روایت دیده نشده از «منصور» ارتش

روایت دیده نشده از «منصور» ارتش

به گزارش سراج24، عباس اسماعیل گل؛ در سال‌های اخیر مستندسازان زیادی پا به عرصه کارگردانی سینما گذاشتند، تجربه‌ای که برای خیلی از آنان سکوی پرتاب شد، در بین کارگردانان سینمای مستند، نام‌های زیادی را می‌توان پیدا کرد که با ورود به عرصه سینما، طعم کارگردانی را زیر دندان چشیدند، بسیاری‌شان موفق بودند و بعضی‌ هم ناموفق. محمدحسین مهدویان، سعید روستایی، محمد کارت، نرگس آبیار، آرش لاهوتی، مونا زندی، مرتضی‌علی عباس‌میرزایی، بهروز نورانی‌پور و ... کارگردانانی هستند که با تجربه ساخت فیلم مستند در سال‌های گذشته، وارد عرصه کارگردانی سینما شدند و اتفاقا موفق هم بودند. ابراهیم حاتمی‌کیا که خود یکی از کارگردانان موفق کشور است بارها با احترام از سینمای مستند حرف زده و به اهمیت ساخت فیلم مستند قبل از کارگردانی در عرصه سینما تاکید کرده است. او معتقد است هر کارگردان زمانی اجازه دارد کار سینمایی بسازد که چند سالی در هوای سینمای مستند تنفس کرده باشد. چرا که سوژه‌یابی مستند و پرورش آن تا تبدیل شدن به یک فیلم ذهن کارگردان را خلاق بار می‌آورد.

روایت دیده نشده از «منصور» ارتش

اما این بار یک مستندساز دیگر با سوژه‌ای جدید در این راه قدم در جشنواره 39 فجر گذاشته است. مستندسازی که سابقه دریافت جوایز زیادی را در کارنامه دارد و حالا اولین اثر سینمایی خود را ساخته است؛ آن اسم «سیاوش‌ سرمدی» است. وی در کارنامه کاری‌اش ساخت مستندهایی نظیر «ادواردو»، «امام موسی‌صدر»، «چمران به روایت دختر جبل‌عامل»، «80 سال مقاومت»، «داوطلب مرگ» و ... را دارد. او چند مدتی را به عنوان مدیر دفتر Press TV در بیروت سپری کرده و حالا ساخت یک فیلم سینمایی با نام «منصور» را تجربه کرده است.

روایت دیده نشده از «منصور» ارتش

علاقه سیاوش سرمدی به تاریخ انقلاب و به ویژه افراد تاثیرگذار آن را نمی‌توان انکار کرد؛ این هنرمند حالا اولین فیلم بلند سینمایی خود با عنوان «منصور» را به تهیه‌کنندگی جلیل شعبانی ساخته است. موضوع این فیلم همانند بسیاری از کارهای قبلی سرمدی در سینمای مستند روایتی کمترشنیده از بخش‌های دیده‌نشده تاریخ انقلاب و دفاع مقدس است. دوربین این کارگردان این بار سراغ کسی رفته است که شاید نسل امروز تنها نامش را دیده یا شنیده است؛ آن هم روی تابلوهای بزرگراه‌ها یا در یک برنامه تلویزیونی؛ سرتیپ شهید منصور ستاری.

روایت دیده نشده از «منصور» ارتش

این فیلم سینمایی با نگاهی به بخش‌هایی از زندگی شهید ستاری و طراحی و تولید اولین جنگنده کاملا ایرانی ساخته شده که در آن بخشهای ناگفته از هشت سال دفاع مقدس روایت شده است. و سرمدی در نخستین تجربه بلند سینمایی اش سعی کرده تا به روایت ناب و دست نخورده از سال‌های پایانی جنگ تحمیلی متعهد بماند و ماجرا را از نقطه ای دنبال میکند که ایران به شدت درگیر کمبود تسلیحات نظامی است و همان روزها قهرمان داستان (سرتیپ ستاری) بر یک پروژه مهم کار می‌کند و سرمدی در ادامه بخوبی هر چه تمام تر نشان میدهد که چرا شهید ستاری را باید یکی از تاثیرگذارترین چهره‌های نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در دوان دفاع مقدس بدانیم. کسی که در خودکفایی این نیروی مهم نظامی کشورمان در هشت سال دفاع مقدس و پس از آن نقش به‌سزایی داشته است. و سرمدی با بهره گیری قابل قبول از جلوه های ویژه و بازی باور پذیر محسن قصابیان در نقش شهید ستاری، بخوبی به معرفی طرح‌ها و ابتکارات شهید ستاری در تجهیز سیستم‌های راداری و پدافندی نیروی هوایی در دوران جنگ تحمیلی پرداخته است.

اخبار مرتبط

تمام زوایای واقعه غدیر برای مردم تبیین شود

کتاب « من می آیم» نقد و بررسی شد

«من می‌آیم»

0 نظر

ارسال نظر

capcha