اشتغال زایی برای1832 زندانی در آذربایجان‌شرقی

اشتغال زایی برای1832 زندانی در آذربایجان‌شرقی

به گزارش سراج24، حسن محمدیاری، مدیرکل زندان‌های آذربایجان‌شرقی در آیین تجلیل از روحانیون و فعالان فرهنگی شاغل در زندان‌های استان اظهار کرد: در حال حاضر ۶ هزار و ۶۹۳ نفر در زندان‌های استان هستند که این میزان در قیاس جمعیت استان رتبه بسیار پایین‌تری دارد.  

وی با بیان اینکه ۳۵ درصد زندانیان با جرائم مواد مخدر و  ۳۵درصد سرقت هستند، گفت: ۳۰ درصد زندانیان در سن ۳۳ تا ۴۰ سال و 25.5 درصد نیز در سن  ۴۰ تا ۴۹ درصد هستند. 

77 درصد زندانیان آذربایجان شرقی سابقه‌دار هستند

مدیرکل زندان‌های استان با اشاره به اینکه ۷۷ درصد زندانیان سابقه‌دار و ۲۳ درصد بدون سابقه هستند، گفت: این آمار حاکی از آن است که استان نسبت به سایر استانها از نظر جرم‌‌خیزی کم است ولی از سوی دیگر بازگشت دوباره زندانیان آمار خوبی نیست. 

وی خاطرنشان کرد: ۳۲ درصد زندانیانی با تحصیلات ابتدایی،  ۳۸ درصد با مدرک سیکل هستند و ۶۵ درصد از زندانیان متاهل و ۳۵ درصد مجرد می‌باشد.  

محمدیاری گفت: آذربایجان‌شرقی ۸ زندان در شهرستان‌ها و  یک کانون اصلاح تربیت و یک اردوگاه حرفه‌آموزی دارد. 

وی گفت: با اینکه ساخت زندان افتخاری نیست ولی بعد از انقلاب یک زندان در مرند ساخته شده است و زندان اهر افتتاح شده و زندان‌های هشترود و میانه نیز به چرخه ساخت وارد شد. 

پیشنهاد برای تسریع در ساخت زندان جدید تبریز/ با اعتبارات فعلی ساخت زندان تبریز 30 سال طول می‌کشد

محمدیاری با تاکید به  اینکه بزرگترین مشکل  ما زندان تبریز است که با وسعت ۷ هکتار در بهترین نقطه شهر قرار گرفته ولی هیچ کاری نشده است، گفت: بعد از دو سال از وقفه در پروژه امسال اعتباری برای فاز اول آن اعطا شد ولی با این اعتبارات تا ۳۰سال هم ساخته نمی‌شود. 

مدیرکل زندان‌های استان بیان داشت: برای فروش این مکان یا تهاتر می‌توان زندان را از شهر بیرون برد و در فضایی مناسب و استاندارد انتقال یافت. 

وی افزود: طبق استانداردهای روز فضای فیزیکی برای زندانی ۱۱ مترمربع است که این رقم در استان ۷ مترمربع است.

محمدیاری ابراز کرد: در بحث فرهنگی زندان‌های استان ۴۰ روحانی و تعدادی پرسنل فعال است که آموزش کلاسیک و غیرکلاسیک را انجام می‌دهند. 

2 هزار زندانی حافظ قرآن در آذربایجان‌شرقی

وی اضافه کرد: در حال حاضر بیش از دو هزار نفر حافظ قرآن تحویل جامعه داده‌ایم به طوریکه در کمیته عفو اگر مددجدیی یک جز هم حافظ قرآن باشد از عفو و تشویقات خوبی برخوردار می‌شود. 

مدیرکل زندان‌های استان خاطرنشان کرد: در طرح قدیر بیش از ۸۰۰ نفر مددجو خطبه و نامه‌های حضرت علی(ع) را حفظ کرده‌اند.  

وی توضیح داد: موضوعات هنری از قبیل انواع تئاتر، سرود، سیمایی زندان تبریز، ورزش، رادیو زندان ،  کتاب‌های مناسب در کتابخانه‌های زندان، انواع مطبوعات، هیات‌های عزاداری با حضور مداحان در مناسب‌های مختلف، مشاوره چهره به چهره روحانیون ،کانون یادگیری انجام می‌گیرد.

 

3 هزار و 730 حرفه آموز در زندان‌های آذربایجان شرقی 

محمدیاری با اشاره بر اینکه زندان استان در سال ۹۷ و ۹۸ رتبه اول کشوری در اشتغال و حرفه آموزی به دست آورده است، گفت: طبق آخرین آمار سه هزار و ۵۰۰ نفر محکوم وجود دارد که یک هزار و ۸۳۲ نفر شاغل هستند. 

وی اذعان کرد: در زمینه فرش حرف اول را می‌زنیم و همچنین در حرفه آموزی سه هزار و ۷۳۰ نفر حرفه آموز در سال گذشته داشتیم. 

نجات 18 محکوم از قصاص 

مدیرکل زندان‌های استان افزود: دو هزار و ۲۳۶  خانواده تحت پوشش انجمن‌هایی حمایت از زندانیان هستند و امسال ۹ هزار و ۹۰۰ مورد بسته معیشتی نقدی و غیرنقدی اعطا شد. 

وی تصریح کرد: در سال جاری ۱۸مورد اخذ رضایت قصاص داشتیم و همچنین موجبات آزادی یک هزار و ۴۵۱  نفر فراهم شد. 

کاهش 12 درصدی آمار ورودی به زندان‎های آذربایجان‎شرقی 

محمدیاری با بیان اینکه در سال جاری ۱۲ درصد ورودی به زندان کاهش یافته است، گفت: امسال ۲۷۵ نفر آزاد شده است  که ۱۶ میلیارد تومان با گذشت شاکی و مابقی از طریق اعسار به تقسیط فراهم شد.  

وی متذکر شد: با توجه به شیوع کرونا و ایجاد اختلالات زیاد در امور روزمرگی و تعطیلی، ما هیچ توقف در کارهای فرهنگی نداشتیم و تا به امروز حتی یک فوتی و بستری در اثر کرونا از زندان نداریم.  

مدیرکل زندان‌های استان گفت: برگزاری سه وعده نماز در زندان، افتتاح کلینیک فوق تخصص قلب و آندوسکوپی، برگزاری دادگاه به صورت مجازی از جمله کارهای ویژه زندان است. 

 

اخبار مرتبط

طرح زمستانه کتاب ۹۹ در آذربایجان‌شرقی آغاز شد

نشست استانی سومین کنگره ملی خانواده در استان آذربایجان شرقی برگزار شد

آرمان شهدا وحدت و یکصدایی ملت در برابر دشمنان است

0 نظر

ارسال نظر

capcha