کیوانی: ممنوعیت ورود واکسن فایزر و مدرنا به کشور تصمیم عاقلانه و عالمانه‌ای بود

کیوانی: ممنوعیت ورود واکسن فایزر و مدرنا به کشور تصمیم عاقلانه و عالمانه‌ای بود

به گزارش سراج24، حسین کیوانی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، در گفتگوی زنده با موضوع واکسن کرونا که به همت انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد، گفت: واکسن‌های موجود کرونا به سه شیوه ساخته شده اند، یک گروه از واکسن‌ها مثل واکسن‌های شرکت فایزر و مدرنا از آمریکا، بر پایه‌ی MRNA ویروسی هستند که این پلتفرم برای نخستین بار در سطح جهان به صورت عملی و عمومی برای واکسیناسیون انسان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی افزود: یک گروه دیگر واکسن‌های مربوط به وکتور‌های ویروسی هستند، که واکسن شرکت آکسفورد انگلیس و استرازنکا از این گروه هستند و از DNA مربوط به ساخت ژن اسپایک در یک وکتور آدنو ویروسی استفاده و این وکتور را وارد بدن می‌کنند و گروه دیگر نیز واکسن‌های ویروس کشته یا غیرفعال شده هستند که طی آن ویروس را تکثیر کرده و سپس کاراکترایز می‌کنند که مطمئن شوند ویروس بیماری ایجاد نمی‌کند. واکسن هپاتیت A و هاری که سالیان درازی است به صورت عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرد با این روش تولید می شوند و در ایران هم برای ساخت واکسن کرونا از این روش استفاده شده است.

کیوانی با بیان اینکه واکسن MRNA برای اولین بار است که به بازار آمده و بر روی انسان آزمایش می‌شود؛ از این رو عوارض بلند مدت آن را کسی نمی‌تواند مشخص کند؛ اما می توانیم حدس بزنیم که به دلیل جهش‌هایی که در آن رخ می‌دهد، اثر طولانی مدت داشته و آنتی ژن زیادی تولید کند، تصریح کرد: به گفته کمپانی سازنده واکسن نوع MRNA این واکسن ممکن است یک دیس ریگولیشن در سیستم ایمنی به وجود بیاورد و بعدا ایجاد کمپلکس آنتی ژن آنتی بادی زیادی کند که باعث رسوب و ایجاد اختلال در سایر بافت‌ها شود. مضاف بر آن اگر خود ساختار ثانویه MRNA تغییر کرده و خود تبدیل به یک آنتی ژن جدید شود، میتواند آنتی بادی علیه آن ساخته شود، ولی این‌ها باید در طول سال‌ها تجربه شود و لذا اصلا عاقلانه نیست که از واکسن‌های MRNA استفاده شود.

وی اضافه کرد: از دیگر مشکلات واکسن MRNA این است که باید در دمای منفی ۷۰ و منفی ۲۰ درجه سانتیگراد نگهداری شوند؛ از این رو حمل و نقل این واکسن‌ها هم با مشکل همراه است. در ضمن اگر یک دوز از واکسن فایزر به افراد تزریق شود دوز بعدی هم باید از همین واکسن تزریق شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه تصمیم عاقلانه و عالمانه‌ای که گرفته شد، این بود که از ورود واکسن‌های فایزر و مدرنا به کشور جلوگیری شد، گفت: به گفته تولیدکنندگان واکسن کرونا در آمریکا واکسیناسیون در این کشور تا پایان سال ۲۰۲۱ به طول می‌انجامد و این در حالی است که برخی‌ها تصور می‌کردند با ساخت این واکسن بلافاصله محموله‌های آن باید وارد کشور شود وگرنه از واکسیناسیون محروم می‌شویم.

کیوانی اظهار داشت: درباره واکسن‌های انگلیسی که برپایه‌ی ورود وکتور آدنو ویروسی شامپانزه به درون سلول تولید شده اند، چون این واکسن‌ها به داخل سلول وارد می‌شوند، ممکن است خطراتی را ایجاد کنند و از انجایی که DNA در نهایت به MRNA تبدیل می‌شود، مضراتی که برای واکسن MRNA گفته شد، ممکن است برای این دسته از واکسن‌ها نیز به وجود بیاید؛ بنابراین سالم‌ترین واکسنی که تجربه استفاده از آن را در این چند دهه داریم، واکسن‌های کشته شده هستند و در کشور ما نیز بر روی همین تیپ واکسن کار می‌شود.

وی با بیان اینکه تولید واکسن کرونا کار سختی نیست و اگر عزم ملی وجود داشته باشد، این واکسن تا سه یا چهار ماه آینده می‌تواند به اندازه لازم تولید و با استفاده از آن ظرف حداکثر یک سال جمعیت پرخطر واکسینه شود، اضافه کرد: البته من از سیر بالینی واکسن و اینکه کلا ۵۰ نفر را مورد ازمایش قرار دهیم، رضایت ندارم این تعداد بسیار کم است و باید تولید و آزمایش بالینی آن سریع‌تر و با تعداد چند هزار نفر انجام شود.

کیوانی با اشاره به تزریق واکسن یک کمپانی چینی بر روی ۱۰ هزار نفر در امارات و ۱۸۰۰۰ نفر در ترکیه، بیان کرد: تا زمانی که واکسن ایرانی ساخته می‌شود ما می‌توانیم از واکسن‌های کشته مثل واکسن کشور چین یا هر کشور دیگری که تاییده‌های لازم را دارد استفاده کنیم. نکته‌ای که مهم است، کیفیت واکسن است. به هر روی ما نه با روسیه و نه با چین عهد اخوت نبسته ایم؛ پس باید صرفا به منافع ملی و سلامت مردم فکر شود و البته بهترین تصمیم هم است که واکسن در داخل تولید شود.

وی با بیان اینکه تا قبل از ممنوعیت ورود واکسن‌های آمریکایی، کمیته علمی واکسن نیز استفاده از این واکسن‌ها را رد کرده بود، تصریح کرد: اگر آمریکایی‌ها می خواستند به ما کمک کنند، اجازه می‌دادند پول‌های ایران برای خرید مواد اولیه ساخت واکسن و تکنولوژی واکسن جابه‌جا شود. به هر روی مردم و تشکل‌های دانشجویی باید از وزارت بهداشت مطالبه کنند که هر چه سریع‌تر به ساخت نهایی واکسن دست پیدا کند.

اخبار مرتبط

۵ درصد واکسن های تزریق شده ایرانی بود

رهبر معظم انقلاب نوبت دوم واکسن ایرانی کرونا را دریافت کردند

ورود به پیک پنجم کرونا با دلتا/ویروس جدید قوی تر شده است

0 نظر

ارسال نظر

capcha