مردم‌سالاری دینی باید در همه عرصه‌ها محقق شود

مردم‌سالاری دینی باید در همه عرصه‌ها محقق شود

به گزارش سراج24، هادی البرزی پژوهشگر حوزه رسانه در ویژه برنامه «مهرخاوران» با ارائه تعریفی از اصطلاح «مردم سالاری دینی» اظهار داشت: مردم سالاری دینی نوعی از حکومت است که علاوه بر نقش مهم و پررنگ مردم در تشکیل حکومت و تعیین سرنوشت خود، معیارها و ارزشهای دینی نیز در آن رعایت می شود.

وی با اشاره به تفاوت مردم سالاری دینی با مردم سالاری غربی بیان کرد: انتخابات، مهم ترین تجلی مردم سالاری دینی است اما در انتخابات اخیر آمریکا شاهد بودیم که از هر وسیله ای برای پیروزی در رقابت ها استفاده کردند و عملاً معیارهای دینی و اخلاق انتخاباتی جایگاهی نداشت و محوریت هم با رأی مردم نبود.

البرزی با بیان اینکه امام خمینی (ره) «مردم» و «دین» را دو بال اصلی جمهوری اسلامی ایران معرفی کردند افزود: جمهوری اسلامی مدل جدیدی از حکومت است که 42 سال ادامه داشته و انتخابات مختلفی هم در آن با مشارکت پررنگ مردم شکل گرفته است.

پژوهشگر حوزه رسانه ادامه داد: این مدل از مردم سالاری دینی در ایران روز به روز کامل تر می شود و امیدواریم در گام دوم انقلاب نیز شاهد جهانی شدن این مدل و الگوگیری کشورها از جمهوری اسلامی ایران باشیم.

او درباره علت دشمنی ها با دموکراسی در ایران گفت: همه متحدان کشورهای غربی در منطقه نظام های پادشاهی دارند و جالب این است که غرب هیچ مشکلی با این موضوع ندارد اما با کشور ما که مدل جدیدی از حکومت را ارائه کرده دشمنی می کند و حتی یک مورد از انتخابات ما را هم پوشش رسانه ای نمی دهد.

البرزی تفاوت دموکراسی دینی با دموکراسی غرب را در عدالت محوری و نگاه دینی دانست و اظهار کرد: ریشه دموکراسی های غربی در لیبرال دموکراسی و نظام سرمایه داری است که سود و منفعت برعکس مسائل دینی بسیار مهم است؛ مانند ترامپ که با پول زیاد، خودش را کاندید کرد و رئیس جمهور شد و تبعات آن هم را مردم تحمل کردند.

پژوهشگر حوزه رسانه اظهار کرد: در مردم سالاری دینی، خود مردم آئینه ای از اراده خداوند هستند و دینی بودن حکومت هم به این خاطر است که ارزشها و معیارهای دینی مواظب این دموکراسی باشند تا به انحراف کشیده نشود.

او همچنین درمورد عمل نکردن نامزدها به وعده های انتخاباتی خود و عدم رعایت اخلاق گفت: اگر فردی وعده می دهد و عمل نمی کند ارتباطی به شاکله دموکراسی دینی و کل سیستم ندارد و بلکه به خود شخص برمی گردد اما معتقدم که این شاکله باید در کل فرآیند انتخابات نیز شکل بگیرد.

البرزی معتقد است که بر اساس بیانیه گام دوم انقلاب، مردم سالاری دینی باید با نگاه به داخل در همه عرصه ها محقق و متبلور شود تا به صورت عملیاتی در حوزه دانشگاه، مدرسه، کارخانه و تولید داخل و دیگر حوزه ها قدرتمند شویم.

پژوهشگر حوزه رسانه با اشاره به هشدار رهبری درمورد تحریم و تحریف گفت: دشمن از طرفی تحریم های اقتصادی را علیه ایران اعمال می کند و از طرف دیگر هم شاهدیم بیشترین شبکه های ماهواره ای فارسی زبان و فضای مجازی عملیات روانی انجام می دهند لذا می طلبد که با ایجاد شبکه ملی اطلاعات و موتورجستجو ملی خود را در این حوزه ها نیز قوی تر کنیم.

البرزی توجه به ظرفیت جوانان حزب اللهی در عرصه های مختلف و زمینه سازی برای حضور جوانان در سطوح مدیریتی را لازمه تحقق بیانیه گام دوم انقلاب دانست و گفت: ما در همین مدت باقی مانده از دولت باید ظرفیت های مغفول را جدی بگیریم و از آنها بهترین استفاده را داشته باشیم.

اخبار مرتبط

تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب «عصرهای کریسکان» منتشر خواهد شد

روایت سلحشور از ماجرای حمله ساواک به نمایش‌مذهبی

انقلاب اسلامی در پی آن است شیوه زیستی تمدن غربی را تغییر دهد

0 نظر

ارسال نظر

capcha