جشنواره فرهنگی، هنری روستا و عشایر در زنجان برگزار می شود

جشنواره فرهنگی، هنری روستا و عشایر در زنجان برگزار می شود

به گزارش سراج24، محمد ربیع احمدخانی افزود: جشنواره فرهنگی، هنری روستا وعشایر شمالغرب فرصت مناسبی را در اختیار متولیان فرهنگ و هنر قرار می‌دهد تا بتوانند بیشتر با نقاط قوت و ضعف در این حوزه آشنا شوند.

وی با اشاره به برگزاری نخستین جشنواره فرهنگ و روستا و عشایر گفت: این جشنواره با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (دبیرخانه شورای فرهنگ و هنر روستا و عشایر)، ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد و ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان، اردبیل و آذربایجان غربی و آذربایجان غربی برگزار می‌شود.

احمدخانی افزود: هدف از برگزاری این جشنواره آشنایی با نقاط قوت و ضعف فرهنگ و هنر روستا و عشایر، تقویت نقاط قوت و برطرف کردن کاستی‌ها، ارائه دستاوردها و عملکرد هنرمندان و معرفی آثار و تولیدات و ایده‌های برتر فرهنگی است.

سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان افزود: پاسداشت سرمایه‌های فرهنگی اجتماعی روستا و عشایر نخستین محور این جشنواره است که شامل ارسال عکس از تکریم و تجلیل سرمایه‌های فرهنگی اجتماعی روستا (کارآفرینان، خیرین، فعالان فرهنگی هنری، معتمدین) است.

احمد خانی با بیان اینکه دومین محور این جشنواره نیز شامل فرهنگ کتاب و کتابخوانی است، اضافه کرد: در محور کتابخوانی آثار ارسالی باید شامل معرفی یک کتاب (حداکثر به مدت سه دقیقه) در قالب فایل تصویری باشد.

وی گفت: همچنین در بخش مسابقه نیز علاقه‌مندان می‌توانند به سوالات مطروحه از کتاب «انسان ۲۵۰ ساله» مقام معظم رهبری پاسخ داده و در جشنواره شرکت کنند.

احمدخانی با بیان اینکه سومین محور جشنواره نیز عکس موبایلی با محوریت شعار سال (جهش تولید) در مناطق روستایی و عشایری است، اضافه کرد: هنرمندان برای شرکت در این بخش می‌توانند عکس‌های خود را در قالب موضوعاتی شامل همدلی و مواسات مومنانه در روستای من، فرهنگ کار و سخت کوشی در روستای من، شعار سال «جهش تولید» در مناطق روستایی و عشایری، طبیعت روستای من به دبیرخانه ارسال کنند.

سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان طراحی و نقاشی با موضوعات فرهنگ بومی روستا و عشایر را دیگر محور این جشنواره عنوان کرد و گفت: علاقمندان شرکت در این بخش می‌توانند، آثار خود را در در موضوعات (فرهنگ بومی روستا و عشایر، طبیعت روستای من، بافت قدیمی و سنتی روستای من) برگه A۴ و با مداد رنگی آماده و به دبیرخانه ارسال کنند.

وی با بیان اینکه: این بخش در دو رده سنی نوجوانان ۵ تا ۱۶ سال و ۱۶ سال به بالا برگزار می‌شود، اضافه کرد: در بخش خوشنویسی نیز آثار ارسالی باید در قالب خط نستعلیق برای آیه مبارکه ۲۸ سوره رعد «الا بِذِکْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ»، آیه مبارکه ۱۹۵ سوره بقره «انّ اللَّهَ یُحِبُّ الْمُحْسِنِینَ» و سوره مبارکه کوثر و و یا خط تحریر (یک بند) از منظومه حیدربابای استاد شهریار باشد.

سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان با اشاره به تقویم اجرایی این جشنواره گفت: زمان برگزاری جشنواره از ۱۸ دی تا ۱۸ اسفندماه بوده و داوری آثار رسیده به جشنواره از ۱۹ تا ۲۳ اسفند ماه ۹۹ انجام خواهد شد.

احمدخانی گفت: همچنین اعلام اسامی برگزیدگان ۲۵ اسفندماه و ارسال جوایز برگزیدگان ۲۷ اسفندماه ۹۹ همزمان با ولادت حضرت امام حسین (ع) خواهد بود.

اخبار مرتبط

نصب بیلبوردهای شهدا در مناطق مختلف زنجان

زنجان رتبه نخست جهان در درمان سکته مغزی

روند واکسیناسیون جامعه هدف کمیته امداد زنجان مطلوب است

0 نظر

ارسال نظر

capcha