بنگلادشی ها خود را جزئی از فرهنگ ایرانی- اسلامی می‌دانند

بنگلادشی ها خود را جزئی از فرهنگ ایرانی- اسلامی می‌دانند

به گزارش سراج24، به مناسبت چهل‌ودومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و با هدف بررسی جایگاه مطالعات ایرانشناسی در کشور بنگلادش، وبینار «بررسی موقعیت ایرانشناسی» به همت رایزنی فرهنگی ایران در بنگلادش و با همکاری بنیاد ایرانشناسی و بنیاد سعدی برگزار و از کلثوم ابوالبشر و شمیم بانو، دو بانوی ایرانشناس و مدرس زبان و ادبیات فارسی تجلیل شد.

این وبینار با پیام حضرت آیت‌الله سید محمد خامنه‌ای، رئیس بنیاد ایرانشناسی آغاز شد. در بخشی از پیام ایشان آمده است: برای اینجانب موجب مسرت است که فرصتی فراهم گردید که بتوان اساتید و پژوهشگران حوزه ایرانشناسی به هم سخنی و هم اندیشی برای بررسی جایگاه ایرانشناسی در بنگلادش بپردازند. بنیاد ایرانشناسی که هدف اصلی از تأسیس آن، انجام مطالعات و تحقیقات علمی تخصصی به منظور توسعه دانش ایرانشناسی و معرفی شایسته و ارائه چهره حقیقی فرهنگ، تاریخ و تمدن سرزمین و مردم ایران به جهان است، علاقه‌مند است با عنایت به ظرفیت و توان علمی خود زمینه‌های تقویت نهادهای ایرانشناسی در جهان و همکاری سازنده و مثبت با جامعه ایرانشناسان جهان را فراهم کند.

محمدرضا نفر، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بنگلادش نیز در این مراسم با پاسداشت تلاش کلیه پژوهشگران و اساتید ایرانشناسی و زبان و ادبیات فارسی در بنگلادش و ایران، گفت: ایران تنها تمدنی است که گستره تمدنی و فرهنگی آن همچنان باقی مانده است و مردم بنگلادش عموماً ایران را کشوری باستانی و با تاریخ تمدنی کهن می‌شناسند.

وی ادامه داد: ایران امروز را به دلیل نام‌آوری در تمامی عرصه‌های سیاسی، فرهنگی، علمی و از منظر استقلال و تجدید حیات ملی می‌توان «ایران تاریخی» نامید. بر این اساس، امروزه مفهوم ایرانشناسی نه تنها به معنای شناخت تاریخ کشور پارس و ایران باستان و فرهنگ و آثار به جا مانده از آن بلکه شامل شناخت ایران امروز و ایران نوین با منظومه فکری، فرهنگی، اعتقادی و سیاسی حاکم بر آن و نقش برجسته آن در تاریخ معاصر جهان است. ایرانشناسی امروزه ترکیبی از شناخت هویت منحصر به فرد تاریخی یک جغرافیای تاریخی، تمدنی و فرهنگی و یک هویت نوین سیاسی فرهنگی تاریخ ساز و پیشرو در عصر معاصر است.

سفیر کشورمان در بنگلادش افزود: زبان فارسی و ایرانشناسی نقطه پیوند مردمان مسلمان ایران و بنگلادش طی قرون متمادی است.

علاقه‌مندی بنگلادشی‌ها به ایرانشناسی

سید حسن صحت، رایزن فرهنگی ایران در بنگلادش نیز در سخنانی، افزود: مردم بنگلادش درس ایرانشناسی را نه برای آشنا شدن با یک ملت و فرهنگ بیگانه، بلکه درس ایرانشناسی را با هدف خودشناسی فرامی‌گیرند و خود را عضوی و جزئی از فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی می‌دانند.

وی ادامه داد: امید است با کمک همین دانشجویان ایرانشناسی بنیادی با نام بنیاد ایرانشناسی را ثبت رسمی و ملی خواهیم کرد تا آموزش‌های ایرانشناسی و فعالیت‌های ایرانشناسی وارد مرحله جدیدی شوند.

فروزان، معاون بین‌الملل بنیاد سعدی و میردامادی، مدیرکل همکاری‌های علمی بنیاد ایرانشناسی ضمن بیان اهداف تأسیس بنیاد ایرانشناسی به ظرفیت‌ها و امکانات گسترده این بنیاد برای بهره برداری محققان و پژوهشگران ایرانی و غیر ایرانی اشاره کردند.

در این وبینار که چهار دانشگاه بنگلادش که دارای گروه زبان و ادبیات فارسی هستند یعنی دانشگاه‌های داکا، راجشاهی، چیتاگونگ و کولنا و نیز، انجمن زبان فارسی بنگلادش مشارکت داشتند، دو فیلم مستند از زندگانی علمی کلثوم ابوالبشر و شمیم بانو، دو بانوی ایرانشناس و مدرس زبان و ادبیات فارسی پخش شد.

اخبار مرتبط

بهترین فرصت توسعه فرهنگ قرآنی در ماه مبارک رمضان است

نوجوانان با زندگی «پیامبران پنهان» آشنا می‌شوند

کارگروه فقهی برای ترویج فرهنگ زکات تشکیل شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha