کمالوندی:

به راحتی قادر به غنی سازی ۹۰ درصد نیز هستیم

به راحتی قادر به غنی سازی ۹۰ درصد نیز هستیم

به گزارش سراج24، «بهروز کمالوندی» معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی در گفت‌وگویی اعلام کرد: پیشرفت‌ها به گونه‌ای است که ما به راحتی می‌توانیم هر درصدی غنی سازی انجام بدهیم حتی بالای ۴۰ درصد، ۶۰ درصد و ۹۰ درصد را به راحتی تولید کنیم.

معاون سازمان انرژی اتمی در عین حال یادآور شد: البته متن قانون مجلس شورای اسلامی این است که اگر نیاز در حوزه‌های بالاتر از ۲۰ درصد باشد سازمان انرژی اتمی بتواند این کار را انجام دهد و ما در حال بررسی حوزه‌های دیگر هستیم.

وی با بیان اینکه این ظرفیت امروز وجود دارد، خاطرنشان کرد: اگر امروز تصمیم بگیریم بالای ۲۰ درصد غنی سازی کنیم، به راحتی قابل انجام است و در حال بررسی موارد نیاز هستیم.

به گزارش فارس، پس از مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی تحت عنوان قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران و براساس ماده یک مصوب این طرح در راستای تامین شروط ۹ گانه مقام معظم رهبری در خصوص توافق هسته‌ای (برجام)، سازمان انرژی اتمی ایران موظف شد بلافاصله پس از تصویب این قانون، در راستای مسائل صلح آمیز نسبت به تولید اورانیوم با غنای ۲۰ درصد اقدام و سالانه به میزان حداقل ۱۲۰ کیلوگرم آن را در داخل کشور ذخیره کند. همچنین سازمان مذکور موظف شد نیاز کشور برای مصارف صلح آمیز به اورانیوم با غنای بالای ۲۰ درصد را به طور کامل و بدون تأخیر تأمین کند. بر همین اساس آغاز مجدد غنی سازی 20 درصد روز دوشنبه 15 دی ماه در تأسیسات غنی سازی شهید مسعود علیمحمدی (فردو) آغاز شد.

اخبار مرتبط

اسلامی: فناوری هسته‌ای راه را برای رسیدن به قله‌های دانش باز می‌کند

فخر هسته‌ای، کابوس رژیم‌ صهیونیستی

آغاز غنی سازی ۶۰ درصدی دست مریزاد دارد

0 نظر

ارسال نظر

capcha