اجتماع بزرگ فاطمیون در میدان شهدای ذهاب رشت برگزار شد

اجتماع بزرگ فاطمیون در میدان شهدای ذهاب رشت برگزار شد

به گزارش سراج24، همزمان با روز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) مردم عزادار رشت با حضور در میدان شهدای ذهاب این شهر در قالب اجتماعی بزرگ فاطمیون در سوگ بانوی آب و آینه اشک ماتم ریختند.

در این مراسم که به دلیل شیوع ویروس کرونا و ضرورت جلوگیری از انتشار آن با رعایت کامل دستور العمل های بهداشتی و فاصله اجتماعی برگزار شد رشتوندان در فراق دختر پیامبر گرامی اسلام با نوای مداحان بر سر و سینه زده و اشک ماتم ریختند.

در سایر شهرهای استان گیلان نیز در شبانه روز گذشته مردم با حضور در مساجد و تکایا و حسینیه‌ها به عزاداری پرداخته و عشق و ارادت خود را نسبت به حضرت فاطمه زهرا به نمایش گذاشتند.

رونق روضه‌های خانگی در ایام شیوع کرونا

معاون فرهنگی تبلیغات اسلامی گیلان با اشاره به شخصیت و ویژگی‌های فراوان حضرت فاطمه زهرا (س)، اظهار کرد: با توجه به شیوع ویروس کرونا در سال جاری شکل برگزاری مناسبت‌ها و مراسم مذهبی تغییر کرده است.

حجت‌الاسلام حسینعلی رضازاده با بیان اینکه این موضوع نباید سبب کمرنگ شدن جلسات عزاداری و ارادت به اهل بیت (ع) شود، گفت: در این ایام شاهد رونق برگزاری روضه‌های خانگی بوده ایم.

وی با بیان اینکه احیای این سنت حسنه بسیار حائز اهمیت است، افزود: تعداد قابل توجهی روضه خانگی ویژه ایام فاطمیه در سطح استان گیلان برگزار شده است.

حجت الاسلام رضازاده در ادامه با اشاره به اینکه حضرت زهرا (س) الگوی کاملی برای زنان جامعه ایران اسلامی است، بیان کرد: دشمنان هجمه‌های زیادی را در شبکه‌های ماهواره‌ای علیه شیعه و خصوصاً حضرت زهرا (س) که زندگی خود را تقدیم ولایت کرد، وارد می‌کنند.

برگزاری سوگواره یاس نبوی در ۳۸۰ بقعه متبرکه گیلان

مدیر کل اوقاف گیلان نیز  با اشاره به برگزاری سوگواره یاس نبوی در ۳۸۰ بقعه متبرکه استان، اظهار کرد: این مراسم به شکل حضوری، مجازی و کاروانی در بقاع متبرکه دارای فضای باز و صحن گسترده با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شده و می‌شود.

حجت الاسلام ستار علیزاده با بیان اینکه در مناطق زرد و کم خطر مراسم به صورت حضوری برگزار می‌شود، افزود: بقاع متبرکه واقع در مناطق قرمز که در گیلان در حال حاضر منطقه قرمز کرونایی ندارد مراسم به صورت انتشار در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی برگزار می‌شود.

مدیرکل اوقاف گیلان با اشاره به اینکه همانند سایر مراسم برگزار شده در ایام شیوع کرونا اطعام و پخش نذورات ممنوع است، گفت: هیئت امنان بقاع متبرکه نذورات مردمی را جمع آوری و در قالب تهیه بسته‌های معیشتی در میان نیازمندان توزیع خواهند کرد.

وی به اعزام ۲۰ مبلغ غیر بومی و ۱۲۰ مبلغ بومی برای برگزاری سوگواره یاس نبوی اشاره و اضافه کرد: ختم صلوات و ختم قرآن به یاد شهدا به‌ویژه شهدای مدافع حرم، قرائت بخشی از خطبه فدکیه و زیارتنامه حضرت زهرا (س) بخشی از برنامه‌های این سوگواره است.

مدیر اوقاف گیلان ادامه داد: در ۳۰۰ بقعه متبرکه مجری طرح سوگواره یاس نبوی با کمک خیرین بسته‌های معیشتی تحت عنوان تبرکات فاطمی تهیه و بین نیازمندان توزیع می‌شود که این اقدام تا ۱۵ آبان روز ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) ادامه خواهد داشت.

اخبار مرتبط

بزرگداشت حضرت آیت‌الله عظمی بهجت فومنی(ره) در رشت برگزار شد

مراسم بزرگداشت حضرت آیت‌ الله بهجت در شهر رشت

رییس جمهور از پروژه راه آهن رشت -کاسپین بازدید کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha