تکذیب یک شایعه؛

شیوع بیماری مرگبار نیپاه در چین واقعیت ندارد

شیوع بیماری مرگبار نیپاه در چین واقعیت ندارد

به گزارش سراج24، در روزهای اخیر خبری در شبکه‌های اجتماعی، به نقل از گاردین در حال بازنشر است که در آن گفته‌شده ویروس جدیدی به نام نیپاه در چین در حال شیوع است که منشاء آن خفاش‌های میوه خوار بوده و خطر آن تمام جهان را تهدید می‌کند.

با بررسی‌های انجام‌شده در مرکز مقابله با شایعات سایبری مشخص شد  شایعه مذکور صحت نداشته و این بیماری سال ۱۹۹۹ در مالزی کشف شده  و در حال حاضر هیچ نشانی نگران‌کننده‌ای از شیوع آن گزارش نشده است.

برخلاف ادعاها که منشاء این ویروس را چین اعلام کرده‌اند، این ویروس اولین بار در ۱۹۹۹ میلادی در یک روستا به نام سونگای نیپاه واقع در مالزی کشف شد، پس از آن در سال ۲۰۰۴ این ویروس در میان تعدادی از اهالی بنگلادش شیوع پیدا کرد.

بررسی‌ها حاکی از آن است که در گزارش گاردین نیز درباره‌ امکان شیوع پاندمی‌های جدید و نبود آمادگی لازم برای مقابله با آن هشدار داده شده و بیماری نیپاه و چیکونگونیا را به عنوان نمونه‌هایی از این قبیل بیماری‌ها ذکر کرده و به هیچ وجه خبر از شیوع این بیماری نداده است.

همچنین گاردین، گزارش قبلی را ویرایش کرده و چین را به عنوان یک مثال مطرح کرده که شیوع این ویروس‌ها در آن بعنوان یک کشور بزرگ، می‌تواند فاجعه‌ای بزرگ به بار آورد و در ادامه گفته است که هیچ‌گونه ابتلایی به این ویروس در چین وجود ندارد.

اخبار مرتبط

لغو کنسرت‌ها در ایران کذب محض است

کتاب‌های تقریظ‌ شده از سوی رهبر معظم انقلاب معرفی می‌شود

گلچین ترانه‌های علی رستمیان منتشر شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha