روایتی متفاوت از ۵۱۸ گروه جهادی شهیدسلیمانی در زمینهٔ مقابله با کرونا

روایتی متفاوت از ۵۱۸ گروه  جهادی شهیدسلیمانی در زمینهٔ مقابله با کرونا

به گزارش سراج24، پس از فرمان مقام معظم رهبری جهت ورود مجدد نیروهای جهادی به موضوع کرونا، با توجه به تجربهٔ خوبی که این گروه‌ها در موج نخست کرونا داشتند، بار دیگر جهت خدمت به مردم به میدان آمدند و این بار تحت‌عنوان قرارگاه شهید حاج قاسم سلیمانی، گام‌های بلند و مؤثری در جهت خدمت به بیماران کرونایی، محرومین و نیازمندان برداشتند. این گروه‌ها، با همکاری و هماهنگی دانشگاه علوم پزشکی به موضوع کرونا ورود کردند و در بخش‌های مختلف مبارزه با این ویروس منحوس پیشگام بودند. قرارگاه شهید سلیمانی، متشکل از نیروهای مردمی، جهادی، بسیجی و هیئتی بودند و با ساماندهی این نیروهای عظیم و پای‌کار، مقابله با کرونا با شدت و قدرت بیشتری پیش رفت. با وجود این‌که تنها حدود 3 ماه از تشکیل این قرارگاه می‌گذرد، اما خدمات ارائه شده در آن به قدری مشهود است که وزیر بهداشت نیز بر این امر صحه گذاشته و به اذعان وی قرارگاه شهید سلیمانی موفق‌ترین طرح در زمینهٔ مقابله با کرونا بوده و بهترین عملکرد را در این زمینه داشته است.

مهدی صادق‌پور، دبیر قرارگاه شهید سلیمانی استان در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در قزوین می‌گوید: طرح شهید سلیمانی حدود 3 ماه است که با همکاری سپاه پاسداران و دانشگاه علوم پزشکی در کلیهٔ استان‌ها در حال اجراست. این طرح شامل 3 مرحله اعم از فعالیت تیم‌های مراقبتی، حمایتی و نظارتی است. وی ادامه می‌دهد: تیم‌های مراقبتی شامل 18 تیم بوده و هر تیم دارای 1 پزشک، 4 پرستار و 11 به‌ورز است. مدیریت اصلی این تیم‌ها با دانشگاه علوم پزشکی است، اما نیروهای جهادی ما نیز در این تیم‌ها حضور فعال دارند و در قالب پزشک، پرستار و به‌ورز به نیازمندان ارائهٔ خدمت می‌کنند. در این طرح، زمانی‌که فردی با سامانهٔ 4030 تماس می‌گیرد و علائم بیماری خویش را شرح می‌دهد، تیم‌های مراقبتی جهت انجام تست رایگان کرونا به منزل فرد بیمار می‌روند و با انجام تست، معاینه و ویزیت بیماران به آنان خدمت‌رسانی می‌کنند.

518 گروه جهادی فعال در قالب تیم‌های حمایتی

دبیر قرارگاه شهید سلیمانی در ادامه در رابطه با وظاطف تیم‌های حمایتی فعال در قرارگاه عنوان می‌کند: تیم‌های حمایتی به‌صورت پایگاه‌ها سازماندهی شده‌اند و وظیفهٔ پشتیبانی و حمایت از بیماران و نیازمندان را بر عهده دارند که این امر با مشارکت خیرین صورت می‌گیرد. در ابتدای کار، 200 گروه جهادی و بسیجی در این قرارگاه فعال بودند، اما اکنون پس از گذشت حدود 3 ماه از فعالیت قرارگاه، 518 تیم حمایتی و گروه جهادی در این طرح فعال هستند که متولی و پشتیبان آن‌ها بسیج سازندگی و نواحی سپاه استان هستند. تاکنون در این طرح بیش از 13 هزار بستهٔ معیشتی و بهداشتی به خانواده‌های بیماران کرونایی نیازمند و خانواده‌های آسیب‌دیده از کرونا اهدا شده است که ارزش ریالی هر یک از بسته‌ها 350 هزار تومان بوده است.

