علامه مصباح‌یزدی همواره در برابر جریانات ضددین ایستادند

علامه مصباح‌یزدی همواره در برابر جریانات ضددین ایستادند

به گزارش سراج24، حجت‌الاسلام‌والمسلمین مرتضی آقا تهرانی شامگاه یکشنبه در مراسم بزرگداشت مرحوم علامه محمدتقی مصباح یزدی که در مصلای امام خمینی کرج برگزار شد، اظهار کرد: حدود نیم‌قرن یعنی ۴۶ سال از عمرم را خدمت ایشان بودم و این توفیق به برکت دعای پدر و مادرم بود که از وجود اساتیدی خوبی همچون ایشان بهره‌مند شدم.

وی بیان کرد: وقتی برای طلبگی وارد قم شدم در مدرسه حقانی مشغول تحصیل شدم که این مدرسه توسط چهار نفر همچون شهید آیت‌الله بهشتی، آیت‌الله جنتی، آیت‌الله قدوسی و همچنین مرحوم آیت‌الله مصباح یزدی اداره می‌شد. ایشان امر اداره این مدرسه را به خوبی انجام می‌دادند.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به ویژگی‌های مهم عالم فرزانه مرحوم آیت‌الله مصباح یزدی (ره) تصریح کرد: ایشان اصلی را قائل بودند که باید به دنبال شناخت، وظیفه و انجام وظیفه در امور بوده و از شهرت، شهوت و بازی‌های دیگر بر حذر باشیم و تنها برای خدا و در برابر او بندگی و در جهت خدای متعال تلاش کرد.

علامه مصباح‌یزدی از مرزبانان بزرگ اسلام بودند

وی با بیان اینکه علامه مصباح‌یزدی یک ساعت فکر می‌کردند کدام واجب‌ها واجب‌تر است و در هر کاری ورود نمی‌کردند، خاطرنشان کرد: به‌درستی که ایشان از مرابطین و مرزبانان بزرگ اسلام بودند.

آقاتهرانی گفت: قبل از انقلاب یک عده کمونیسم و دستگاه‌های توده‌ای بودند که در شمال ایران از لحاظ فکری تغذیه می‌شدند و بعد از انقلاب با شکل‌گیری فداییان اکثریت و اقلیت آنها نیز، تحت تأثیر کمونیسم‌ها بودند و با افکار سوسیالیستی در کشور رشد می‌کردند.

وی ادامه داد: یکی از اقداماتی که ایشان در مقابل این جریانات انجام دادند، این بود که نظریه هگل و اصول مارکسیسم و سوسیالیست‌ها را به دانش‌آموزان خود یاد می‌دادند و می‌گفتند بدانید این جریانات غلط هستند، امام راحل نیز در این اثنا در تأیید ایشان فرمودند حوزه‌های علمیه باید در برابر آنها بایستند.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس اظهار کرد: ایشان در تمام دوران برای تبیین اسلام در برابر تمام جریانات ضددین ایستادند.

وی با بیان اینکه یکی دیگر از ویژگی‌های ایشان شاگردپروری بود، بیان کرد: مؤسسه علوم انسانی را در ۲۰ تا ۳۰ رشته مختلف راه‌اندازی کردند و حدود ۵ هزار نفر فارغ‌التحصیل این مؤسسه بودند، ایشان معتقد بودند، جمهوری اسلامی باید برای جوانان تبیین شود.

آقاتهرانی با بیان اینکه گروهک‌های مجاهدین خلق رفتگر محله را به جرم اینکه ریش دارد ترور می‌کردند، تصریح کرد: بسیاری از جوانان انقلابی و نماز شب‌خوان ما از دست رفتند و توسط منافقین به شهادت رسیدند.

وی با بیان اینکه مرحوم علامه مصباح یزدی (ره) در برابر این گروهک‌ها یک‌تنه می‌ایستادند، گفت: ایشان می‌فرمودند ولایت‌فقیه را باید به درستی تبیین کنید و از آن یک دیکتاتور نسازید، چراکه تحقق مردم‌سالاری و دموکراسی واقعی به اسلام بوده و اسلام یک دین کامل و جامع است‌.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به راه‌اندازی طرح ولایت توسط این علامه فرزانه بیان کرد: ایشان فلسفه، اخلاق، حقوق و سیاست را برای جوانان تبیین می‌کردند.

آیت‌الله مصباح یزدی از بی‌بصیرت انسان‌های ضعیف رنج می‌بردند

وی با بیان اینکه آیت‌الله مصباح یزدی (ره) از بی‌بصیرت و بی‌تقوایی انسان‌های ضعیف رنج می‌بردند، خاطرنشان کرد: تواضع و فروتنی ایشان فوق‌العاده بود تا آنجایی که دست شاگردان خود را می‌بوسیدند.

آقاتهرانی با بیان اینکه ایشان در دنیا و خاورمیانه اول بودند، گفت: در دانشگاه نیویورک در دو تایم ۱۵ دقیقه‌ای نظریه ملاصدرا را برای دانشجویان تبیین کردند به همین جهت اساتید و دانشجویان حاضر ۵ دقیقه ایشان را مورد تشویق قرار دادند.

وی ادامه داد: در دیدار آخری که با ایشان داشتم فرمودند خدای تعالی به ما نعمت عالی و برتر همچون آیت‌الله خامنه‌ای را دادند و باید قدر این بزرگوار را بیش از پیش بدانیم.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه آیت‌الله مصباح یزدی (ره) ۱۷۶ کتاب در زمینه‌های مختلف تألیف کردند، اظهار کرد: ایشان چندین هزار شاگرد را در مکتب خود تربیت کردند اما هیچ ادعایی نداشتند.

وی با اشاره به اینکه امیدواریم انتخابات خوبی در سال آینده داشته باشیم، متذکر شد: باید افرادی را انتخاب کنیم که به دنبال اصلاح امور جامعه باشند، از تشریفات به دور و از جنس مردم باشند.

گفتنی است؛ این مراسم به میزبانی آیت‌الله حسینی همدانی نماینده ولی فقیه در استان البرز با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد.

اخبار مرتبط

واقعیت وجودی آیت‌الله مصباح‌یزدی باید بدون تحریف معرفی شود

توصیه آیت‌الله مصباح‌یزدی به دانشگاهیان

سردار سلیمانی و آیت‌الله مصباح‌یزدی پرچم‌دار مبارزه با انحراف

0 نظر

ارسال نظر

capcha