لزوم روایت دقیق از رویدادهای پیروزی انقلاب اسلامی

لزوم روایت دقیق از رویدادهای پیروزی انقلاب اسلامی

به گزارش سراج24، محمد هادی نظیری در مراسم رونمایی از کتاب خیزش دانش آموزی واکاوی قیام ۳۰ مهر همدان که با حضور مدیرکل اسناد و کتابخانه غرب کشور، نویسنده اثر و جواد بیات پیشکسوت انقلاب اسلامی برگزار شد، اظهار کرد: انقلاب اسلامی به دوران اوج بلوغ خودش نزدیک شده است و ما هم‌اکنون یاس و نا امیدی جبهه کفر را در خودش شاهد هستیم، زیرا انقلاب اسلامی توانسته است بر مشکلات پیروز شود.

نظیری با بیان اینکه تأسف آور است که ما در در درون شجره طیبه انقلاب اسلامی هنوز به این بلوغ، ایستادگی و توانمندی باور نداشته باشیم، ادامه داد: در شرایطی که مسئله اصلی ابرقدرت‌های پوشالی در دنیای بین‌الملل مواجهه با نظام اسلامی است، درست نیست که خودمان به این عظمت نگاه ضعیفی داشته باشیم.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان با با اشاره به این اینکه که شهدا و امام راحل، امانت مهمی را در اختیار ما قرار دادند، افزود: ما نیز باید بتوانیم امانت‌دار خوبی باشیم.

وی با بیان اینکه کتاب خیزش دانش آموزی اثر ارزشمندی است، افزود: اثر ارزشمندی خلق شده است، اثری که هوشمندی و ظرافت در آن مشهود است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان با اشاره به سخنان حاج جواد بیات از پیشکسوتان انقلاب اسلامی در همدان، گفت: حاج جواد بیات را به عنوان سخنگوی انقلاب می‌شناسیم، خیلی‌ها در مسیر انقلاب بودند، اما برخی‌ها تبدیل به مجسمه و نماد انقلاب شدند، چون همیشه در طول این دوران انقلاب ایشان حاضر بوده‌اند.

نظیری با تاکید بر اینکه وقایع انقلاب به دور از تخیل و سخنان غیرواقعی و غرض‌ورزانه باید نوشته شود، افزود: هر چند این اقدام بسیار سختی است، زیرا هر کس از ظن و نگاه خودش حوادث را تحلیل می‌کند.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از روایت‌های تاریخی در تاریخ صدر اسلام به همین عارضه مبتلا است، افزود: گاهی فرد براساس نظام فکری خودش و نگاه خودش حادثه را نقل می‌کند، نه با معیار قرار دادن انصاف که باید برای آن فکری کرد.

نظیری خطر عدم ثبت دقیق وقایع و تحریف را مسئله‌ی اساسی دانست و گفت: اگر نسل حاضر در حوادث با گذر زمان حضور نداشته باشند، چگونه می‌توان نقل‌های تاریخی از خود آن وقایع را راستی آزمایی کرد.

وی با بیان اینکه این کتاب بیانگر یک خیزش هدفمند و هوشمند جریان دانش آموزی استان در ۳۰ مهر است، اضافه کرد: ابعاد این مسئله در سه لایه باید مورد کنکاش قرار بگیرد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان با بیان اینکه در لایه اول این حرکت و خیزش اجتماعی را باید در یک پازل دید، افزود: یک حرکت اجتماعی در پازل اجتماعی شکل می‌گیرد و این نشان از شناخت دقیق مبانی اسلام و نگاه اسلام توسط رهبران انقلاب است که می‌توانند خیزش اجتماعی ایجاد کنند.

وی با اشاره به جایگاه علمی امام خمینی ره، ادامه داد: یک عارف، فیلسوف و فقیه آنچه از اسلام درک کرده را می‌خواهد در ساختار یک اجتماعی بروز دهد، این قطعاً بدون شناخت دقیق عرصه ممکن نخواهد بود.

نظیری با بیان مثال‌هایی از عملکرد اجتماعی و نهادسازی شهید آیت الله مدنی در شهر همدان پیش از انقلاب، ادامه داد: چرا شهید مدنی این چهار نهاد و ساختار اجتماعی را در همدان ایجاد می‌کند و به دنبال ایجاد ساختارهای اجتماعی می‌رود، این نشان دهنده شناخت عمیق این عالم فرزانه از ساختارهای جامعه است.

وی ادامه داد: فقیه بسیار داریم، اما چرا علم همه آنها منجر به ایجاد ساختار اجتماعی نمی‌شود و این نشان دهنده تفاوت نگاه فقیه است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان با اشاره به اینکه سه لایه در این رویدادها مؤثر است، افزود: لایه اول رهبران اجتماعی که هدایت فکری را متأثر از نگاه امام خمینی (ره) دنبال می‌کردند.

وی افزود: در لایه دوم برای حرکت اجتماعی نیاز به هسته سخت نیاز است که مورد تربیت رهبران قرار بگیرد.

نظیری با بیان اینکه این هسته سخت حلقه واسط بین مردم و رهبران هستند، ادامه داد: رهبران در ابتدای کار این هسته سخت را تربیت می‌کنند که از اقشار مختلف جامعه هستند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان با تاکید بر اینکه اگر همه در این نظام فکری تربیت نشوند این رویداد نتیجه نمی‌دهد، اضافه کرد: لایه سوم هم مردم هستند که در صورت هدایت رهبران و عملکرد درست حلقه واسط وارد اقدام می‌شوند و خیزش ایجاد می‌شود.

وی با بیان این سوال که اگر این عوامل موجب پیروزی انقلاب شد، چرا امروز از امتداد این اتفاقات در انقلاب غفلت شده است، افزود: گاهی ما از اوامر رهبر جامعه غافل می‌شویم و دلیلش این است که هسته‌های سخت نگاهشان از اوامر و نگاه رهبری متفاوت است و ارتباط خوبی با بدنه عمومی ندارند.

اخبار مرتبط

سردار فدوی: دفاع مقدس الگوی مقابله با توطئه‌های دشمنان است

حرکت جهانی انقلاب اسلامی تداوم می‌یابد

جشنواره کتابخوانی رضوی برای کارکنان دولت آموزش ضمن خدمت محسوب می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha