برگزاری بزرگداشت آیت‌الله مصباح در دانشگاه مذاهب

برگزاری بزرگداشت آیت‌الله مصباح در دانشگاه مذاهب

به گزارش سراج24، وبینار بزرگداشت ابعاد شخصیتی، سیره آموزشی و تربیتی حکیم مجاهد مرحوم آیت الله مصباح یزدی با حضور، سید محمد حسینی رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی، حجت الاسلام عبدالحسین خسروپناه معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی، حجت الاسلام علی ذوعلم عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و مجید قربانعلی دولابی عضو هیئت علمی دانشگاه به همت دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار شد.

*  نیاز است بیش از پیش روی ابعاد شخصیتی علامه مصباح کار شود

سید محمد حسینی رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی طی سخنانی در این وبینار اظهار داشت: ما در دانشگاه مذاهب اسلامی وظیفه داریم در معرفی افکار و اندیشه های های علما تلاش کنیم و از آثار به جا مانده از آنها بهره ببریم.

وی با بیان این مطلب ادامه داد: مرحوم آیت الله مصباح یزدی عمری قلم زدند و تولید فکر و اندیشه کردند، نیاز است بر روی ابعاد شخصیتی ایشان بیش از پیش کار شود؛ ایشان عالمی محدود به زمان و مکان نیست و برای همیشه می توان از آثار ایشان همانند آثار علمایی چون شهید مطهر ی و امام راحل بهره برد.

حسینی در ادامه با اشاره  به روایاتی در مورد فضیلت علما، به برجستگی های شخصیتی و فضیلتهای این عالم بزرگ اشاره کرد و گفت: هر چه در مورد شخصیت ایشان گفته شود کم است، کتابهای متعددی در حوزه های گوناگون دارند، نقد مبنایی می کرد، سره را از ناسره تشخیص می داد و همان دوران قبل از انقلاب هم کسان زیادی بودند که اندیشه این عالم بزرگ را بر نمی تابیدند، از همان ابتدا راه خود را از مارکسیست و مجاهدین خلق جدا کرد.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی افزود: مرحوم آیت الله مصباح یزدی شخصیتی وارسته بود و  در پی مطامع دنیوی نبود، در حالی که شرایط برای برعهده گرفتن مسؤولیت اجرایی برای ایشان مهیا بود؛ وی معتقد بود که باید نیرو تربیت و تولید فکر کند؛ در همین راستا مؤسسه امام خمینی(ره) در قم که زیر نظر ایشان بود منشأ خدمات بسیاری است.

وی خاطر نشان کرد: تعابیر مقام معظم هبری در پیام تسلیت درگذشت این عالم بزرگ و اظهار نظرهای دیگر ایشان، از جمله مجاهد، فقیه، عالم ربانی و ... واقعا تعابیر در خور آیت الله مصباح یزدی است؛ علامه واقعا احساس تکلیف می کرد و حضور انقلابی در صحنه داشت.

حسینی افزود: مرحوم آیت الله مصباح یزدی زبان گویا در بیان حق داشت؛ در صراط مستقیم استقامت داشت و ثابت قدم بود، زمان شناس بود، منافع نظام و حاکمیت اسلامی را بر منافع شخصی خود ترجیح می داد و ارادت خاصی به اهل بیت(ع) داشت؛  امیدواریم قدردان این شخصیت بزرگ باشیم و اندیشه های ایشان را در دانشگاه مذاهب اسلامی و دیگر دانشگاهها ترویج کنیم.

* علامه مصباح در تحلیل مسائل نابغه بود 

 در ادامه، حجت الاسلام عبدالحسین خسروپناه معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی، ضمن قدردانی از دانشگاه مذاهب اسلامی به خاطر برگزاری این وبینار، به بیان ویژگی های مرحوم آیت الله مصباح یزدی پرداخت و گفت: ایشان معتقد بود هر رفتاری باید مبتنی بر حجت عقلی باشد، در تحلیل مسائل نابغه بود و تنها فلسفه دان نبود بلکه نوآوریهای فلسفی داشت.

وی ادامه داد: آیت الله مصباح یزدی حجت شرعی داشت و اعمال و رفتار وی بر اساس حجت شرعی بود و به این امر توصیه می کرد؛ ویژگی دیگر ایشان قاطعیت بود.

حجت الاسلام خسروپناه افزود: جامعیت در منقول و معقول از دیگر ویژگیهای این عالم بزرگ بود؛ در همه علوم صاحب نظر بود؛ ایشان همچنین در اوج علم و تواضع بود و نماز را با حضور قلب می خواند.

وی خاطر نشان کرد: مرحوم آیت الله مصباح یزدی ذغدغه دین سازی داشت و معتقد بود که دین نباید در حد کتابها باقی بماند؛ عشق به اهل بیت(ع) داشت و اهل بکاء بود.

* آیت الله مصباح یزدی در راه خدا از ملامت هیچ کس ابایی نداشت

مجید قربانعلی دولابی هم در ادامه به امتیازهای شخصیتی آیت الله مصباح یزدی اشاره کرد و گفت: از جهت علمی، عقلانیت ایشان ستودنی است؛ در مباحث فلسفی تنها به عقل اهمیت می داد؛ از علوم منقول هم بسیار بسیار بهره داشت؛ در مباحث فلسفی از علامه سید محمد حسین طباطبائی استفاده کرده بود و در عرفان هم جزء شاگردان ممتاز آیت الله بهجت بود و می گفت: ما باید بندگی کنیم چرا که ما بنده ایم و خدا، خداست.

وی ادامه داد: آیت الله مصباح یزدی با قاطعیت جلو می رفت و در راه خدا از ملامت هیچ کس ابایی نداشت؛ پرکاری علمی داشت و از ایشان بیش از 110 جلد کتاب در موضوعات مختلفی چون فلسفه، کلام، کیهان شناسی، وجود شناس، معرفت شناسی، پیامبر شناسی، سیاست، مباحث روز و ...به یادگار مانده است.

* آیت الله مصباح یزدی نقش مهمی در مقابله با فتنه سال 88 داشت 

در ادامه این وبینار حجت الاسلام علی ذوعلم عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی اظهار داشت: تعبیر حکیم انقلابی که مقام معظم رهبری در مورد آیت الله مصباح یزدی به کار بردند تعبیر بسیار جامعی بود؛ به کسی که خداوند به او حکمت می بخشد خیر کثیر رسیده است.

وی با بیان این مطلب افزود: خود انقلابی بودن منشأیی برای خیر کثیر است؛ تلاش حداکثری برای اینکه فرهنگ، اقتصاد و سیاست جامعه بر مبنای اسلامی پایه ریزی شود، یک خیر کثیر است که خداوند به آن مرحوم عنایت کرد تا در این مقطع حساس جامعه ورود جدی در تثبیت اسلام ناب و مقابله با انحرافات دینی داشته باشند.

حجت الاسلام علی ذو علم تصریح کرد: نقش اجتماعی و انقلابی آیت الله مصباح یزدی قابل مطالعه است؛ ایشان نقش مهمی در مقابله با فتنه سال 88 داشت و علاوه بر حضور اجتماعی صریح و آشکار تلاش مدبرانه ای برای تقویت تربیت دینی نسل جوان داشت و یک نگاه دینی ناب به مقوله انقلاب و حرکت امام خمینی(ره) داشت و نگاه صرفا سیاسی نداشت بلکه احیای دین، سنت پیامبر(ص) و مکتب اهل  بیت(ع) را مد نظر داشت.

وی ادامه داد: نکته دیگر در مورد شخصیت ایشان اجتهاد عمیق بود که خود اجتهاد ناشی از یک نگاه  حکیمانه و فطرت مدار است؛ ایشان فقط اجتهاد حوزوی نداشت، بلکه در عرصه مقابله سیاسی و فرهنگی حضور آگاهانه و جهادی داشت؛ در فقه، فلسفه و در فرهنگ تربیت و علوم انسانی نیز اجتهاد داشت؛  یک مجتهد صاحب نظر بود و نگاه تربیتی شهید بهشتی و وسعت دیدی همانند ایشان را داشت؛ با اینکه عمده مباحث فلسفی را از آیت الله طباطبائی فراگرفته بود، اما این گونه نبود که در مباحث فلسفی کاملا مقلد ایشان باشد.

حجت الاسلام علی ذوعلم اظهار داشت: آیت الله مصباح یزدی دانش فلسفه را دانشی در خدمت دین می دانست و آن را جدای از نظام فکری دینی قلمداد نمی کرد؛ آثار ایشان در عرصه سیاست اسلامی و مبانی ولایت فقیه بسیار ارزشمند است؛ فلسفه اسلامی ایشان، بسیار عمیق  است و بحثهای نوآورانه ای را در آن مطرح کرده اند.

وی افزود: تأثیر گذاری عملی ایشان در فضای حوزه و دانشگاه از دیگر خیرهای کثیری بود که به ایشان داده شده بود؛ به وحدت حوزه و دانشگاه معتقد بود و حضوری فعال در این حوزه داشت و یک غنی سازی علمی ایجاد کرد.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تصریح کرد: خیر کثیر دیگر، حضور شجاعانه ایشان در دفاع از ولایت و نظام بود و حتی گاهی نقد ایشان از سیاستهای اجرایی و بانکها و ... با مخالفت شدید همراه بود؛ با عین حال نقد صریح بر اساس اصول را مورد توجه قرار میداد و عمیق ترین و صریحترین دفاع از نظام جمهوری اسلامی ایران داشت.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد سلوک اخلاقی و تربیتی آیت الله مصباح یزدی به عنوان الگویی در جامعه و دانشگاههای ما منشأ اثر باشد.

اخبار مرتبط

نشست «آیت‌الله مصباح یزدی و امتداد سیاسی اجتماعی فلسفه اسلامی»

دفاع عالمانه از اسلام و انقلاب از آیت‌الله مصباح شخصیتی بی بدیل ساخته است

بزرگداشت یوم‌الله ۹ دی از طریق وبینار در شیراز

0 نظر

ارسال نظر

capcha