رسیدن به آثار و برکات وقف با تبلیغ وقف

رسیدن به آثار و برکات وقف با تبلیغ وقف

به گزارش سراج24، حجت الاسلام «حسین ملانوری» در گفتگو با روابط عمومی اداره کل اوقاف و امورخیریه خراسان جنوبی اظهار داشت: در اسلام وقف از جایگاه بسیار والایی برخوردار است و سیره وقف در تاریخ اسلام میان مسلمانان جریان دارد.

معاون تبلیغ و امور فرهنگی حوزه‌های علمیه کشور با اشاره به برکات سیره وقف گفت: یکی از مهم ترین برکات وقف بحث توسعه تبلیغات اسلامی و دینی است و مسائل مختلفی از جمله ساخت مساجد و برگزاری جلسات مذهبی در راستای فرهنگ وقف صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه وقف در زمینه کمک به محرومان و مستمندان بسیار اثرگذار بوده است، بیان کرد: از وقف می توان برای توسعه دانش، پژوهش، آموزش، تبلیغ و خدمات رسانی به مردم قابل استفاده است.

لزوم توجه به برخی آسیب‌های موجود در حوزه وقف

حجت الاسلام ملانوری به وجود برخی آسیب‌ها در حوزه وقف اشاره کرد و افزود: باید مردم را آگاه کرد تا وقف هدر نرود و اگر نیت واقف به خوبی استفاده شود قطعا انگیزه مردم برای حضور در زمینه وقف کردن افزایش می‌یابد.

معاون تبلیغ و امور فرهنگی حوزه‌های علمیه کشور با بیان اینکه برخی از موقوفات از حالت وقف بودن خارج شده اند، ادامه داد: باید طوری برنامه‌ریزی شود که موقوفه ای از بین نرود و از حالت وقف بودن خارج نشود.

وی با تاکید بر اینکه متاسفانه برخی از موقوفات بر اساس نیات واقف استفاده نمی شوند، افزود: این موضوع خلاف شرع است و برکات وقف را زائل می‌کند و این وقف از راه نامشروع نمی‌تواند به توسعه بخش آموزشی و پژوهشی کمک کند.

حجت الاسلام ملانوری بیان کرد: به وقف تنها برای مورد خاص و یا ریز توجه نشود چرا که ممکن است در آینده این نوع وقف از بین برود و باید وقف در زمینه‌های کلی صورت گیرد تا در آینده بتوان از آن استفاده شود.

معاون تبلیغ و امور فرهنگی حوزه های علمیه کشور با اشاره به لزوم توجه به وقف در حوزه تبلیغ دین مبین اسلام گفت: تبلیغ دین بهترین باقیات الصالحات است و کار تبلیغ دین تا صبح قیامت ادامه دارد.

لزوم راه اندازی رشته وقف در دانشگاه‌های کشور

حجت الاسلام ملانوری در ادامه گفت: بسیاری از موقوفات را جمهوری اسلامی ایران احیا کرد و هنوز فاصله بسیاری داریم تا وقف توسعه پیدا کند و باید اقدامات بسیاری در این زمینه انجام شود و به اصل وقف نظم داده شود تا موقوفات در مسیر اصلی خود قرار گیرد.

معاون تبلیغ و امور فرهنگی حوزه های علمیه کشور با اشاره به اینکه در بسیاری از دانشگاه‌های جهان رشته هایی در زمینه امور خیریه وجود دارد، افزود: این کشورها کارهای خیریه را رها نمی‌کنند و باید این موضوع در دانشگاه‌های ایران نیز مورد توجه قرار گیرد.

وی در ادامه بیان کرد: متاسفانه رشته‌های دانشگاهی در کشور وجود ندارد که بحث وقف را در کشور ساماندهی کند و امیدواریم به این موضوع توجه شود.

حجت الاسلام ملانوری در پایان اظهار داشت: آثار و برکاتی که وقف دارد در صورتی حاصل می شود که برای آن تبلیغ شود و در این راستا افرادی که اعتبار اجتماعی دارند به میدان بیایند و از مردم بخواهند که وقف کنند و برای رسیدن به آثار و برکات اجتماعی اقتصادی اخلاقی، و خدمات رسانی به محرومین چاره ای جز تبلیغ وقف نداریم.

اخبار مرتبط

ارتباط میان حوزه علمیه قم و الازهر مصر نتایج مفیدی به دنبال دارد

عمل به وظایف، شرط عاقبت بخیری مسئولان جامعه است

حیات طیبه چیست و چگونه تحقق پیدا می‌کند؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha