آیا واکسن کرونا بیماری زا است؟!

آیا واکسن کرونا بیماری زا است؟!

به گزارش سراج24، گویا پس از خبر‌های خوب در مورد واکسن ایرانی و واکسن‌ کشورهای دیگر، برخی با ایجاد شایعه سعی در ایجاد هراس از واکسن و ایجاد مقاومت در برابر تزریق آن در بین مردم دارند؛ به‌گونه‌ای که این شایعات ممکن است باعث سلب آرامش روانی جامعه شود.

مرکز مقابله با شایعات سایبری به بررسی چند نمونه از این موارد پرداخته است که در ادامه خواهیم دید.

شایعه ابتلا به ایدز با تزریق واکسن کرونا

خبر ابتلا به ایدز با تزریق واکسن کرونا مدتی است که در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود، طی این شایعه امده است که پروژه تولید واکسن در استرالیا باعث ابتلای افراد استفاده‌کننده به ایدز شده و در ادامه توصیه شده هیچ فردی واکسن تزریق نکند.

با بررسی‌های انجام‌ شده در مرکز مقابله با شایعات سایبری مشخص شد این ادعا صحت ندارد، در واقع در واکسن ساخت دانشگاه کوئیزلند استرالیا دو قطعه از پروتئین‌ها با ویروس ایدز مشابهت داشته و باعث ایجاد تست HIV مثبت کاذب می‌شده است.

دولت استرالیا نیز به همین علت قرارداد خرید واکسن دانشگاه کوئیزلند را فسخ کرد و در حال حاضر تولید آن متوقف شده‌است. (تصویر١)

شایعه عقیم‌سازی واکسن کرونا

در روزهای اخیر برخی در شبکه‌های‌اجتماعی مدعی شدند که طبق گفته دانشگاه آکسفورد، واکسن کرونای این دانشگاه، باعث عقیم‌شدن ٧٠درصد از افراد تحت تزریق می‌شود‌. (تصویر٢)

اما طی بررسی‌ها مشخص شد، ترجمه اشتباه کلمه  sterilizing immunity  در گزارش آکسفورد باعث چنین خطایی شده است؛ در این ترجمه، واژه sterlilizing  به اشتباه عقیم‌کننده ترجمه شده، در حالی که این واژه به معنی استریل‌بودن از عامل بیماری‌زا است.

در بررسی سایر منابع نیز مشخص شد واکسن اکسفورد ۷۰ درصد ایمنی ایجاد می‌کند و به معنای عقیم‌کردن ۷۰ درصد جمعیت نیست. (تصویر٣)


اخبار مرتبط

معاون تحقیقات وزارت بهداشت: کارایی برخی واکسن‌های ایرانی کرونا از نمونه خارجی بهتر است

۸۵ درصد از مردم واکسن زدند

تحویل نخستین محموله واکسن «کووپارس» به وزارت بهداشت

0 نظر

ارسال نظر

capcha