مجلسی‌ها فرهنگ دینی و تحول در آموزش را به طور جدی مدنظر قرار دهند

مجلسی‌ها فرهنگ دینی و تحول در آموزش را به طور جدی مدنظر قرار دهند

به گزارش سراج24،  آیت‌الله محمدرضا ناصری صبح امروز در دیدار با قاضی زاده هاشمی، نائب رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت مسائل فرهنگی اظهار داشت: مجلس در مورد مسائل فرهنگی و دینی به ویژه تقویت و ترویج این دو مقوله مهم اهتمام ویژه داشته باشد زیرا معتقدیم اگر فرهنگ درست شود، همه امور روی روال می افتد و اگر فرهنگ نباشد، هر چه کار عمرانی شود، هدر می رود اما متاسفانه در اغلب دولت‌ها فرهنگ دینی مورد غفلت قرار گرفته است.

وی افزود: اگر فرهنگ دینی برای مردم نهادینه شود، آنها به خوبی می توانند نقش اجتماعی خود را ایفا کنند که نمونه آن را در زمان شیوع کرونا و کمک آنها به دولت شاهد بودیم و این اثر ایمان است که مردم در خانه های خود کارگاه تولید ماسک ایجاد کردند یا مقاومت کادر درمان تا پای جان و رسیدگی به بیماران کرونایی، نشأت گرفته از فرهنگ دینی است.

ناصری ادامه داد: فرهنگ دینی در هر کجا حاکم باشد، افراد خدا را در نظر می گیرند و کار انجام می دهند و از آنجا که خدا را ناظر بر امور خود می بینند، خالصانه کار می کند.

امام جمعه یزد با انتقاد از عملکرد برخی دولت‌ها در حوزه فرهنگ بیان کرد: دولت‌ها هر کجا از نظر بودجه‌ای در مضیقه قرار می‌گیرند، اول بودجه های فرهنگی را کاهش می دهند حتی برخی ارگان‌های فرهنگی، تبعیدگاه مدیران و کارمندان ضعیف‌تر شده است.

ناصری تاکید کرد: مجلس باید مراقب باشد و در این زمینه توجه جدی داشته باشد و در تصویب بودجه برای مقوله فرهنگ به ویژه فرهنگ دینی اهمیت بالایی قائل باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد کمیسیون‌های مجلس بیان کرد: پشتوانه این کمیسیون‌ها باید عده زیادی از افراد نخبه بی‌طرف و صاحب فکر و اندیشه باشند و کارشناسانه موارد را به کمیسیون ها انتقال دهند تا آنها بتوانند با جمع بندی مسائل، به نتایج قابل قبول برسند.

امام جمعه یزد در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر نیاز به تحول در سیستم آموزشی کشور بیان کرد: باید از آموزش استعماری خروج و جهش کنیم و به آموزش مدنظر قرآن برسیم.

وی افزود: طراح زندگی ما در گذشته انگلیسی‌ها بودند و طوری القا حرکت می کردند که تمام زندگی و شئون زندگی ما بر اساس طراحی آنها پیش می رفت و آموزش ما نیز از این امر مستثنی نبوده و از ۱۰۰ سال پیش آموزش ما را به نحوی پیش بردند و برنامه ریزی کردند که تدین، تفکر و تعقل از آن حذف شد تا افراد فقط سواد خواندن و نوشتن داشته باشند و مدرکی بگیرند لذا از ابتدا حرکت علمی ما، سطحی‌نگرانه بوده است.

ناصری تصریح کرد: امروز دانش آموز ما ۱۲ سال درس می خواند اما اندوخته مهم علمی ندارد و سپس به دانشگاه می رود، چند سال هم آنجا درس می خواند و تبدیل به فرد بیکار می شود بنابراین می بینیم که این روش آموزش، بعد از ۱۶ سال تحصیل، بیکار تحویل جامعه می‌دهد در حالی که اگر قدرت تفکر، تدین و تعقل در آنها تقویت می‌شد، هر کدام از آنها تبدیل به یک کارآفرین می‌شدند.

وی با اشاره به اینکه قرآن در بیش از ۲۰ آیه انسان را به تفکر دعوت کرده است، افزود: سیستم آموزش غربی‌ها برای ما، خلاف توصیه قرآن است و بر این اساس است که عده ای امروز به دنبال وارد کردن علم هستند زیرا از ابتدا قدرت تفکر در آنها تقویت نشده است.

ناصری با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب به تحقق اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی فکر، زمینه نوآوری، زمینه باور نفسانی می خواهد و در شرایطی که اینها را از ما گرفته‌اند، هر چه برای اقتصاد مقاومتی برنامه ریزی و کار شده، باز هم به نتیجه مطلوب نرسیده ایم.

وی با اشاره به اینکه این موضوع گریبان صنعت ما را نیز گرفته است، افزود: ۵۰ سال است که صنعت خودروسازی وارد کشور ما شده اما در طول این همه سال، اینقدر خودباور و خلاق نبوده اند که بتوانند خودشان بسیاری از قطعات را بسازند و بتوانند خودروهای با کیفیت به دست مردم بدهند.

امام جمعه یزد تصریح کرد: متاسفانه هم در صنعت، هم واردات و صادرات و تولید، افراد بیشتر به دنبال سود بیشتر بوده اند و کیفیت بیشتر و خدمت مطلوب‌تر برای آنها در رده های بعدی قرار دارد و گرانی‌های فعلی نیز از همین روحیه نشأت گرفته زیرا تولیدکننده ما قانع نیست.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در حوزه صنعت پوشاک نیز در کشور ما بسیار ضعیف عمل شده است، افزود: این صنعت نه سرمایه زیاد، نه تکنولوژی بالا می خواهد و اشتغالزایی بسیار بالایی نیز دارد و نیاز کشور را نیز تامین می کند بنابراین لازم است به توسعه و رونق این صنعت کمک شود.

اخبار مرتبط

تعطیلی سفر اربعین، فعالیت موکب‌ها را متوقف نکرده است

جشنواره آزادگان دانش آموز در کرمان برگزار می‌شود

اجرای طرح شهید سلیمانی به کنترل کرونا در کرمانشاه کمک کرده است

0 نظر

ارسال نظر

capcha