نخبگان گفتمان انقلاب را بسط دهند

نخبگان گفتمان انقلاب را بسط دهند

به گزارش سراج24، حجت‌الاسلام والمسلمین رضا نوری صبح امروز در جمع طلاب خراسان شمالی که در دفتر امام جمعه بجنورد برگزار شد، با اشاره به در پیش بودن ایام‌الله دهه فجر، ضمن گرامیداشت چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، به تبیین گفتمان انقلاب اسلامی در منظومه فکری امامین انقلاب پرداخت.

نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی با اشاره به رسالت نخبگان جامعه برای تبیین این گفتمان و بسط منظومه فکری انقلاب اسلامی، اضافه کرد: در این راستا اتخاذ شیوه‌های صحیح برای تبیین معارف انقلاب اسلامی به‌عنوان حقایقی ریشه‌دار در مبانی اسلام ناب اهمیت ویژه‌ای دارد.

وی افزود: در این زمینه لازم است شیوه‌هایی را برگزید که بتوان در سریع‌ترین و سهل‌الوصول‌ترین راهکار، این حقایق را در سطوح مختلف جامعه بسط و نشر داد.

حجت‌الاسلام والمسلمین نوری با بیان اینکه یکی از این راهکارها، شیوه ترویج کلیدواژه‌های گفتمان انقلاب است، تصریح کرد: رهبران حکیم انقلاب اسلامی در دوره حیات طیبه انقلاب با خلق و وضع کلمات و مفاهیم، نظریه مبنایی خود را برای حراست، صیانت و پیشرفت انقلاب اسلامی عرضه داشته و می‌دارند.

امام جمعه بجنورد بیان داشت: در طول این چهار دهه این کلمات و مفاهیم در مکتب انقلاب اسلامی و منظومه فکری انقلابیون به شکل کلید واژگانی گفتمانی نظام یافته است؛ کلید واژگانی که هرکدام بخشی از معارف بلند انقلاب را به‌خوبی در درون خود متبلور ساخته‌اند و می‌توانند محور انتقال و آموزش معارف انقلاب قرار گیرند.

وی در ادامه با اشاره به کلید واژگان سیاسی انقلاب اسلامی، اظهار کرد: نهضت اسلامی و انقلاب اسلامی دو عنوانی بود که به خیزش عمومی مردم در برابر رژیم ستم‌شاهی پهلوی داده شد و جهت و رویکرد حقیقی حرکت توده مردم را مشخص می‌کرد و در ادامه آن مردم نوع رژیم حاکم بر سرنوشتشان را جمهوری اسلامی انتخاب کردند.

حجت‌الاسلام والمسلمین نوری اضافه کرد: رهبر معظم انقلاب هم در بیانیه گام دوم ترکیب جمهوریت و اسلامیت را از جمله درخشش‌های انقلاب دانسته‌اند.

نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی تصریح کرد: در کنار جمهوری اسلامی، واژه مردم‌سالاری دینی نیز از اصطلاحاتی بود که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای آن را برای ساخت جمهوری اسلامی از طریق مشارکت و انتخاب عمومی و البته با سازوکار قانونی مشخص، به کار برده‌اند.

وی افزود: شاید یکی از مهم‌ترین گزاره‌ها در این حوزه، جمله کلیدی «میزان، رأی ملت است» باشد که چراغ راه تثبیت و تحقق جمهوری اسلامی واقعی است.

حجت‌الاسلام والمسلمین نوری در انتها گفت: همچنین دو کلیدواژه استقلال و آزادی به‌عنوان دو پیشوند انقلاب، دو مطالبه تاریخی ملت ایران بود که در عصر انقلاب با شعار استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی تجلی پیدا کرد تا آنجا که می‌توان گفت بزرگ‌ترین موهبت انقلاب و میراث حضرت امام خمینی (ره) استقلال و آزادی است.

اخبار مرتبط

دولت انگلیس برپا کننده رژیم کودک کش صهیونیستی و حامی اصلی تروریسم است

راه شهدا باید ادامه داشته باشد/گریه کنندگان برای امام حسین (ع) جایگاه خوبی دارند

آمریکا فهمیده هرجا ایران باشد جایی برای حضور آنها نیست

0 نظر

ارسال نظر

capcha