تمدید ارسال آثار به جشنواره ملی شعر و داستان «دوست من کتاب»

تمدید ارسال آثار به جشنواره ملی شعر و داستان «دوست من کتاب»

به گزارش سراج24، عاطفه زارعی ظهر امروز در جمع اصحاب رسانه همدان با بیان اینکه نخستین جشنواره شعر و داستان کودک و نوجوان «دوست من کتاب» به صورت ملی برگزار می‌شود اظهار کرد: در هفته کتاب و با حضور معاون سیاسی امنیتی استاندار همدان از پوستر این جشنواره رونمایی و فراخوان آن از ابتدای آذرماه منتشر شد.

وی با بیان اینکه با توجه به حجم آثار رسیده و درخواست علاقمندان زمان جشنواره تا پایان بهمن ماه تمدید شد و نتایج آن هم در اسفند ماه اعلام می‌شود گفت: این جشنواره توسط دبیر محفل ادبی هگمتانه اداره کل برگزار می‌شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان تصریح کرد: محفل ادبی هگمتانه اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان از اوایل سال جاری تشکیل شده و تا کنون برنامه‌های مختلفی ویژه کودکان و نوجوانان و مناسبت‌های مختلف از جمله کارگاه آموزش شعر نوجوان و عصر شعر قهرمان من ویژه سالگرد شهید حاج قاسم سلیمانی برگزار کرده است.

وی ادامه داد: اکنون محفل ادبی هگمتانه اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان نخستین جشنواره ملی شعر و داستان کودک و نوجوان را در سه گروه سنی با عنوان «دوست من کتاب» برگزار می‌کند.

زارعی خاطرنشان کرد: جشنواره شعر و داستان کودک و نوجوان «دوست من کتاب» با نگاهی ویژه به ادبیات نو پای کودکان و نوجوانان با موضوع کتاب، مطالعه، ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه این جشنواره با نگاهی دقیق و فنی در عرصه ی شعر و داستان کودک و نوجوان اهدافی را دنبال خواهد کرد گفت: این راه بدون تلاش و همت هنرمندان و فرهیختگان کوشا در این عرصه محقق نمی‌شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان تصریح کرد: این فراخوان علاوه بر آنکه کودکان و نوجوانان را برای شرکت در جشنواره دعوت می‌کند امکان مشارکت شاعران و نویسندگان ادبیات کودک و نوجوان را نیز فراهم می‌کند، در واقع فراخوانی برای تمام فرهیختگان و قلم به دستان و مروجان دغدغه‌مند دانش است تا در این مسیر دستگیر مهربان دبیرخانه جشنواره باشند.

وی با بیان اینکه خوشبختانه بزرگان ادبیات کودک و نوجوان کشور ما را در این راه حمایت می‌کنند ادامه داد: مصطفی رحماندوست شاعر نام آور کودک و نوجوان،  بیوک ملکی، کمال شفیعی، محمد رضا یوسفی و محمود پوروهاب که از نویسندگان سرشناس ادبیات کودک و نوجوان هستند با دبیرخانه جشنواره اعلام آمادگی کرده و داوری برنامه ها را بر عهده دارند.

زارعی در تشریح اهداف این جشنواره گفت: کشف استعدادهای برتر و کمک به شکوفایی و معرفی آنها چه در کودکان خلاق و چه نوجوانان مستعد و بزرگسالان،  ایجاد حس رقابت سالم و تلاش در اهمیت بخشی هر چه بیشتر به کتاب و ترویج مطالعه و تجلیل از برگزیدگان جشنواره،  تلاش در تولید آثار فاخر ادبی در عرصه ملی با موضوع کتاب و کتابخوانی،  تلاش در انتشار و چاپ آثار برگزیده در کتابی با نام جشنواره که به یادگار به عنوان شناسنامه‌ای مدون از سطح ادبیات کودک و نوجوان در سال آخر قرن چهاردهم می تواند ارزشمند باشد.

وی ادامه داد:  بر خلاف اکثر جشنواره ها که پس از اختتامیه و تقدیم جوایز گاها نقدی یا غیره و اعطای یک لوح تقدیر به کار خود خاتمه می بخشند، این دبیرخانه به همت اداره کل کتابخانه‌ها به دنبال آن خواهد بود که برگزیدگان به ویژه کودک و نوجوان را در عرصه‌های مختلف اعم از بهره‌گیری از کارگاه‌های آموزشی و مرتبط سازی آن ها با اساتید هنرمند گرفته تا کمک به انتشار آثار و کمک‌های علمی و معنوی، در پوشش حمایت های خود قرار دهد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان خاطرنشان  کرد: هدف نهایی ما ترویج کتاب خوانی و شناساندن هر چه بیشتر ظرفیت‌های متعالی کتابخانه‌های عمومی کشور به کودکان و نوجوانان و جوانان است تا بیش به جمع کتابخوانان در کشور بپیوندند.

