از خیاطی تا امام جماعت مسجد؛ روایتی از پدر دو شهید در لامرد

از خیاطی تا امام جماعت مسجد؛ روایتی از پدر دو شهید در لامرد

به گزارش سراج24، آفتاب روز نهم دی ‌ماه سال ۱۳۱۶ زمانی طلوع کرد که شاهد تولد نوزادی در یک خانواده ایمانی و مذهبی بود و سال‌های بعد این نوزاد، یکی از اسوه‌های تقوا و ایثار در عهد انقلاب اسلامی ایران گردید.

بعد از هفت ‌سالگی  وارد مکتب‌خانه برادر بزرگش گردید، برادری که او خود نیز یکی از اساتید برجسته قرآن و از ذاکران خاص اباعبدالله  بود که بعدها افتخار تقدیم یک فرزند را در راه سرخ مکتب امام حسین (ع) پیدا نمود.

در مدت‌ زمان حضور در مکتب‌خانه برادر، الفبای حروف ابجد را فرا گرفت و نسبت به احکام شرعی آشنایی کاملی پیدا نمود.

پس ‌از آن، نزد پدر حرفه خیاطی را فرا گرفت و از ۱۷ سالگی جهت امرار معاش به کشور کویت رفت و به شغل خیاطی مشغول شد. سپس به ایران بازگشت و پس از مدتی اقامت در ایران، ازدواج نمود و پس‌ازآن جهت امرار معاش عازم کشور قطر گردید و درمجموع ده سال در قطر به شغل خیاطی مشغول بود.

حاج اسدالله صفایی با فوت همسرش دیگر به خارج از کشور سفر نکرد و در همین شهر لامرد و محله کهوردان مشغول به شغل خیاطی شد و درزمینهٔ های زیادی ازجمله دوخت لباس‌های روحانیون، کت‌وشلوار و پیراهن مهارت داشت و تقریباً تمام مردم لامرد از اشکنان تا گله‌دار خاطره حداقل یک‌بار دوخت لباس نزد وی رادارند و آنچه در خاطر مشتریان خیاطی به یادگار مانده است اخلاق و تقوای وی است که بر هنر خیاطی‌اش غالب بود.

پدر شهیدان حمزه و عباس صفایی قبل از شروع دفاع مقدس، اولین فرزند شهیدش را در شیراز دیدار کرد و پیشنهاد ازدواج به وی داد اما شهید حمزه صفایی در پاسخ به پدرش اعلام می‌کند صبر کنید عروسی من در این دنیا نیست و چند ماه پس ‌از آخرین دیدارشان بود که اولین شهیدش را در پانزدهم مهر ماه ۱۳۵۹ تقدیم به انقلاب اسلامی نمود.

سال ۱۳۶۱ که به درخواست اولین امام‌جمعه لامرد حجت‌الاسلام سیدعلی‌اصغر هاشمی شهیدی، مسئولیت دفتر امام‌جمعه لامرد را پذیرفت و تا سال ۱۳۹۷ در این مسئولیت به خدمت پرداخت.

به دلیل تقوا و اخلاص این مرد بزرگ، اهالی محله کهوردان، قبل از پیروزی انقلاب اسلامی به وی پیشنهاد امامت جماعت مسجد محله را دادند و علیرغم مخالفت وی، با اصرار فراوان اهالی محله کهوردان، به ‌عنوان امام جماعت انتخاب شد.

علاوه بر آن منزل وی، همیشه محل مراجعات مردم جهت حل مشکلات  به ویژه پاسخگویی به مسائل دینی و شرعی بود و در مدت زیادی نیز به‌ عنوان مسئول شورای روستای کهوردان در زمینهٔ های مختلف، منشأ خدمات به مردم محله کهوردان بود.

در ماه پایانی سال ۱۳۶۱ بود که خبر شهادت دومین فرزندش را به وی دادند و او که صبوری از خصوصیت‌های بارزش بود چون کوه استوار، خداوند را برای این نعمت شهادت فرزندش ستایش کرد.

 در طول هشت سال دفاع مقدس علاوه بر دو فرزندش که شهید شده بودند، دو فرزند دیگرش نیز در جبهه‌ها حضور یافتند که یکی از آ‌ها به‌افتخار جانبازی نائل آمد و خود حاج اسدالله صفایی نیز بارها جهت تقویت روحیه رزمندگان، در مناطق جنگی حضور یافت.

نکته قابل ‌تأمل در مورد حاج اسدالله صفایی، پدر شهیدان حمزه و عباس صفایی این است که دو برادر و دو عموی وی همگی پدر شهید می‌باشند و فرزندان خود را تقدیم انقلاب اسلامی نموده‌اند.

مرتضی راستی یکی از جوانان فعال محله کهوردان در گفت و گو با خبرنگار فارس با بیان اینکه محله کهوردان بیشترین تعداد شهدا و رزمنده در بین محلات شهر لامرد را دارا است،گفت: ۴۵ سال است که حاج اسدالله صفایی، علم نماز جماعت در دو مسجد صاحب‌الزمان (عج) و امام خمینی (ره) را برپا کرده‌اند.

وی ادامه داد: پدر شهیدان صفایی با نظم، تقوا و اخلاص فراوان خود در تربیت و رویش رزمندگان و جوانان محله کهوردان نقش بسیار مهمی ایفا نمودند و پدر معنوی این محله می‌باشند که شخصیتهای کشوری بسیاری در منزل وی حاضر و از این شخصیت باتقوا تجلیل نمودند.

غفور رحیمی از فعالان رسانه و ساکن محله کهوردان نیز در خصوص پدر شهیدان صفائی اظهار داشت: سعادت همسایگی این مرد شریف را دارم و از این موضوع بسیار خرسندم. تواضع و فروتنی جناب صفائی زبانزد است و در محله از ایشان به عنوان بزرگ و معتمد به خوبی نام برده می شود که حضور چنین اشخاصی در محله کهوردان، سعادت بزرگی است.

وی افزود: حضور بزرگانی همچون آقای صفایی سبب اطمینان خاطر ساکنین در محله می شود و اهالی نیز با قدردانی و قدرشناسی از خانواده های معظم شهدا، همواره احترام خاصی را برای پدران و مادران شهدا در این محله قائل هستند.

اخبار مرتبط

جزئیات جدید «نیویورک‌تایمز» از نحوه ترور شهید فخری‌زاده

رئیس بنیاد شهید درگذشت پدر3 شهید را تسلیت گفت

قصه شنیدنی عاشقی جوانی از دیار سید جلال‌الدین

0 نظر

ارسال نظر

capcha