شهادت حضرت فاطمه(س) برای ولایت بود

 شهادت حضرت فاطمه(س) برای ولایت بود

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام والمسلمین رضا نوری ظهر امروز در جمع شماری از مسئولان فرهنگی خراسان شمالی که در دفتر امام جمعه بجنورد برگزار شد، اظهار کرد: ایام شهادت حضرت صدیقه طاهره، فاطمه زهرا (س) یکی از فرصت‌های بسیار مناسب برای شناخت اصل امامت و ولایت است.

نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی ادامه داد: این اصل، در ساختار فرهنگ اسلامی، اصلی محوری و بنیادین است و اساساً تمام اصول و فروع دین، فقط و فقط با استقرار اصل امامت و ولایت است که به منصه ظهور و بروز عینی و کامل خود می‌رسند.

وی با تأکید بر ضرورت تلاش برای تحقق ولایت الله در جامعه و نفی ولایت طاغوت، افزود: این‌که حضرت صدیقه طاهره (س) اصل ولایت و امامت را عامل انسجام و اقتدار جامعه اسلامی معرفی می‌فرمایند، یک تعهد و رسالت سنگین بر دوش آحاد افراد جامعه می‌گذارد و آن ضرورت تلاش برای تحقق ولایت الله در جامعه و نفی ولایت طاغوت است.

حجت الاسلام نوری تصریح کرد: به همین جهت بعد از شهادت امیرالمؤمنین (ع) تمام تلاش ائمه (ع) برای این بوده که ولایت را زنده کرده و جامعه اسلامی را احیا کنند.

امام جمعه بجنورد گفت: مهم‌ترین مسئله‌ای که در زندگی ائمه (ع) به‌طور شایسته مورد توجه ما قرار نگرفته، عنصر مبارزه حاد سیاسی است؛ این مبارزه بزرگ‌ترین هدفش تشکیل نظام اسلامی و تأسیس حکومتی بر پایه امامت بود و این تلاش ائمه به قدری منسجم و هماهنگ بوده است که می‌توان یازده امام معصوم را، یک انسان ۲۵۰ ساله قلمداد کرد.

وی افزود: با توجه به ماهیت جامعه اسلامی، امت اسلام یعنی جمعیت منسجم و به‌هم‌پیوسته‌ای که با مقررات الهی، طرز فکر الهی و با قانون‌گذاری و قدرت الهی اداره می‌شوند.

حجت‌الاسلام والمسلمین نوری بیان کرد: امت اسلامی زمینه‌ساز تحقق تمدن توحیدی و اسلامی است و بنا بر فرهنگ قرآن در تعریف و ماهیت امت اسلامی دو قید اصلی انسجام و به‌هم‌پیوستگی افراد جامعه و مدیر الهی لحاظ شده است.

نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی اضافه کرد: فرهنگ دینی ما برای تأمین این دو قید و تحقق امت اسلامی، یک اصل بسیار متعالی به نام ولایت را در ساختار معرفتی اسلام قرار داده است و معنای لغوی ولایت قرار گرفتن چیزی در کنار چیز دیگر به نحوی که فاصله‌ای در کار نباشد، است.

وی افزود: ولایت در اصطلاح قرآنی یعنی پیوند، ارتباط تنگاتنگ، مستحکم و غیرقابل انفصال و انفکاک؛ یعنی به‌هم‌پیوستگی، هم جبهگی و اتصال شدید انسان‌هایی که دارای فکر و راه و هدف واحدند و از جبهه‌ها و قطب‌های دیگر، خودشان را جدا و منقطع می‌کنند.

حجت الاسلام نوری اظهار کرد: جامعه دارای ولایت، تمام استعدادهای انسانی را رشد می‌دهد و برای کمال و تعالی انسان همه‌چیزهای خدادادی را بارور می‌کند؛ انسانیت‌ها را تقویت می‌کند و انسان‌ها را به تکامل می‌رساند.

امام جمعه بجنورد گفت: در مقابل جامعه‌ای که ولایت ندارد استعدادهای آن خنثی می‌شود، یا به هدر می‌رود و نابود می‌شود یا بدتر، به زیان انسان به کار می‌افتد.

وی در انتها با بیان اینکه امت اسلام از دوری از ولایت ضربه‌های فراوانی خورده است، خاطرنشان کرد: به دلیل دوری از ولایت، همان پیش‌بینی‌هایی که فاطمه زهرا (س) کرد و مردم مسلمان غافلِ آن روز نتوانستند بفهمند و گوش نکردند، همان‌ها تمام و کمال انجام گرفت.

اخبار مرتبط

روز عرفه کلاس خداشناسی است

حریم رضوی مرکز ثقل ایران است

توسعه شهری متناسب با هویت مذهبی مشهد باشد

0 نظر

ارسال نظر

capcha