آیت الله ری شهری در عصر حاضر میراث حدیثی را از غربت خارج کرد

آیت الله ری شهری در عصر حاضر میراث حدیثی را از غربت خارج کرد

به گزارش سراج24، آئین نکوداشت آیت الله ری شهری با عنوان «پنجاه سال حدیث پژوهی و دو دهه خدمت در حج و زیارت» صبح چهارشنبه با حضور شخصیت‌های حوزوی و سیاسی در قم برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین نواب در این مراسم با تبریک میلاد حضرت زهرا (س) و امام خمینی (ره) و دهه فجر گفت: انس و دلدادگی آیت الله ری شهری به قرآن و اهل بیت (ع) و تأثیرپذیری از استاد گرانقدر آیت الله مشکینی در کسب علم و خودسازی همچنین اخلاق مداری و پرکاری بی نظیر ایشان به عنوان الگوی مثال زدنی می‌توان یادکرد.

نماینده مقام معظم رهبری در سازمان حج و زیارت افزود: نوآوری در حج و زیارت و حساسیت در رعایت بیت‌المال، تکلیف مدار و وظیفه شناس بودن از ویژگی‌های برجسته آیت الله ری شهری است.

حدیث دومین سند معتبر بعد از قرآن برای مسلمین

آیت الله حسینی بوشهری به عنوان سخنران دوم این مراسم در سه بخش حدیث و جایگاه آن؛ حدیث و رابطه آن با سایر علوم؛ خدمات آیت الله ری شهری در حدیث پژوهی و همچنین خدمات در حج و زیارت را بیان کرد و افزود: حدیث همان میراث گرانبهایی است که اهل بیت (ع) به حفظ و نگهداری و بیان آن تاکید نموده‌اند چراکه حدیث دومین سند بعد از قرآن است که هم در شناخت اسلام، هم در تمام جوانب زندگی تأثیر گذار می باشد.

عضو مجلس خبرگان افزود: با استفاده از دانشنامه‌های مختلف حدیثی آیت الله محمدی ری شهری امروزه در تمام حوزه‌ها و دانشگاه‌های کشور، عصر حاضر حدیث از غربت خارج شده است.

رئیس شورای عالی جامعه مدرسین با بیان اینکه آیت الله ری شهری با وجود مسئولیت‌های اجرایی بسیار سنگین و سرپرستی امور پژوهشی، موفقیت‌های چشم گیری را کسب کرد، گفت: آیت الله ری شهری از شاگرد پروری و استاد پروری غافل نشده و چهره ماندگار حوزه و کلینی عصر ما می‌باشد.

نقش بی بدیل آیت الله ری شهری در حوادث تاریخی

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر نیز نقش آیت الله ری شهری را در پیروزی انقلاب و همچنین در حوادث پس از انقلاب در برهه‌های سخت و کلیدی بی بدیل دانست و افزود: ایشان مدیری قوی با روحیه ی تعبد و حساس به بیت‌المال است که همیشه در مسئله حج فراجناحی عمل کرده و از همه افراد و ظرفیت‌ها استفاده می‌کرد.

حجت الاسلام محمد جواد محمدی گلپایگانی هم شجاعت در حیات سیاسی آیت الله ری شهری در دوره‌های مختلف، به ویژه در ماجرای قائم مقامی امام (ره) را بی نظیر دانست و گفت: زحمات پژوهشی حدیثی آیت الله ری شهری چنان عالمانه و ارزشمند است که مؤسسات شرق شناسی و اسلام پژوهی معتبر دنیا به کتب علمی و حدیثی دارالحدیث مراجعه و از کتب دانشگاه علوم حدیث به عنوان منبع استفاده می‌کنند.

آیت الله محمدی ری شهری نیز در پایان این مراسم با استغفار از درگاه خدا درباره تعریف‌ها و تجمید هایی که نسبت به وی بیان شد، گفت: تمام این امور به دست الهی و فقط به واسطه من صورت گرفته است. توصیه کردند امور علمی پژوهشی حدیث بعد از ایشان ادامه پیدا کند و ان شاءالله با تعجیل در ظهور امام زمان (عج) نظام مقدس جمهوری اسلامی به سرمنزل مقصود خود برسد.

در این دیدار رشیدیان ریاست حج و زیارت پیام رئیس جمهور را خطاب به این نکوداشت قرائت کرد.

در انتهای جلسه با حضور مدعوین از آثار همایش رونمایی و پرچم گنبد حرم مطهر اباعبدالله الحسین (ع) به آیت الله ری شهری اهدا گردید.

اخبار مرتبط

پوشش واکسیناسیون در قم بالاتر از میانگین کشور است

فرهنگ دفاع مقدس هنرمندانه تبیین شود

احداث مسجد دارالسلام در بهشت معصومه(س) قم

0 نظر

ارسال نظر

capcha