رونمایی از کتاب «انقلاب از نگاه عکاسان همدان» در فروردین‌ ۱۴۰۰

رونمایی از کتاب «انقلاب از نگاه عکاسان همدان» در فروردین‌ ۱۴۰۰

به گزارش سراج24، سیدمحمدباقر حسینی‌سیر از انتشار یکی دیگر از مجموعه کتاب‌های دانشنامه همدان خبر داد و اظهار کرد: کتاب «انقلاب از نگاه عکاسان همدان» از مجموعه دانشنامه توسط حوزه هنری استان همدان، آماده انتشار است و در هفته هنر انقلاب در فروردین‌ماه سال ۱۴۰۰ رونمایی می‌شود.

وی گفت: تهیه فهرست اولیه از عکاسان فعال همدانی در دوران انقلاب اسلامی و جمع‌آوری آثار ایشان از حدود یک‌سال پیش توسط فرزاد سپهر، پژوهشگر همکار با دانشنامه، انجام شد.

رئیس حوزه هنری استان همدان ادامه داد: در ادامه کار سمیرا سبزی با تجربه نویسندگی کتاب «تاریخ عکاسی در همدان» گفت‌وگو با عکاسان شناسایی شده را بر عهده گرفت تا انتشار کتاب «انقلاب از نگاه عکاسان همدان» به نتیجه برسد.

وی با بیان اینکه رخدادهای انقلاب اسلامی در سال‌های ۱۳۵۷ تا ۱۳۵۹ در عکس‌هایی ماندگار از نگاه عکاسان همدانی به تصویر کشیده شده است گفت: اهمیت جمع‌آوری عکس‌ها با تایید شورای علمی و اجرایی دانشنامه کتاب «انقلاب از نگاه عکاسان همدان» را در دستور کار قرار داد که مراحل پایانی انتشار را می‌گذراند.

حسینی‌سیر گفت: شناسایی نام عکاسان به همراه عکس‌نوشت‌های هر کدام از عکس‌ها از جمله موارد هدف‌گذاری شده بود تا در کنار تاکید بر اهمیت عکاسی خبری و ثبت رویدادهای تاریخی، کتاب صرفا آلبوم عکس نباشد و بتواند بخش‌های مهمی از تاریخ معاصر ایران را به ویژه در همدان بازگو کند.

وی با اشاره به مخاطبان کتاب گفت: علاقمندان به هنر عکاسی و تاریخ عکاسی انقلاب در همدان با مطالعه روایت عکاسان نام‌آشنا از جمله زنده‌یاد محمدمهدی استعدادی، مجید عبدنکویی، جواد قلی‌زاده، رحیم ندافی و حمیدرضا رهبر برای نخستین‌بار با عکس‌نوشت‌های عکاسانی از جمله شمسعلی حسنی‌پرست که به شکل خودجوش بخش‌هایی از وقایع انقلاب اسلامی را تصویر کرده‌اند، آشنا می‌شوند.

مدیر دانشنامه همدان درباره روند پژوهش کتاب گفت: گفت و گو با عکاسان همدانی در سال‌های انقلاب اسلامی و مراجعه به آرشیو روزنامه‌ها، سازمان اسناد منطقه غرب کشور و کتابخانه ملی ایران توسط نویسندگان کتاب مورد توجه قرار گرفته است.

وی با دعوت از مردم برای مشارکت در اطلاع‌رسانی و همراهی با مجموعه دانشنامه اعلام کرد: عکاسان همدانی و شهروندانی که عکس‌هایی از روزهای انقلاب در همدان در آلبوم شخصی خود دارند، می‌توانند با حوزه هنری به شماره تلفن ۳۲۵۱۷۲۹۰ تماس بگیرند تا نویسندگان کتاب ضمن گفت‌وگو با ایشان،‌ مجموعه آرشیو عکس‌های انقلاب اسلامی در استان را برای انتشار نهایی کتاب کامل کنند.

اخبار مرتبط

حرکت جهانی انقلاب اسلامی تداوم می‌یابد

روحانیون کردستان نقش مهمی در پیشبرد اهداف انقلاب ایفا کرده‌اند

جشنواره کتابخوانی رضوی برای کارکنان دولت آموزش ضمن خدمت محسوب می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha