پیشتازی در آغاز قیام مسلحانه علیه شاه از افتخارات مهم مردم ارومیه است

پیشتازی در آغاز قیام مسلحانه علیه شاه از افتخارات مهم مردم ارومیه است

به گزارش سراج24، مراسم گرامیداشت حماسه 2 بهمن 57 ارومیه امروز با حضور حجت‌الاسلام «سیدمهدی قریشی» نماینده ولی‌ فقیه در آذربایجان‌ غربی و تعدادی دیگر از مسئولان در مسجد اعظم ارومیه برگزار شد.

نماینده ولی‌ فقیه در آذربایجان‌ غربی در این مراسم با اشاره به اینکه در دوم بهمن 57 مردم ارومیه، استارت جنگ مسلحانه علیه رژیم پهلوی را زدند، اظهار داشت: مردم ارومیه در آن روز تحت رهبری حجت‌الاسلام حسنی با شجاعت و غیرت به خیابان‌ها آمده و شعار مرگ بر شاه را سر دادند و در این میان بین مردم و عوامل شاه درگیری رخ داد که مردم به مسجد اعظم پناه برده و نیروهای نظامی با تانک این مسجد را به توپ بستند.

قریشی با بیان اینکه حمله به مسجد اعظم ارومیه نماد ذلت و خواری رژیم پهلوی است، افزود: در این درگیری افراد زیادی به شهادت رسیده و زخمی شدند اما با این وجود مردم همچنان ایستادگی کرده و عقب‌نشینی نکردند.

وی با اشاره به اینکه مسجد اعظم ارومیه پایگاه مبارزان انقلابی این شهر بود، ادامه داد: یکی از افتخارات مردم این شهر این است که در طول تاریخ مبارزات علیه رژیم منحوس پهلوی، آنها آغازگر قیام مسلحانه علیه رژیم بودند.

امام جمعه ارومیه با اشاره به نقش علما در پیروزی انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: در آن زمان در ارومیه رهبری قیام با حجت‌الاسلام حسنی بود و همه آنها زیر نظر رهبر کبیر انقلاب به فعالیت علیه شاه اقدام می‌کردند.

وی گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز ولایت‌ فقیه نقش کلیدی در پیشبرد اهداف جمهوری اسلامی ایران داشته و دارد از این رو امروزه دشمن با حمله به ولایت‌ فقیه سعی می‌کند بین مردم و ولایت‌ فقیه فاصله ایجاد کند تا از این طریق به اهداف شوم خود برسد.

نماینده ولی‌ فقیه در آذربایجان‌ غربی گفت: انقلاب اسلامی ثمره خون هزاران شهید و فداکاری‌های هزاران جانباز، آزاده و رزمنده است که نباید به راحتی اجازه داد دشمن با هجمه قرار دادن به ولایت‌ فقیه به انقلاب اسلامی ایران ضربه وارد کند.

اخبار مرتبط

طرح هر مسجد یک مبلغه در ارومیه اجرا می‌شود

امانت‌داری آرای مردم مؤلفه مهم نظارت بر انتخابات است

سخنان رهبر معظم انقلاب در ۱۷ربیع برای ما یک عیدی شیرین بود

0 نظر

ارسال نظر

capcha