح کتابخانه‌های سیار جدید در استان را که محصول مصوبات جلسه قبلی مجمع بود را موردتوجه قرار داد و ادامه داد: امیدواریم در جلسه آینده نیز شاهد آغاز به کار کتابخانه‌هایی باشیم که در این جلسه توسط خیران استان تعهد شده‌اند.

روشنک ابراز امیدواری کرد: در آینده شاهد اتفاقات مفید و ارزشمند بیشتری در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی با نیت خیر خیران و حامیان کتاب و کتاب‌خوانی در استان خراسان رضوی باشیم.

افزایش گستره حوزه فعالیت مجمع خیران کتاب‌خوانی از مشهد به سطح استان خراسان رضوی

همچنین خزانه‌دار مجمع توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتاب‌خوانی خراسان رضوی نیز در این جلسه از اقدامات ارزشمند اداره کل کتابخانه‌های عمومی در حوزه‌ی ایجاد کتابخانه‌های عمومی جدید و تلاش در جهت ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی تقدیر کرد و از اینکه خیران و نیک‌اندیشان استان نیز در این اقدامات سهیم هستند ابراز خوشحالی کرد.

مرتضی کرباسی از افزایش گستره حوزه فعالیت مجمع خیران توسعه کتاب‌خوانی و ترویج کتاب‌خوانی از شهر مشهد مقدس به سطح استان خراسان رضوی به‌عنوان یکی از اتفاقات ارزشمند صورت گرفته یادکرد و به ارائه گزارشی از اقدامات و کمک‌های انجمن در ایجاد کتابخانه و برگزاری برنامه‌ها و فعالیت‌های ترویجی در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی پرداخت.

 وی از تأمین منابع کتابخانه‌های عمومی، کمک در برگزاری جشنواره کتاب‌خوانی رضوی در طی چهار دوره گذشته، مشارکت در برگزاری برنامه فرهنگی مانند جشن مادران کتاب‌خوان، بهار مهربانی، مهربانی در مهر،پویش خانواده کتاب‌خوان و برنامه‌های هفته کتاب به‌عنوان بخشی از اقدامات مجمع یادکرد.

در ادامه این جلسه خیرین حاضر در جلسه تجهیز، تعمیر و ایجاد 6کتابخانه عمومی در سطح استان خراسان رضوی را تقبل کردند.

اخبار مرتبط

ساماندهی اسناد، اصلی‌ترین راه مبارزه با تحریف دفاع مقدس

علم‌گرایی و نوگرایی در تصمیم‌گیری از شاخصه‌های مهم مدیریت فعلی نهاد کتابخانه‌های عمومی

شهدا؛ رسانه‌ راستین انقلاب و مظهر قدرت ایران

0 نظر

ارسال نظر

capcha