فضای مذهبی یزد در گردشگری مدنظر باشد

فضای مذهبی یزد در گردشگری مدنظر باشد

به گزارش سراج24، آیت‌الله محمدرضا ناصری، پیش از ظهر شنبه در دیدار با وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که برای افتتاح چند پروژه در حوزه گردشگری به استان یزد سفر کرده است، اظهار داشت: یزد از دیرباز به دارالعباده شهرت دارد و رهبر معظم انقلاب نیز در سفر خود به استان یزد در سال ۸۶ لقب دارالعلم به یزد دادند ضمن اینکه به دلیل مراسم ویژه مذهبی ماه محرم، این شهر به حسینیه ایران نیز شهرت دارد.

وی با اشاره به اینکه این برند یزد سبب شده تا هر سال در ایام ماه محرم تعداد زیادی گردشگر خارجی و داخلی به یزد سفر کنند و از نزدیک به تماشای عزاداری‌ها بپردازند، افزود: خوشبختانه گردشگران خارجی اغلب رعایت فضای مذهبی یزد را می کنند و حجاب و شئون اسلامی را رعایت می کنند اما در مواجهه با برخی گردشگران داخلی با مشکلاتی مواجه هستیم.

ناصری تاکید کرد: لازم است در کنار توسعه گردشگری، مراعات جنبه‌های اخلاقی، مذهبی و فرهنگی در استانها نیز بشود و میراث فرهنگی باید برای این مقوله یک ساز و کار طراحی کند.

امام جمعه یزد با بیان اینکه در برخی بومگردی ها این موارد بیشتر مشاهد می شود، افزود: برخی بومگردی ها به پاتوق تبدیل شده و در آن رعایت اخلاق و شئون اسلامی نمی شود.

وی تاکید کرد: از زمان پیروزی انقلاب اسلامی، عده ای در برابر گردشگری مقاومت می کردند و آن را مخل فرهنگ می دانستند اما واقعیت این است که گردشگری به اقتصاد کشور کمک می کند بنابراین باید ساز و کاری اندیشیده شود که هم فرهنگ مردم مناطق گردشگرپذیر دستخوش تغییر نشود و هم شاهد رونق کسب و کار مردم با توسعه گردشگری باشیم.

ناصری تصریح کرد: البته باید برای مردم شهرهای گردشگرپذیر نیز فرهنگ سازی لازم انجام شود تا به جای اینکه آنها از فرهنگ گردشگران تاثیر بپذیرند، خود تاثیرگذاری فرهنگی داشته باشند.

وی اظهار داشت: یکی از کارکردهای گردشگری، تاثیرگذاری فرهنگی است بر این اساس باید از گردشگری به عنوان یک فرصت استفاده کنیم و فرهنگ اسلامی، ایرانی و انقلابی خود را به گردشگران منتقل کنیم.

ناصری ادامه داد: اینکه در کشورهای دیگر با شیوع کرونا مردم به غارت فروشگاه ها پرداختند اما در کشور ما بسته های معیشتی برای افراد کم بضاعت تدارک دیده شد، یک فرهنگ است که اخلاق و فرهنگ اسلامی نشأت گرفته بنابراین باید ترویج شود.

وی، ایثارگری رزمندگان در دوران دفاع مقدس، ایثارگری کادر درمان در زمان شیوع کرونا و خدمت آنها به مردم، آزادی زندانیان جرائم مالی غیرعمد با کمک خیران به مناسبت های ویژه مذهبی و … را نیز از جمله فرهنگ هایی برشمرد که باید برای گردشگران بازگو شود تا آنها بتوانند قضاوت درستی از کشور اسلامی و مردم مسلمان ما داشته باشند و تحت تاثیر تبلیغات منفی رسانه های خارجی نباشند.

وی همچنین بر انتخاب افراد با اخلاق و دارای شئون اسلامی، مطلع از تاریخ استان، آشنا با فرهنگ مردم و اهل مدارا و ادب برای تورهای گردشگری، هتل ها و … تاکید کرد.

ناصری در مورد مرمت خانه آیت الله فقیه خراسانی نیز تاکید کرد و گفت: اقداماتی در این زمینه انجام شده اما نیمه کاره رها شده که امیدواریم میراث فرهنگی یزد ایان موضوع را به شکل ویژه مدنظر قرار دهد زیرا حاج شیخ شخصیتی تاثیرگذار در یزد و مورد علاقه و احترام مردم بود.

اخبار مرتبط

راه شهدا باید ادامه داشته باشد/گریه کنندگان برای امام حسین (ع) جایگاه خوبی دارند

آمریکا فهمیده هرجا ایران باشد جایی برای حضور آنها نیست

دفاع مقدس یک مکتب انسان‌ساز در دست معلمان است

0 نظر

ارسال نظر

capcha