مسئولین زیرساخت‌های تحقق گام دوم انقلاب را فراهم کنند

مسئولین زیرساخت‌های تحقق گام دوم انقلاب را فراهم کنند

به گزارش سراج24، امین خاکباز با اشاره به نقش جوانان در تبیین بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی اظهار کرد: رقم‌خوردن اتفاقات جدی و بزرگ در طول تاریخ به دست جوانان بوده و چنانچه که می‌بینیم جوانان مؤثرترین مهره‌ها در پیروزی انقلاب اسلامی و هشت‌سال دفاع مقدس بوده‌اند.

وی افزود: وجود انگیزه، انرژی و پشتکار در جوانان دلیل اصلی این مسئله است که قشر جوان به عنوان نقطه عطف و مخاطب بیانیه دوم قرار بگیرد زیرا افزایش سن دلیل محکمی بر کاهش توان، نیرو و انگیزه است پس به همین علت سرمایه‌گذاری روی قشر توانمند می‌تواند کارساز باشد.

معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی استان قزوین با اشاره به نقش و وظایف جوانان در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی اذعان کرد: اولین گام مؤثر در اجرا و تبیین بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی بالاخص برای جوانان خودسازی در ابعاد مختلف علمی، معنوی، اقصادی، فرهنگی است چرا که توانمندی و شایستگی مهم‌ترین عامل پیشرفت و توسعه یک کشور محسوب می‌شود.
نیروی انسانی به عنوان یک عنصر اصلی برای جامعه تعریف می‌شود
وی گفت: نیروی انسانی به عنوان یک عنصر اصلی برای جامعه تعریف می‌شود پس لازم است این عنصر اصلی یک نیروی متعهد، متخصص و توانمند باشد و خود را به یک شخصیت پرظرفیت در تمامی ابعاد تبدیل کند.

این جوان انقلابی ابراز کرد: در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی هفت بند اساسی به عنوان ویژگی‌های قشر توانمند جوان تعریف شده که از مهمترین این بندها توجه به علم‌ودانش و سبک زندگی است‌.

وی ادامه داد: این دو اصل اساسی طبق رهنمودها و بیانات مقام معظم انقلاب اسلامی کلید واژه تغییرات و اتفاقات عظیم است زیرا ما در حالی می‌توانیم اسباب پیشرفت را فراهم کنیم که خود در مسیر درست و پیشرفت قرار بگیریم.

خاکباز تصریح کرد: آنچه که در جامعه اسلامی باید به عنوان ملزومات قرار بگیرد تا شرایط را برای فعالیت جوانان فراهم کند اجرای سیاست‌گذاری‌های کلی است.

وی در ادامه تاکید کرد: کوچک‌سازی دولت و واگذار کردن امور به مردم می‌تواند در اجرای سیاست‌های کلی بسیار حائز اهمیت باشد برای مثال زمانی که هر فرد منافع و در آمد کار خود را به عنوان خروجی شغل خود تعریف می‌کند و به فکر استفاده از منافع و درآمد نفتی نیست می‌تواند گام مؤثری در پیشرفت یک اجتماع بردارد.

این پژوهشگر افزود: سیاست‌کلی اجرای علم و فناوری و سیاست الگوی مصرف از جمله مسائلی هستند که اجتماع را به سوی پیشرفت سوق می‌دهند و این تغییر و تحولات نیازمند عملکرد و فعالیت مسئولین در حوزه سیاست‌گذاری است البته در این مسئله باید توجه داشت که جامعه دستوری ساخته نمی‌شود.

وی گفت: وظیفه مسئولین در قبال بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی فراهم کردن زیرساخت‌ها برای تحقق اهداف انقلاب اسلامی در بیانیه گام دوم انقلاب است.
رسانه‌ها اجرای بیانیه گام دوم را مطالبه گری کنند
خاکباز بیان کرد: رسانه در راستای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب با مطالبه‌گری از مسئولین در خصوص سیاست‌ها نقش بسزایی را ایفا می‌کند.

وی در ادامه افزود: با توجه به اینکه هم‌اکنون هفت‌سال از ابلاغ سیاست‌های اقتصادی و دو سال از ابلاغ بیانیه گام دوم انقلاب می‌گذرد اما سیاست ابلاغ شده تمام و کمال اجرا نشده است به نوبه خود تبعاتی را به همراه دارد که مثال بارز آن به عدم اجرای سیاست‌گذاری اقتصادی و مسائل اقتصادی امروزه باز می‌گردد.

این پژوهشگر با اشاره به راهبرهای عملیاتی در اجرای بیانیه گام دوم انقلاب عنوان کرد: اصلی‌ترین راهبرد عملیاتی برنامه‌ریزی و تدوین نقشه اجرایی در سیاست‌گذاری است چرا که به طور کلی سیاست‌های ابلاغ شده در مرحله اول که توسط کارشناسان و متخصصین مربوطه طراحی می‌شوند مشکلی ندارد بلکه مسئله اساسی مربوط به بخش اجرایی یا به معنای دیگر در نحوه اجرا است.

وی گفت: اصلی‌ترین چالش در این برهه از زمان برنامه‌ریزی پروژه‌ای و سنجش عملکردها در راستای سیاست‌گذاری است که می‌تواند درصد مشکلات را کاهش داده و جامعه را به سوی اهداف سیاست مطرح شده هدایت کند.

خاکباز با اشاره به انتخاب فرد شایسته به عنوان ریاست جمهوری تاکید کرد: مسئله نحوه اجرای سیاست‌گذاری‌های ابلاغ شده به قدری حائز اهمیت است که مردم باید بدانند در انتخاب ریاست جمهوری به دنبال یک فرد با سیاست‌های جدید نباشند زیرا سیاست دچار نقص نیست بلکه روند اجرایی یک سیاست‌گذاری است که اسباب اعمال آن می‌شود با این وجود انتخاب یک فرد کاردان بسیار راه‌گشا خواهد بود.

وی در پایان ابراز کرد: مسئله امید بخشی در بیانیه و چشم‌انداز جمهوری اسلامی نیازمند واکاوی و تبیین صحیح بیانیه در وحله اول و در وحله دوم اجرای بیانیه به عنوان یک فرهنگ است که می‌تواند جامعه را بسوی چشم‌انداز اصلی رهنمون کند.

اخبار مرتبط

امام خامنه‌ای درگذشت حجت‌الاسلام زرگر را تسلیت گفتند

ویدئو/ سینما، هنر برتر

قاضی زرگر رئیس دادگاه انقلاب تهران دارفانی را وداع گفت

0 نظر

ارسال نظر

capcha