در وبینار علمی بسیج دانشجویی؛ قانعی:

کادر درمان، جانبازان شیمیایی و معلولان تا ۲ ماه آینده واکسن کرونا می زنند

کادر درمان، جانبازان شیمیایی و معلولان تا ۲ ماه آینده واکسن کرونا می زنند

به گزارش سراج24، مصطفی قانعی رئیس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا در وبینار علمی که با موضوع واکسن کرونا و به همت بسیج دانشجویی دانشگاه بقیه الله برگزار شد، گفت: برای تولید انبوه واکسن 5 سال زمان نیاز است؛ اما تولید واکسن کرونا به دلیل اضطرار ظرف یک سال شروع شده است.

وی با بیان اینکه ما واکسن ایرانی کرونا را تایید کرده ایم و منتظر تایید who نمی مانیم، افزود: هفت واکسن ایرانی مرحله پیش بالینی را طی کرده اند و یک واکسن مشترک هم با کوبا در دست ساخت داریم. همچنین تولید این واکسن در واکسن سازی رازی، پاستور، دانشگاه بقیه الله و چند مجموعه دیگر در دست اقدام است.

قانعی با اشاره به اینکه مسائل فنی در ارتباط با واکسن بر عهده ستاد ملی مقابله با کرونا است و این ستاد تعین می کند که چه واکسنی تزریق شود، با این وجود رهبر معظم انقلاب سیاست های کلان را در این رابطه تعیین می کنند، افزود: امروز نام ایران در بین کشورهای سازنده واکسن کرونا قرار گرفته و ما در یونیسف به عنوان یک کشور واکسن ساز قلمداد شده ایم.

وی با بیان اینکه قیمت واکسن آکسفورد استرازنکا چهار یورو و فایزر 18 دلار است با این وجود یکی از ملاک های انتخاب واکسن قیمت آن است، افزود: یکی دیگر از ملاک ها برای خرید واکسن اثربخشی آن است که از این حیث اثربخشی واکسن آکسفورد استرازنکا 90 درصد بوده به همین دلیل اکثر پیش خریدها از این واکسن صورت گرفته است.

قانعی با اشاره به اینکه دولت ها واکسن ها را پیش از اینکه ساخته شوند خریداری کردند ولی این امکان برای ما فراهم نبود چون بضاعت آن را نداشتیم، بیان کرد: هفت میلیارد دوز واکسن پیش خریده شده است. با این وجود توزیع 10 درصد از واکسن های تولیدی به کواکس واگذار شده و ما نیز از کواکس واکسن خریده ایم. قابل ذکر است که با خرید واکسن از کواکس ما خودمان می توانیم نوع واکسن را تعیین کنیم.

وی تصریح کرد: حساسیت ما نسبت به واکسن کرونا به این دلیل است که واکسن های موجود بنابر اضطرار ظرف مدت یک سال تولید شده اند و این در حالی است که مراحل تولید واکسن 5 سال است از طرفی مسئله ای که وجود دارد این است که سازندگان واکسن نه تنها داده های کارآزمایی بالینی را در اختیار ما قرار نمی دهند؛ بلکه هیچ مسئولیتی را در قبال عوارض واکسن نمی پذیرند با این وجود ما خود باید حواسمان باشد که از چه کشورهایی واکسن می خریم.

وی با بیان اینکه ما در کمیته علمی واکسن کووید 19 سه هفته قبل از بیانات رهبر معظم انقلاب گفتیم که واکسن فایزر را نمی خواهیم چون هم زنجیره سرد آن را نداشتیم و هم آمریکا می خواست این واکسن را روی جمعیت ما تست کند، تصریح کرد: فرمولاسیون و دمای نگهداری واکسن فایزر پیچیده است. با این وجود آمریکا خود نیز نمی خواهد این واکسن را به همه مردم تزریق کند. از طرفی انگلیس هم از کشورهای مختلف واکسن خریداری کرده است. با این وجود اینطور نیست که کشورها فقط یک واکسن خریداری کنند.

رئیس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا با تاکید بر اینکه باید واکسنی را انتخاب کنیم که هم کمترین عارضه را داشته باشد و هم ما زنجیره سرد آن را داشته باشیم، گفت: واکسن کرونا از طریق واردات، تولید داخل و از طریق کواکس تامین می شود. البته در حال حاضر تولید واکسن MRNA نیز در دست اقدام است با این وجود ما نباید علیه واکسن های MRNA تبلیغ کنیم و بگوییم پایه و اساس این واکسن خراب است؛ مسئله ای که در این رابطه وجود دارد این است که ما به آمریکا بی اعتمادیم.

قانعی با بیان اینکه پیش بینی ما این است که واکسیناسیون کارکنان بهداشت درمان، جانبازان شیمایی و معلولین علیه ویروس کرونا تا 2 ماه آینده شروع شود، افزود: در فصل بهار و در فاز دوم واکسیناسیون نیز افراد بالای 65 سال و کارکنان بانک ها واکسینه می شوند. همچنین از مرداد تا آذر ماه کسانی که در مراکز تجمع هستند و بیماری زمینه ای دارند و در زمستان عموم مردم واکسن می زنند.

وی با اشاره به اینکه امروز تولید واکسن در کشورمان فقط به واکسن سازی رازی و پاستور محدود نمی شود به گونه ای که در حال حاضر 10 شرکت خصوصی در حال تولید واکسن کرونا هستند، افزود: ما 10 سال به مسئولان گفتیم که در کشور آزمایشگاه ایمنی سطح 3 می خواهیم اما کسی گوش نکرد با این وجود کرونا این فرصت را برای ما فراهم کرد و امروز 3 آزمایشگاه ایمنی سطح 3 در دست ساخت است.

رئیس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه برخی کشورهای منطقه حاضر شدند فاز 3 آزمایش بالینی واکسن کرونا در این کشورها انجام شود و واکسن کرونا هم در اختیار آنها قرار بگیرد اما ما حاضر به انجام این کار نشدیم، گفت: ما با کوبا توافق کردیم پس از انجام فاز 3 آزمایش بالینی واکسن کرونا فن آوری تولید این واکسن وارد کشورمان شود ولی چین حاضر به انتقال فن آوری نشد به همین دلیل ما هم زیر بار فاز 3 آزمایش بالینی واکسن چینی نرفتیم.

قانعی با تاکید بر اینکه باید 70 درصد مردم را واکسینه کنیم وگرنه با شیب تند مرگ و میر مواجه می شویم، بیان کرد: یکی از اضطرارهای ما برای تامین واکسن، مرگ آدم ها و دیگری جهش ویروس است. از طرفی هم می دانیم که واکسن ها می توانند عوارض داشته باشند.

اخبار مرتبط

منوچهر انصاری نوازنده پیشکسوت ویولن درگذشت

انجام آزمایش کرونا برای سفر اربعین 1401 حذف شد

آغاز واکسیناسیون حجاج علیه "مننژیت" و "فلج اطفال" / شروع اعزام‌ها از ۲۳ خرداد

0 نظر

ارسال نظر

capcha