در گفت‌وگو با «سراج24» مطرح شد؛

تبدیل جامعه به دوقطبی ثروتمند و فقر در 32 سال گذشته

تبدیل جامعه به دوقطبی ثروتمند و فقر در 32 سال گذشته

محمدصادق کوشکی استاد دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی سراج24 اظهار کرد: هدف انقلاب اسلامی تشکیل جامعه‌ای بود که ارزش‌ها و ساختار آن بر مبنای دینی شکل گرفته باشد اما دیدگاه هاشمی رفسنجانی و بخشی از همراهانش متفاوت بود؛ آنان به‌دنبال پیاده کردن یک الگوی غربی در جامعه ما بودند و به تعبیر خودشان یک ژاپن اسلامی را در برنامه داشتند یعنی ایران در حوزه ساختارها شبیه اروپا و آمریکا شود اما مردمش متدین باشند.

وی ادامه داد: آنان دنبال ترکیبی بین تمدن دینی و تمدن غربی بودند اما در عمل چون این ترکیب همگن و هم‌جنس نبود محقق نشد و شکل ناقصی از الگوهای تمدن غرب در کشورمان ایجاد شد؛ به همین دلیل در حوزه عدالت اجتماعی، عدالت اقتصادی، رفع تبعیض، حوزه تولید، کشاورزی، و خودکفایی اقتصادی دچار مشکلات جدی شدیم.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: کشور ما نه تنها شبیه یک کشور غربی حتی شبیه ترکیه هم نشد و البته الگوی انقلاب اسلامی هم در آن پیاده نشد؛ تلفیقی که هاشمی و دوستانش دنبالش بودند امکان تحقق نداشت و در نتیجه علی‌رغم اهدافی که انقلاب اسلامی تعریف کرده بود نتوانستیم ساختار عادلانه و دین‌مدارانه را در جامعه محقق کنیم.

وی عنوان کرد: امروز هم علی‌رغم همه تلاش‌هایی که برای حفظ نظام جمهوری اسلامی شده است کشور با مشکلات مختلفی در حوزه معیشت، فرهنگ و مسائل اجتماعی روبه‌رو است و هنوز در عرصه حوزوی، دانشگاهی و نخبگان موفق نشدیم الگوی مطلوب را برای سامان‌دهی کشور بازشناسی و پیاده کنیم.

کوشکی با بیان اینکه هاشمی رفسنجانی ضدعدالت نبود اما عدالتخواه هم نبود، خاطرنشان کرد: هاشمی و دوستانش عدالت را بر اساس الگوها و ساختارهای لیبرالسیم اقتصادی اروپا و آمریکا مطرح کردند که طبیعتاً ما به‌عنوان یک جامعه دین‌دار نمی‌توانستیم آن ساختارها را بپذیریم، البته تلاشی هم برای مصداق‌سازی عدالت دینی و تحقق آن در جامعه وجود نداشت چون نگاه غالب هاشمی رفسنجانی و دوستانش در «حزب کارگزاران سازندگی» و «جبهه مشارکت ایران اسلامی» از عدالت با روایت انقلاب اسلامی فرق داشت به همین خاطر ما امروز دچار جامعه‌ای هستیم که اختلافات طبقاتی، فقر و بی‌عدالتی در آن وجود دارد.

«روحانی» شاگرد خوبی برای «هاشمی رفسنجانی» نبود

وی با تأکید بر اینکه «روحانی» شاگرد خوبی برای هاشمی رفسنجانی نبود، اظهار کرد: هر چند که الگوی هاشمی با الگوی انقلاب اسلامی مغایرت داشت اما به‌دنبال عمران و آبادانی کشور بود ولی روحانی حتی بحث عمران و آبادانی کشور را هم پیگیری نکرد.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه هاشمی رفسنجانی و روحانی هر دو در یک نقطه مشترک هستند، تشریح کرد: آنان به‌جای الگوهای دینی، الگوهای غربی را برای ساختن جامعه به کار گرفتند با این تفاوت که هاشمی رفسنجانی از خودش یادگارهای عمرانی مانند سد و نیروگاه به جا گذاشت اما روحانی در این عرصه هم خودی نشان نداد و اثر قابل توجهی در حوزه عمرانی ندارد.

مردم هفت سال به نام «برجام» دولت روحانی را تحمل کردند

وی در خصوص آسیب مردم از برجام بی‎‌فرجام تصریح کرد: برای اینکه ببینیم مردم چقدر از برجام آسیب دیدند باید به خود مردم مراجعه کنیم و بپرسیم آیا از فرآیند هفت ساله دولت روحانی راضی هستند؟ بهترین کسانی که می‌توانند در خصوص برجام قضاوت کنند عامه مردم هستند همان‌هایی که هفت سال است که به نام «برجام» دولت روحانی را تحمل می‌کنند و در این سال‌ها سختی‌ها و مشکلات بسیاری به خاطر این دولت بر دوش آنان آوار شده است. «مردم» بهترین قاضی برای ارزیابی عملکرد و برجام روحانی هستند.

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به اینکه درک هاشمی رفسنجانی از انقلاب با درک امام و رهبری متفاوت بود، بیان کرد: وی برای ساخت کشور اعتقادی به استفاده از الگوهای انقلاب اسلامی نداشت، الگوهای رایج در اروپا و آمریکا را برای کشور مناسب می‌دانست و نیاز به الگوبرداری از انقلاب اسلامی را لازم نمی‌دید به همین خاطر عملکرد وی و شاگردانش وضعیت کشور را به این نقطه امروز رساند.

تبدیل جامعه به دوقطبی ثروتمند و فقر در 32 سال گذشته

کوشکی در پایان سخنانش در خصوص تبعیض تشریح کرد: در دوران هاشمی و خاتمی الگوی ناقصی از اروپا و آمریکا گرفته و در کشور ما پیاده شد، این روند در دوران روحانی هم ادامه پیدا کرد که در مجموع می‌توانیم بگوییم یکی از مهم‌ترین خروجی‌های عملکرد این چهار دولت در طول 32 سال گذشته بحث تبعیض بوده است؛ این دولت‌ها تبعیض را تولید و بازتولید کردند و نتوانستند آن را رفع کنند چون اولویت آنان رفع تبعیض و تحقق عدالت بر اساس الگوی دینی نبود و بیشتر الگوهای غربی را دنبال می‌کردند که یکی از نتایج آن تقسیم جامعه به 2 قطب ثروتمند و فقیر است.

اخبار مرتبط

امکان واردات واکسن بود، همتش در دولت قبل نبود!

چرا باید رئیسی را ستود؟

قدردان ایران هستیم/ آمریکا جز محاصره، سودی برای ما ندارد

0 نظر

ارسال نظر

capcha