ایمان و عقیده را نمی‌توان با زور به کسی تحمیل کرد

ایمان و عقیده را نمی‌توان با زور به کسی تحمیل کرد

به گزارش سراج24، حجت الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی طی سخنانی در حرم مطهر بانوی کرامت با بیان اینکه ما دو نوع جهاد در اسلام داریم اظهار کرد: نوع اول جهاد دفاعی است که باید با هر کسی که به انسان، وطن و ناموس او تجاوز کرد جهاد کرد و این جهاد برای همه انسان ها از هر قوم و ملتی وجود دارد.

وی نوع دوم جهاد در اسلام را جهاد ابتدایی دانست و گفت: جهاد ابتدایی چند شرط دارد که اولین شرط آن اذن امام معصوم است و دوم هدف از جنگ است که باید برای از بین بردن فتنه و احیای توحید باشد.

کارشناس مذهبی حرم مطهر حضرت معصومه سلام الله علیها با بیان اینکه خداوند در آیه ۱۹۰ سوره بقره نکاتی را درباره جنگ بیان کرده است، افزود: خداوند می فرماید «و قاتلوا فی سبیل الله» یعنی برای خدا باید جنگید نه برای کشور گشایی و اهداف مادی، «الذین یقاتلونکم» یعنی جنگ باید دفاعی باشد و در برابر متجاوز باید ایستاد «ولا تعتدوا» یعنی نباید اصول اخلاقی را در جنگ نادیده گرفت.

وی گسترش اسلام با جنگ و خونریزی را حرف غلطی دانست و گفت: ایمان و عقیده را نمی توان به زور به کسی تحمیل کرد و حتی اگر قبول کنیم که اسلام با جنگ وارد ایران و کشورهای دیگر شده اما مسلمان ماندن مردم به انتخاب خودشان بوده است.

حجت الاسلام والمسلمین رفیعی با اشاره به شیعه شدن مردم ایران و پیروی از اهل بیت علیهم السلام در ایران ادامه داد: این امر به خاطر مبانی عقلی و فطری اسلام و تشیع است که مردم ایران آن را با جان و دل پذیرفتند و از آن حمایت کردند و تا امروز بر این عقیده خود ماندند.

وی جنگ هشت ساله ایران با عراق را از نوع جهاد دفاعی دانست و افزود: ایران اوایل جنگ شهرهای عراق را مورد هدف موشک قرار نمی داد ولی وقتی که صدام شهرهای ایران را موشک باران کرد و در همین شر قم صد نفر از مردم بی گناه به شهادت رسیدند ایران هم شهرهای بغداد و بصره و برخی شهر های دیگر به غیر از شهرهای مذهبی را هدف قرار داد.

کارشناس مذهبی حرم مطهر بانوی کرامت با اشاره به آیه ۱۹۱ سوره بقره که خداوند می فرماید هرکجا آنها را یافتید بکشید و آنها را از سرزمینشان بیرون کنید، افزود: این دستور خداوند به دنبال اقدامی بود که کفار با مسلمانان کرده بودند و آنها را از مکه بیرون و خانه هایشان را تصاحب کرده بودند که خداوند وقتی مسلمانان قدرت پیدا کرده بودند به آنها این دستور را داد که همانطور که آنها با شما رفتار کردند شما نیز همانطور رفتار کنید.

وی ادامه داد: بنابراین جهاد دفاعی در زمان غیبت واجب است و جهاد ابتدایی هم نیازمند اذن معصوم است و نمی توان بدون اذن مستقیم معصوم جهاد ابتدایی را انجام داد ولی در میان علما کسانی داریم که معتقدند جهاد ابتدایی حتی در زمان غیبت امام هم جایز است و برخی هم معتقدند که جهاد ابتدایی اصلا در زمان حضور و چه در زمان غیبت معصوم جایز نیست ولی هیچ فردی در جهاد دفاعی شکی ندارد.

اخبار مرتبط

شب قدر، مجالی برای تقویت ایمان و ارتباط با امام زمان(عج) است

عاقبت بخیری و سعادت ابدی در سایه تقویت باورهای ایمانی محقق می‌شود

ارائه گواهی عدم سوء پیشینه برای ثبت نام در انتخابات شورا‌ها ضروری است

0 نظر

ارسال نظر

capcha