وی یادآور می‌شود: زمانی‌که تیم های مراقبتی جهت انجام تست و معاینه در منزل بیمار حضور پیدا کرده و وضعیت اقتصادی بیمار را نامناسب ارزیابی می‌کنند، وی را به تیم‌های حمایتی معرفی می‌کنند تا از خدمات این تیم‌ها بهره مند شود. هم‌چنین در این مرحله علاوه بر توزیع بسته‌های معیشتی و بهداشتی میان خانواده‌های نیازمند، در زمینه‌های گوناگون دیگری نیز با توجه به نیاز خانواده‌ها، به آن‌ها کمک می‌شود. برای مثال ممکن است یک خانواده قدرت تهیهٔ میوه یا آبمیوه برای بیمار خویش را نداشته باشند، نیروهای جهادی ما با توجه به نیاز آن‌ها به آنان خدمات‌رسانی می‌کنند. و یا ممکن است در خانواده‌ای همهٔ اعضا مبتلا به کرونا باشند و قادر به خروج از منزل جهت تهیهٔ مایحتاج روزمرهٔ خود نباشد. نیروهای جهادی ما تلاش می‌کنند از طریق ارتباط مداوم با این خانواده‌ها، نیازهای آنان را مرتفع کرده و خریدهای آنان را انجام دهند تا قرنطینهٔ معکوس اتفاق بیفتد.

از تهیهٔ کپسول‌های اکسیژن تا خرید جهیزیه و تبلت برای نیازمندان

از دیگر فعالیت‌های تیم‌های حمایتی در قرارگاه شهید سلیمانی، تهیهٔ کپسول اکسیژن برای بیماران کرونایی است تا بتوانند در منزل روند درمانی خود را طی کنند. صادق‌پور در این زمینه بیان می‌کند: با توجه به این‌که بسیاری از بیماران کرونایی نیاز مبرم به کپسول اکسیژن جهت طی روند درمانی خود دارند، تیم‌های حمایتی قرارگاه شهید سلیمانی تاکنون موفق به تهیهٔ 300 کپسول اکسیژن برای این بیماران کرده‌اند. این کپسول‌ها به‌صورت رایگان و امانی در اختیار بیماران قرار می‌گیرد و پس از بهبودی افراد، کپسول‌ها در اختیار بیماران دیگر قرار می‌گیرد تا همه بتوانند از آن‌ها استفاده کنند. وی ادامه می‌دهد: از دیگر فعالیت‌ها و خدمات تیم‌های حمایتی، تهیهٔ جهیزیه برای نوعروسانی است که به‌دلیل ناتوانی در خرید جهیزیه، مدت‌هاست در دوران عقد به‌سر می‌برند. این تیم‌ها تاکنون موفق شده‌اند 8 سری جهیزیه به این نوعروسان اهدا کنند. هم‌چنین این تیم‌ها، تاکنون 116 دستگاه تبلت برای دانش‌آموزان نیازمندی که به‌دلیل نداشتن گوشی‌های هوشمند یا تبلت از تحصیل بازمانده‌اند، تهیه کرده‌اند تا این دانش‌آموزان نیز بتوانند به ادامه تحصیل بپردازند. از دیگر فعالیت‌های این تیم‌ها، کمک به تأمین هزینهٔ درمانی بیماران است که تاکنون اقدامات بسیار خوبی در این زمینه انجام شده است.

بسیجیانی که با اهدای خون، به یاری بیماران می‌شتابند

در ایامی که به‌دلیل شیوع کرونا، سازمان انتقال خون با کاهش اهدای خون مواجه شده است و برخی از بیماران به‌دلیل کمبود فرآورده‌های خونی با مشکل مواجه شده‌اند، نیروهای بسیجی و جهادی مانند همیشه وارد میدان شده و با اهدای خون، به بیماران نیازمند جانی دوباره بخشیده‌اند. دبیر قرارگاه شهید سلیمانی در این رابطه اظهار می‌کند: پس از تشکیل قرارگاه شهید سلیمانی طی 3 ماه اخیر، تاکنون 30 نفر از بسیجیان واجد شرایط در سازمان انتقال خون حاضر شده و با اهدای خون به بیماران نیازمند، جان دوباره‌ای به این بیماران بخشیده‌‌اند. هم‌چنین این نیروها، با طبخ غذای گرم، تهیهٔ میوه و آبمیوه‌های طبیعی، گوشت قرمز و گوشت مرغ، بسته‌های معیشتی و بهداشتی، تهیهٔ کپسول اکسیژن و انجام خریدها و مایحتاج روزانهٔ افراد ناتوان و بیماران با محوریت مساجد و پایگاه‌ها، به بیماران نیازمند خدمات‌رسانی می‌کنند.

حضور بسیج طلاب در بیمارستان‌های قزوین

طی ایام کرونا، با توجه به این‌که بیماران کرونایی طبق قوانین و مقررات نمی‌توانند در بیمارستان‌ها همراه داشته باشند، بسیج طلاب به میدان آمد و با حضور در بیمارستان‌ها اقدام به رسیدگی به بیماران کرونایی و روحیه‌دهی به آن‌ها نمود. صادق‌پور در این زمینه بیان می‌کند: برخی گروه‌های جهادی علی‌الخصوص بسیج طلاب با حضور در بیمارستان‌هایی نظیر بیمارستان بوعلی به بیماران بستری رسیدگی کرده و به آن‌ها خدمات‌دهی می‌کنند. هم‌چنین این عزیزان با هزینه‌های شخصی و با استفاده از تلفن‌ همراه خود، زمینهٔ ارتباط بیمار با خانوادهٔ خود را فراهم می‌کنند. این عزیزان بدون دریافت حقوق و تنها با هدف جلب رضایت پروردگار، خدمات گوناگونی را در بیمارستان‌ها به بیماران ارائه می‌کنند. وی ادامه می‌دهد: بسیج دانشجویی نیز در زمینهٔ ارائهٔ خدمات به بیماران کرونایی فعال است و دانشجویانی که در ترم‌های پایانی پزشکی تحصیل می‌کنند، به‌صورت فراگیر در بیمارستان‌ها حاضر می‌شوند تا در خدمت بیماران کرونایی باشند.

تیم‌های نظارتی در مقابله با کرونا پیشگام هستند

صادق‌پور در ادامه در رابطه با وظایف تیم‌های نظارتی قرارگاه شهید سلیمانی عنوان می‌کند: نیروهای تیم‌های نظارتی با محوریت بسیجیان و دانشگاه علوم پزشکی و مسؤولین شهرستانی مانند فرماندارها فعالیت می‌کنند. این تیم‌ها، وضعیت افراد بیمار را بررسی می‌کنند تا قرنطینه رعایت شود، هم‌چنین بحث رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط کسبه نیز توسط این تیم‌ها اتفاق می‌افتد.

طرح شهید سلیمانی، موفق‌ترین طرح در راستای مقابله با ویروس کروناست

در طی 3 ماه اخیر با تأسیس قرارگاه شهید سلیمانی، اقدامات مؤثری در جهت دفع ویروس کرونا توسط نیروهای جهادی و متخصص انجام شده است و این اقدامات در سطح جامعه به وضوح مشهود است. دبیر قرارگاه شهید سلیمانی در رابطه با موفقیت‌های این طرح می‌گوید: طرح شهید سلیمانی به اذعان دانشگاه علوم پزشکی و وزیر بهداشت، بهترین راهکار جهت مقابله با ویروس کرونا است و بهترین عملکرد را در این ایام داشته است. این طرح تا زمانی‌که تولید واکسن انجام شود، ادامه‌دار خواهد بود.

 

اخبار مرتبط

غربالگری ۹۵درصد جمعیت استان اردبیل انجام شد

تولید واکسن کرونا در ایران، غرور دینی در جهان ایجاد کرد

وقتی دانشجویان دانشگاه فرهنگیان مشق عشق می‌کنند

0 نظر

ارسال نظر

capcha