آیا کوبا توانایی ساخت واکسن را ندارد و مردم ایران موش‌های آزمایشگاهی خواهند شد؟

آیا کوبا توانایی ساخت واکسن را ندارد و مردم ایران موش‌های آزمایشگاهی خواهند شد؟

به گزارش سراج24، در روز‌های اخیر پس از اعلام همکاری ایران و کوبا برای ساخت واکسن کرونا، گروه‌های معاند در شبکه‌های اجتماعی با انتشار خبرهای جعلی، سعی در تحت شعاع قرار دادن این موضوع دارند.

در اخباری که در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود، گفته‌شده مردم ایران نمونه‌ آزمایشگاهی واکسن کوبایی با تکنولوژی عقب افتاده خواهند شد.

با بررسی‌های انجام‌شده در مرکز مقابله با شایعات سایبری مشخص شد:

بر خلاف ادعای رسانه‌های معاند که کوبا را کشوری عقب افتاده معرفی می‌کنند، پس از شیوع کرونا، پزشکان کوبایی به ۱۹ کشور جهان از جمله ایتالیا اعزام شدند تا برای نبرد با کرونا به آن‌ها کمک کنند.

پیشرفت‌های پزشکی و دارویی کوبا به حدی است که کشورهایی مانند آلمان درخواست خرید دارو از این کشور را دارند تا بتوانند بهتر با کرونا مقابله کنند.

گفتنی است کوبا در حال حاضر حدود ۳۷ هزار پزشک در ۶۷ کشور جهان دارد و سرانه پزشک در این کشور دو برابر آلمان است و در بحران بیماری ابولا پزشکان کوبایی از هیچ خدمتی به جامعه جهانی دریغ نکردند.

تجربه‌های موفق تولید واکسن بین ایران و کوبا وجود دارد که می‌توان به تولید واکسن هپاتیت B و واکسن پنوموکوک اشاره کرد.

برخلاف ادعا‌ها، ساخت واکسن کرونا حاصل همکاری انستیتو پاستور و شرکت  فینلی در کوبا است و واکسن تولیدی نتجه مطالعات مشترک خواهد بود.

این‌گونه همکاری‌ها در دنیای داروسازی امری عادی است، از جمله این موارد می‌توان به همکاری شرکت بیون تک آلمان و شرکت فایزر امریکا اشاره کرد که واکسن فایزر_بیونتک حاصل مطالعات این دو شرکت است.

لازم به ذکر است تمام مراحل تست واکسن کرونا در ایران انجام نخواهدشد، بلکه دو مرحله اصلی مطالعات بالینی در کوبا انجام شده و نتایج خوبی حاصل شده است و پس از انجام دو مرحله اولیه، واکسن برای تزریق در مرحله سوم وارد ایران خواهد شد.

اخبار مرتبط

ایران به باشگاه سازندگان واکسن کرونا پیوست

پیشنهاد نامگذاری ایستگاه مترو به نام «مدافعین سلامت»

واکسیناسیون عمومی از مردادماه شروع می‌شود/ سفرهای استانی ممنوع شدند

0 نظر

ارسال نظر

capcha