حوزه موظف به رفع نیازهای جدید و معاصر نظام اسلامی است

حوزه موظف به رفع نیازهای جدید و معاصر نظام اسلامی است

به گزارش سراج24، آیت الله اعرافی صبح پنجشنبه در همایش کتاب سال حوزه ضمن تبریک میلاد حضرت زهرا (س) و گرامیداشت دهه فجر انقلاب اسلامی و پاسداشت مقام شهدا و علمای بزرگ همچون آیت الله مصباح یزدی و آیت الله یزدی، در آستانه یکصدمین سال احیا و تأسیس حوزه علمیه قم گفت: قم در سخت‌ترین شرایط اجتماعی عالم اسلام با استفاده از تجربه حوزه علمیه نجف و پیشینه قم، حوزه علمیه را احیا و باز تأسیس و بنیانگذار فعالیت‌های علمی شد.

وی افزود: حوزه علمیه قم تجربه هزار ساله حوزه‌ها را در خود منعکس می‌کند و با نگاه به عصر جدید و تحولات آن به بازسازی فعالیت‌های خود پرداخته است.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور با بیان اینکه فعالیت صد سال اخیر حوزه قم به دو برهه‌ی قبل و بعد انقلاب اسلامی قابل تقسیم است افزود: قبل از انقلاب بزرگان حوزه قم به عنوان رکن اساسی در کنار حوزه نجف و سایر حوزه‌ها در برابر موج‌های انحرافی و گمراه کننده پراکنده در جهان و ملت اسلام ایستاد و مقابله کردند.

وی ادامه داد: بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی نیز قم با ورود به عرصه جدید اجتماعی سیاسی با وجود امام خمینی (ره) درخشید و نور معارف الهی را بر ایران تمام دنیا گستراند.

آیت الله اعرافی با اشاره به تلاش حوزه قم در ترویج معارف دینی و حضور در قلب کارهای علمی و فرهنگی و درخشش در نهضت و انقلاب اسلامی در انقلاب تاکید کرد: در مسیر تفسیر، علوم عقلی، فلسفه مضاف، فقه‌های نو و معاصر و همه قلمروهای مرتبط، برگ‌های زرین و آثار مبارکی در حوزه علوم انسانی و اجتماعی با پیشگامی حوزه قم و پشتوانه حوزه نجف وجود دارد.

وی افزود: با تحلیل این صد سال فعالیت حوزه قم توسعه‌های مختلف و جدیدی در حوزه اتفاق افتاده است و با وجود نقد در رفتار حوزه اما توسعه مرزهای دانش و تعمیق علوم حوزوی قدم‌های بزرگی برداشته است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه همایش کتاب سال حوزه حلقه‌ای از سلسله نورانی توسعه و تعمیق علوم اسلامی است افزود: با وجود برداشته شدن قدم‌های مثبت و قوی در جامعه علمی، ما خود را موظف به رفع نیازهای جدید و معاصر نظام اسلامی می‌دانیم و امیدواریم این همایش برای مدیران الهام بخش باشد و آینه‌ای برای نشان دادن نقاط قوت و ضعف به حوزه باشد.

اخبار مرتبط

ضرورت واکسیناسیون فعالان حوزه اجتماعی در اپیدمی کرونا

شبکه‌سازی در رشد نیروی انسانی برای رسیدن به هدف ضروری است

سفیران هدایت ملایر در اردوی جهادی یک روزه

0 نظر

ارسال نظر

capcha