«لجین الهذلول»؛ نماد سرکوب عجیب زنان توسط بن‌سلمان

«لجین الهذلول»؛ نماد سرکوب عجیب زنان توسط بن‌سلمان

به گزارشسراج24، الهذلول یکی از فعالان مدنی برای لغو ممنوعیت رانندگی زنان در عربستان یکبار در سال 2014 و بار دیگر در سال 2018 توسط حکومت سعودی بازداشت شد. دولت سعودی اتهام او را ارتباط با دولت و گروه‌های تروریستی اعلام کرده بود، در صورتی که او تنها به فعالیت در حوزه رانندگی بانوان در عربستان مشغول فعالیت بود.

الهذلول در امارات ربوده و با فشار به عربستان منتقل شد و در نهایت دادگاه جرائم تروریستی عربستان او را به پنج سال حبس محکوم کرد. از آنجایی که 2 سال این محکومیت تعلیقی بود، اما انتظار می‌رفت که وی در سال 2021 آزاد شود.

 

«لجین الهذلول»؛ نماد سرکوب عجیب زنان توسط بن‌سلمان/ سرگذشت تلخ فعالان حقوق زن در عربستان چیست؟

شکنجه و آزار جنسی، دموکراسی آل سعود در برابر زنان منتقد

نکته قابل توجه زندانی شدن الهذلول تنها تعداد سال‌‌های محکومیت وی ییست. تقریباً چندماه بعد از حبس این کنش‌گر حقوق زنان، ولید الهذلول برادر وی در توییتی، حقایق وحشتناکی درباره شکنجه‌هایی که لجین و همراهانش در زندان متحمل شده‌اند، منتشر کرد. ولید در توئیتی نوشت که بازجویان هنگام تماس تلفنی لجین با خانواده‌اش به گوشش سیم برق وصل کردند تا در صورتی که کلمه‌ای خارج از خواست بازجویان بگوید به وی شوک الکتریکی وارد کنند.

برادر الهذلول افزود که خواهرش خواستار تحقیق مستقل درباره اشخاصی شد که او را از ابوظبی ربوده و به ریاض منتقل کرده‌اند، اشخاصی که این فعال زن عربستانی را از زندان ذهبان به زندان سری در جده انتقال دادند و اشخاصی که او را را در زندان جده شکنجه کردند.

خانواده الهذلول همچنین معتقدند؛ دخترشان در معرض شکنجه‌های جنسی نیز قرار گرفته است. اما رژیم آل سعود تاکنون هیچ‌گاه این اتهامات را نپذیرفته است.

این شکنجه‌‌ها اما فقط به لجین الهذلول ختم نمی‌شود. «سمر بدوی»، «نسیمه الساده»، «نوف عبدالعزیز» و «میساء الزهرانی» دیگر زنان منتقد آل سعود هستند که به سرنوشت الهذلول دچار شدند و خلاف وی هنوز شانس آزادی از زندان‌های سعودی را پیدا نکرده‌اند.

به همین بهانه یک رسانه انگلیسی نیز گزارشی درباره شکنجه‌های زنان در زندان‌های عربستان منتشر و در آن اعلام کرد: بازپرس‌ها زندانیان زن را پس از وادار کردن به انجام رفتارهای غیراخلاقی، از سقف آویزان کرده و به آنها شوک الکتریکی وارد می‌کردند. زنان در زندان وادار به تماشای تصاویر مستهجن می‌شدند و بازپرس‌ها، آنها را مورد ضرب و شتم قرار داده و به تجاوز تهدید می‌کردند.

عربستان، بی‌تفاوت در برابر واکنش‌های بین‌المللی

حکم صادره برای لجین و نیز شکنجه‌های فجیع علیه آل‌سعود علیه او و دیگر زنان فعال حقوق بانوان در عربستان، واکنش‌های بین‌المللی و فعالان شبکه‌های اجتماعی را به همراه داشته است. در نهایت دفتر حقوق بشر سازمان ملل هم از مقامات سعودی خواسته ‌بود تا لجین را فوراً آزاد کنند. بن‌سلمان اما هیچ توجهی به بیانیه‌ها و فعالیت‌های حقوق بشری برای آزادی الهذلول نداشت و هربار به رد کردن شایعات شکنجه شدن وی یا دفاع از اسقلال قضائی سعودی‌ها می‌پرداخت.

جلب رضایت بایدن، سند آزادی لوجین

سیاست‌های رئیس‌جمهور جدید آمریکا اما بن‌سلمان را مجبور به عقب‌نشینی سیاست‌های عربستان حتی در امور داخلی کشور خود کرد و او کم‌کم مجبور به فراهم کردن آزادی زندانیان منتقد رژیم خود و در صدر آن‌ها الهذلول شد.

 

«لجین الهذلول»؛ نماد سرکوب عجیب زنان توسط بن‌سلمان/ سرگذشت تلخ فعالان حقوق زن در عربستان چیست؟

تقریبا دوماه پیش نیز ایالات متحده خواستار آزادی این کنش‌گر حقوق زنان شده بود. روی‌کار آمدن بایدن اما عربستانی‌ها را تحت‌ فشار قرار داد و به عقیده کارشناسان حوزه بین‌الملل آن‌ها برای جلب رضایت کاخ سفید هم که شده و برای گرفتن ژست‌هایی مثل رعایت حقوق بشر، مجبور به آزادی الهذلول شدند.

بایدن پیشتر در طول مبارزات انتخاباتی گفته بود که در قبال وضعیت حقوق بشر در عربستان ساکت نخواهد ماند و همچنین پس از ورود به کاخ سفید تاکنون بارها بر لزوم بهبود حقوق و آزادی‌های اجتماعی و سیاسی در این کشور تاکید کرده است، مسئله‌ای که دونالد ترامپ چندان به آن توجه نمی‌کرد.

فردای آزادی لوجین، جو‌ بایدن از این اقدام عربستان استقبال کرد و گفت: «آزادی‌ او [لوجین الهذلول] از زندان امری درست است که باید انجام می‌شد».

البته حمایت بایدن از این فعال سیاسی سعودی به دلیل داشتن تابعیت آمریکایی اوست، زیرا بارها فعالان مدنی در عربستان مورد آزار و اذیت دولت سعودی قرار گرفته‌اند، ولی دولتمردان آمریکا هیچ واکنشی به این نقض حقوق بشر نشان نداده‌اند.

مجلس نمایندگان آمریکا خواهان اجازه ترک الهذول از عربستان شد

همین حمایت‌های بی دریغ سکاندار جدید آمریکا باعث شد که عالیه الهذلول، یکی از خواهران لجین در جریان یک ویدئو کنفرانس ضمن تشکر ازبایدن به دلیل استقبال از آزادی کنشگر عربستانی به خبرنگاران گفت که پیروزی جو بایدن کمک شایان به آزادی لجین الذهلول کرده است.

 

«لجین الهذلول»؛ نماد سرکوب عجیب زنان توسط بن‌سلمان/ سرگذشت تلخ فعالان حقوق زن در عربستان چیست؟

 بعد از آزادی لجین نیز حواشی درباره او هم‌چنان ادامه داشت. ایلهان عمر، نماینده مسلمان حزب دموکرات آمریکا در مجلس نمایندگان این کشور خبر آزادی الهذلول را فوق العاده بیان کرد و اعلام داشت که مدت‌ها برای این اتفاق تلاش می‌کرد. او در ادامه بیان کرد:« حالا عربستان سعودی باید به او اجازه دهد تا این کشور را ترک کند و بقیه فعالان حقوق زنان که در حبس به سر می‌برند را نیز آزاد کند.»

لغو ممنوعیت رانندگی زنان در عربستان اما دستگیری و شکنجه فعالان این موضوع یک تضاد جدی در سیاست‌های تجددگرایانه محمد بن سلمان است. او از طرفی مجوز رانندگی به زنان در عربستان می‌دهد و از سوی دیگر فعالان این موضوع را به زندان می‌اندازد. 

البته می‌توان نتیجه گرفت که سیاست‌های حقوق بشری آمریکا در قبال دولت سعودی هم پارادوکس عجیبی دارد. آمریکا از اعدام شیخ نمر، روحانی برجسته و فعال مدنی شیعه عربستان توسط حکومت سلمان بن عبدالعزیز حمایت می‌کند، اما از بازداشت یک فعال دوتابعیتی آمریکایی-عربستانی به شدت انتقاد می‌کند

اخبار مرتبط

دور پنجم گفتگوهای ایران و عربستان در آینده نزدیک برگزار می شود

سکوت رژیم های عربی در مقابل جنایات سعودی عواقب ناگواری خواهد داشت

واکنش حزب الله لبنان به جنایت هولناک ائتلاف سعودی اماراتی در یمن

0 نظر

ارسال نظر

capcha