تجلیل از شاعران و فعالان شعر انقلاب اسلامی همدان

تجلیل از شاعران و فعالان شعر انقلاب اسلامی همدان

به گزارش سراج24، ویژه‌برنامه‌ «راویان بالندگی» با هدف تجلیل از شاعران و فعالان شعر انقلاب اسلامی استان همدان با حضور عبدالجبار کاکائی شاعر و ترانسه سرا ملی؛ جواد محقق، شاعر و نویسنده؛  تیمسار حسن خلیلی، استاد محمد کلافچی از پیشکسوتان عرصه فرهنگ و هنر استان و عاطفه زارعی مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان برگزار و از استاد میرهاشم میری، شاعر و نویسنده پیشکسوت؛ سیاوش دیهیمی، شاعر و نویسنده پیشکسوت و امیرعلی سلیمانی، شاعر جوان انقلابی تجلیل به عمل آمد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان در این آیین با بیان اینکه شعر گنجینه‌ای عظیم است که با لطافت ذاتی که در آن نهفته است، سنگین‌ترین اندیشه‌ها و باورها را در خود جای داده و با زبانی دلنشین آدمی را به تفکر واداشته است اظهار کرد: شعر با زبانی سراسر احساس اما سرشار از معنا، خواننده را به دنیایی می‌کشاند که شاعر با توان منحصر به فرد خود آن را خلق کرده است.

عاطفه زارعی با بیان اینکه اندیشیدن نخستین ایستگاه سفر با دنیای شعر است که شاعر سعی کرده مفاهیم مورد نظرش را در قالب آن بیاراید و به خواننده عرضه کند افزود: در این میان گاهی دنیایی از معما و راز چون شعر حافظ خلق می‌شود و تفسیرهای گوناگون را در پی دارد و یا چون سعدی سخنی به وجود می‌آید که پندی حکیمانه برای انسان به ارمغان می‌آورد و گاهی چون فردوسی کاخی از نظم شکل می‌دهد تا نگاهدار هویت ملتی بزرگ شود و آن را از گزند زمانه محفوظ بدارد.

وی با اشاره به اینکه شعر در سده‌های گوناگون شاهکارهایی را عرضه  و شاعرانی برجسته را تقدیم جهان می‌کند تصریح کرد: همدان نیز از دیرباز به دلیل ماهیت فرهنگی و علمی خود زادگاه شاعران برجسته و نامداری چون باباطاهر و عارفان و شاعران نام‌آوری چون عین‌القضات همدانی بوده و این میراث گرانبها در پایتخت تاریخ و تمدن ایران سینه به سینه منتقل شده و همواره همدان شاهد حضور شاعران فرهیخته بسیاری است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی همدان ادامه داد: امروز به همت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گامی در راه تقدیر از پیشکسوتان و جوانان این عرصه برداشته‎‌ایم تا مراتب احترام و سپاس خود را تقدیم این عزیزان نماییم.

وی خاطرنشان کرد: هم اکنون اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان افتخار دارد که مقام اندیشمندان بزرگی چون استاد میرهاشم میری شاعری توانمند که همواره حامی و همراه کتابخانه‌های عمومی بودند و استاد سیاوش دیهیمی چهره شاخص عرصه موسیقی و شعر را گرامی بدارد.

زارعی  خاطرنشان کرد:  نهاد کتابخانه‌ها علاوه بر این،  پرداختن به گذشتگان و چهره‌های شاخص ادبی را در دستور کار قرار داده تا به سهم خود در راه حفظ و انتقال نامداران همدانا موثر باشد، از همین رو با تقدیر از جایگاه استاد زنده یاد احمد نیک‌طلب متخلص به یاور همدانی به دنبال قدر نهادن به جایگاه این بزرگان است.

وی گفت: در راستای اهمیت دادن به جایگاه جوانان و تشویق آنها از امیرعلی سلیمانی شاعری جوان  و با ذوق که در محضر رهبر معظم انقلاب نیز به شعر خوانی پرداختند، تقدیر می‌کنیم تا از جوانان به عنوان ثروت عظیم جامعه نیز یادی کرده باشیم.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان اظهار کرد: کتابخانه‌های عمومی به عنوان پایگاهی اجتماعی وظیفه خود می‌داند که هرچه بیشتر در راه ارتباط بین نخبگان و جامعه گام بردارد و محلی برای تبادل نظر و اندیشه‌ها باشد.

اخبار مرتبط

امام علی (ع) محور وحدت جامعه اسلامی است

ترویج احکام شریعت وظیفه ذاتی طلاب است

سبک مبارزاتی امام جواد (ع) الگوی تحقق انقلاب اسلامی

0 نظر

ارسال نظر

capcha