از مشکلات جامعه امروز، عدم تطبیق سبک زندگی ما با اهل بیت است

از مشکلات جامعه امروز، عدم تطبیق سبک زندگی ما با اهل بیت است

به گزارش سراج24، حجت الاسلام زین العابدین شجاع کارشناس مذهبی و مسؤول دفتر امام جمعه فیروزکوه، اظهار کرد: در فرهنگ عرب برای نامگذاری افراد به سه شاخصِ اسم، لقب و کنیه توجه می‌کنند، در روایات آمده است که برای حضرت فاطمه زهرا(س) قریب به ۱۹ اسم و لقب مانند فاطمه، زهرا، محدثه و غیره قرار دارد و اسرار و حقیقتی در پس پرده این اسم‌ها وجود دارد.

وی در خصوص لقب اُم الائمه حضرت فاطمه زهرا(س)، گفت: اُم الائمه به معنی مادرِ امامان بوده و کنیه اُم الائمه حضرت فاطمه زهرا(س) یعنی حضرت زهرا اصل و اساسِ درختِ امامت هستند، با توجه به موجب روایات نقل شده از سوی اهل تسنن و شیعه، نسل پاک پیامبر به وسیله دخترش به وجود آمده و گسترش یافته است.

این کارشناس مذهبی افزود: همان‌طور که رسول اکرم(ص) فرمودند «پروردگار عزیز و بلند مرتبه نسل هر پیامبر را در صُلب آن پیامبر قرار داد، حال آنکه نسل مرا در صُلب علی قرار داده است».

حجت الاسلام شجاع ابراز کرد: متأسفانه یکی از مشکلات امروزِ جامعه، عدم تطبیق سبک زندگی ما با اهل بیت عصمت و طهارت است، به خصوص در این ایام در مراسم سوگواری حضرت زهرا(س) شرکت کرده و ادعای پیروی از حضرت فاطمه زهرا(س) را داریم اما متأسفانه در زندگی افراد جامعه شاهد خلاءها و انحرافات زیادی هستیم.

وی عنوان کرد: برای مثال در تکریم فقرا و نیازمندان اقداماتی انجام می‌گیرد اما آیا واقعاً ما مانند حضرت زهرا(س) و اهل بیت از اطعام خود برای کمک به نیازمندان گذشت می‌کنیم و در تکریم فقرا حرمت آن‌ها حفظ می‌شود؟؛ یا می‌دانیم که حضرت زهرا(س) جهیزیه ساده و مهریه مناسب داشتند اما متأسفانه یکی از گمشده‌های ازدواج امروزی بحث جهیزیه‌ها و مهریه‌های سنگین است که این موضوع به یکی از معضلات جامعه تبدیل شده و حتی در بسیاری از موارد از موانع ازدواج محسوب می‌شود.

این کارشناس مذهبی درباره رعایت عفاف و حیاء، یادآور شد: در داستانی هم که نقل شده، وقتی نیازمندی نابینا به منزل پیامبر اکرم(ص) رفت، با این حال که آن نیازمند نابینا بود اما حضرت زهرا(س) پوشش خود را حفظ کردند، آیا واقعاً در جامعه ما شاهدِ پیروی از حضرت زهرا(س) هستیم! یا این پیروی فقط در الفاظ ما است؟

حجت الاسلام شجاع در خصوص عبارت «حضرت زهرا(س) ریشه کمالات معصومین است» بیان کرد: به نظر بنده این حدیث از امام حسن مجتبی(ع) که فرمودند « نَََحْنُ حُجَجُ اللَّهِ عَلى خَلْقِهِ وَ جَدَّتُنا فاطِمَةُ حُجَّةُ اللَّهِ عَلَیْنا» گویایِ این مطلب است، به عبارتی هم یازده امام از نسلِ حضرت زهرا(س) و هم حضرت فاطمه زهرا(س) حجتِ همه معصومین هستند؛ کمالاتی که در سیزده معصومِ دیگر وجود دارد، همه آن‌ها در وجودِ حضرت زهرا(س) نمایان و کامل است.

اخبار مرتبط

شرط دوستی و محبت اهل بیت (ع) و پیامبر (ص) اطاعت پذیری است

مسئولان فرصت مسئولیت را به تهدید تبدیل نکنند

برپایی یادبود‌ شهدا باید در سبک زندگی مردم ظهور و بروز داشته باشد

0 نظر

ارسال نظر

capcha