وقتی رسانه ملکه، برای فریب مخاطب دست به هر کاری می‌زند

وقتی رسانه ملکه، برای فریب مخاطب دست به هر کاری می‌زند

به گزارش سراج24، در روزهای گذشته ‌بی‌بی‌سی فارسی خبری درخصوص استفاده از واکسن خارجی منتشر کرد که در تیتر آن آمده است:  "وزیر بهداشت ایران: آیت‌الله خامنه‌ای در استفاده از واکسن خارجی کرونا منعی نداشته"

 این تیتر بی‌بی‌سی اینگونه به مخاطب القا می‌کند که رهبر انقلاب از واکسن خارجی کرونا استفاده کرده ولی استفاده از آن را برای مردم ممنوع کرده است.

این در حالیست که در متن خبر، سخنان رهبر انقلاب در مورد منع واردات واکسن امریکایی و انگلیسی و عدم‌ ممنوعیت واردات سایر واکسن‌های خارجی معتبر نوشته شده و هیچ مطلبی در خصوص استفاده از واکسن خارجی توسط رهبر انقلاب وجود ندارد.

در این خبر از سخنان دکتر نمکی استفاده شده است که وزیر بهداشت گفته بود: برای واکسیناسیون گروه‌های پر خطر برنامه‌هایی داشتیم و رهبر معظم انقلاب منعی برای واکسیناسیون با واکسن خارجی مورد تایید قبل از تولید واکسن داخلی نداشتند.

همانطور که مشخص است دکتر نمکی نیز در این اظهارات هیچ صحبتی درباره استفاده رهبری از واکسن خارجی نداشته و در این خبر از تکنیک ارتباط ساختگی استفاده شده است.

این مورد یکی از تکنیک‌های ایجاد اغتشاشات اطلاعاتی است، در تکنیک ارتباط ساختگی، متن یا محتوای خبر ارتباطی با تیتر ندارد و این باعث گمراهی مخاطبینی می‌شود که فقط به خواندن تیتر اکتفا می‌کنند؛ در حالی که مفهوم کلی خبر با آنچه در تیتر آمده متفاوت است.

اخبار مرتبط

بازهم شیطنتی دیگر از بی بی سی

بی بی سی به دنبال تخریب خانواده و سبک زندگی ایرانی

علت مرگ خبرنگار بی‌بی‌سی خودکشی بوده است

0 نظر

ارسال نظر

capcha