همدان، گهواره  ادبیات کودک و نوجوان ایران زمین

دبیر محفل ادبی هگمتانه استان همدان نیز در این نشست با بیان اینکه نخستین جشنواره ملی شعر و داستان کودک و نوجوان "دوست من کتاب" شیرازه  سه پدیده  پر اهمیت است اظهار کرد: اول، پدیده ی ادبیات و تجلی آن یعنی شعر و داستان که این دو نعمت گرانقدری که کلام را در ظرف هنر، به بلندترین قله های تاثیر گذاری، در مخاطب سوق می دهد.

مسعود طاهری‌عضد با اشاره به اینکه شیرازه دوم کودکان و نوجوانان هستند که در یک کلام امید بشریت‌اند افزود:  از این رو است که این جشنواره در نظر دارد با دعوت هنرمندان در عرصه ادبیات کودک و نوجوان، علاوه بر آنکه نسل‌های جوان را برای دوستی هرچه بیشتر با کتاب فرابخواند، با تمسک به تولیدات آثار فاخری با این موضوع، که به نظر می‌رسد شایسته ی توجه و همت بیشتر از سوی هنرمندان است، بارقه ی امید را برای فردایی روشن‌تر و آینده‌ای بالنده و در خور شان جمهوری اسلامی ایران ، رقم بزند.

وی با بیان اینکه سومین شیرازه مربوط است به همدان،  تصریح کرد: دارالمومنین و پایتخت تاریخ و تمدن ایران، که امروزه از سوی صاحبان قلم عرصه ادبیات کودک و نوجوان، این افتخار را به گردن آویخته است که "گهواره  ادبیات کودک و نوجوان ایران زمین"  بدان اطلاق می شود.

دبیرمحفل ادبی هگمتانه استان همدان ادامه داد: دبیرخانه جشنواره افتخار آن را دارد که با معرفی داوران  که از سرآمدترین و زبده‌ترین شاعران و نویسندگان ادبیات کودک و نوجوان فارسی زبان هستند، درجه اهمیت موضوع کتاب و مطالعه را اولا به خویشتن خویش و سپس به اهل قلم به ویژه در عرصه ادبیات کودکان و نوجوانان یادآور شود.

وی خاطرنشان کرد: نکته قابل تامل و شایان توجه در جشنواره محورهای جداگانه ی آن در سه بخش کودکان ، نوجوانان، و بزرگسالان است.

طاهری‌عضد گفت: در این جشنواره سعی شده است با تفکیک سنی شرکت‌کنندگان به این سه گروه سنی، علاوه برآنکه بستر شرکت در رقابت را برای همه سنین مهیا کند، این امکان را فراهم می آورد که هر گروه سنی در رقابت با گروه هم سالان خود در امر داوری طبقه بندی شوند و اینگونه نیست که اثر یک شاعر یا نویسنده  بزرگسال که تجربه ی بیشتری دارد با همان سنگی سنجیده شود که اثر یک شاعر یا نویسنده کودک یا نوجوان سنجیده می‌شود.

وی اظهار کرد: در نهایت در هر گروه سنی به تفکیکی که بیان شد سه برگزیده در بخش شعر و سه برگزیده در بخش داستان معرفی خواهند شد که در مجموع به تعداد ۳۶ نفر خواهد رسید.

دبیر محفل ادبی هگمتانه استان همدان افزود: با آنکه ادبیات کودک و نوجوان ایران در سده  اخیر از حالت نو پایی به یک ژانر اصلی پدیدار گشته است اما هنوز برای برخی از اهالی قلم با تعریف مشخص خودش ، شناخته نشده است.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر رعایت نکات فنی و تکنیکی در داستان ها و اشعار که هیات  داوران بدان توجه دارند، اما عیار تاثیر گذاری، بیان شیوا و فنون ادبی متناسب با گروه سنی مخاطبان، اساس ملاک داوری را پی ریزی کرده و انشاءالله سعی خواهد شد به اثرگذارترین آثار رسیده در سه موضوع کتاب، کتابخوانی و کتابخانه رتبه های برتر اعطا و از خالقان آثار تجلیل به عمل آید.

طاهری‌عضد با بیان اینکه برای ارسال اثر خود از طریق ایمیل جشنواره به نشانی mahfel@hamadanpl.ir یا سایت samakpl.ir اقدام کنید گفت: افراد می‌توانند سوالات خود را از طریق صفحه رسمی اینستاگرام محفل ادبی هگمتانه به نشانی hegmatane_mahfel با ما در میان بگذارند.

اخبار مرتبط

انتشار فراخوان جشنواره ملی تئاتر تک نفره خلاق ایثار

محمدسرور رجایی مقاومت بدون مرز را معنا کرد/ تشیع پیکر پژوهشگر افغانستانی در تهران

جشنواره ملی و مجازی قرآن نور امید آغاز بکار کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha