آیت الله مصباح بزرگترین فیلسوف علوم انسانی اسلامی در عصر حاضر بود

آیت الله مصباح بزرگترین فیلسوف علوم انسانی اسلامی در عصر حاضر بود

به گزارش سراج24، مراسم نکوداشت آیت الله مصباح یزدی شامگاه چهارشنبه ۲۴ دی ماه ۱۳۹۹ با سخنرانی آیات علی اکبر رشاد و محمود رجبی و حجج الاسلام والمسلمین محمدصفر جبرئیلی و عباس نیکزاد به صورت مجازی در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار شد.

در ابتدای این مراسم آیت الله علی اکبر رشاد، آیت الله مصباح یزدی را شخصیتی انقلابی و معیار اندیشه مستقیم و مستقل دینی معرفی کرد و گفت: بسیار دشوار است که در این لحظه‌ها از ایشان سخن بگوییم اما در ظاهر در بین ما نباشد، هر چند که او در آثار تدوینی و تکوینی‌اش زنده است.

رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی ادامه داد: ما با اندیشه‌هایش تنفس می‌کنیم و او پیشاپیش جبهه انقلاب ایستاده است، پیش می‌تازد و فرمان فکری می‌دهد؛ شاگردان و سربازان انقلاب ایشان را چون مشعلی در مسیر انقلاب می‌نگرند و به دنبالش حرکت می‌کنند.

وی با بیان اینکه آیت الله مصباح، حقیقتاً مصباح بود، اظهار داشت: ایشان شجره مبارکه بود، شجره‌ای که مستقل بود و شرقی و غربی نمی‌اندیشید و اسلامی فکر می‌کرد، او نور می‌افشاند اما نه اینکه نور را از دیگری اخذ کند بلکه خود منبع نور بود. علامه برای روشن شدن نیازمند نور و نار نبود، ذاتش نور بود و او منبع نور معنوی و الهی به شمار می‌رفت؛ خداوند او و دیگران را به نور خویش هدایت فرمود.

این استاد برجسته حوزوی با بیان اینکه دل آیت الله مصباح یزدی خانه خدا بود، گفت: قلب ایشان پایتخت الهی بود، قلبش را خداوند اشغال کرده بود، جانش آکنده از نور و صفات الهی بود، او دائم خدا را ذکر می‌کرد و هرگز از یاد خدا غافل نمی‌شد. مردی که هرگز جاه و مقام دلش را نلرزاند، هرگز به دنبال جاه و مقام نبود و به دست نیاورد، او به جیفه دنیا دل نداشت و به دنبال آن نبود. ایشان پیوسته در حال پرداخت زکات بود و سخاوتمندانه زکات علم خویش را پرداخت می‌کرد و در اختیار نسل‌ها قرار می‌داد.

آیت الله رشاد افزود: جوانان بسیاری در حوزه و دانشگاه ریزه‌خوار و زکات خوار خان معنوی و روحانی و معرفتی ایشان بودند و مدام به تغذیه نسل جوان و تأمین نیازهای فکری این نسل اهتمام داشت و اقدام می‌کرد. همه عمر خویش را به توجه ایتام آل محمد و شیعیان متمرکز کرده بود، ایشان تنها خوف از روزی داشت که چشم‌ها و دل‌ها آشفته می‌شوند و او می‌خواست در این روز آرام باشد.

رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه خداوند بالاترین پاداش را به آیت الله مصباح یزدی عطا کرد، گفت: چه عنایتی بالاتر از این آثار انبوه که در حوزه‌های علمیه وجود دارد. آیت الله مصباح همه میادین معرفتی را فتح کرد، فلسفه گام‌های او را دارد، کلام میدان تاخت و تاز فکری، نوآوری و نظریه پردازی ایشان است، تفسیر و قرآن پژوهی ساحت سفر روحانی این عالم جلیل‌القدر است، حدیث پژوهی میدان تلاش و جهاد اوست، معرفت شناسی عرصه نوآوری‌هایش است.

وی افزود: عرصه اخلاق در نظر و عمل علامه مصباح را می‌شناسد، فیلسوف و معلم و در نهایت مجسم اخلاق است، هم مجتهد و هم عامل اخلاق است، حوزه فقه و حقوق، حوزه جامعه شناسی تاریخ، حوزه علوم اجتماعی، حوزه علوم پژوهی همه و همه میادینی هستند که ایشان با شمشیر قلم، اخلاص و ایثارش فتح کرده است. آیت الله مصباح مجتهد بود و بزرگترین فیلسوف علوم انسانی اسلامی عصر حاضر است.

اخبار مرتبط

تحول علوم انسانی در دستور کار شورایعالی انقلاب فرهنگی قرار دارد

قرآن کسانی را که باعث نابودی زمین می‌شوند «مفسد» خطاب کرده است

ویژه نامه دانشجویی چهلمین روز درگذشت آیت الله مصباح یزدی منتشر شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha