حوزه موظف به رفع نیازهای جدید و معاصر نظام اسلامی است

حوزه موظف به رفع نیازهای جدید و معاصر نظام اسلامی است

به گزارش سراج24، آیت الله اعرافی صبح پنجشنبه در همایش کتاب سال حوزه ضمن تبریک میلاد حضرت زهرا (س) و گرامیداشت دهه فجر انقلاب اسلامی و پاسداشت مقام شهدا و علمای بزرگ همچون آیت الله مصباح یزدی و آیت الله یزدی، در آستانه یکصدمین سال احیا و تأسیس حوزه علمیه قم گفت: قم در سخت‌ترین شرایط اجتماعی عالم اسلام با استفاده از تجربه حوزه علمیه نجف و پیشینه قم، حوزه علمیه را احیا و باز تأسیس و بنیانگذار فعالیت‌های علمی شد.

وی افزود: حوزه علمیه قم تجربه هزار ساله حوزه‌ها را در خود منعکس می‌کند و با نگاه به عصر جدید و تحولات آن به بازسازی فعالیت‌های خود پرداخته است.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور با بیان اینکه فعالیت صد سال اخیر حوزه قم به دو برهه‌ی قبل و بعد انقلاب اسلامی قابل تقسیم است افزود: قبل از انقلاب بزرگان حوزه قم به عنوان رکن اساسی در کنار حوزه نجف و سایر حوزه‌ها در برابر موج‌های انحرافی و گمراه کننده پراکنده در جهان و ملت اسلام ایستاد و مقابله کردند.

وی ادامه داد: بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی نیز قم با ورود به عرصه جدید اجتماعی سیاسی با وجود امام خمینی (ره) درخشید و نور معارف الهی را بر ایران تمام دنیا گستراند.

آیت الله اعرافی با اشاره به تلاش حوزه قم در ترویج معارف دینی و حضور در قلب کارهای علمی و فرهنگی و درخشش در نهضت و انقلاب اسلامی در انقلاب تاکید کرد: در مسیر تفسیر، علوم عقلی، فلسفه مضاف، فقه‌های نو و معاصر و همه قلمروهای مرتبط، برگ‌های زرین و آثار مبارکی در حوزه علوم انسانی و اجتماعی با پیشگامی حوزه قم و پشتوانه حوزه نجف وجود دارد.

وی افزود: با تحلیل این صد سال فعالیت حوزه قم توسعه‌های مختلف و جدیدی در حوزه اتفاق افتاده است و با وجود نقد در رفتار حوزه اما توسعه مرزهای دانش و تعمیق علوم حوزوی قدم‌های بزرگی برداشته است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه همایش کتاب سال حوزه حلقه‌ای از سلسله نورانی توسعه و تعمیق علوم اسلامی است افزود: با وجود برداشته شدن قدم‌های مثبت و قوی در جامعه علمی، ما خود را موظف به رفع نیازهای جدید و معاصر نظام اسلامی می‌دانیم و امیدواریم این همایش برای مدیران الهام بخش باشد و آینه‌ای برای نشان دادن نقاط قوت و ضعف به حوزه باشد.

اخبار مرتبط

سه خانه خلاق و نوآوری حوزه کودک و نوجوان راه اندازی می شود

کارگاه فرصت های ویژه هنرمندان در شبکه های اجتماعی

در حوزه سلامت کمبود امکانات داریم/ صدای مطالبه گران شنیده نمی‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha