رسیدن به آثار و برکات وقف با تبلیغ وقف

رسیدن به آثار و برکات وقف با تبلیغ وقف

به گزارش سراج24، حجت الاسلام «حسین ملانوری» در گفتگو با روابط عمومی اداره کل اوقاف و امورخیریه خراسان جنوبی اظهار داشت: در اسلام وقف از جایگاه بسیار والایی برخوردار است و سیره وقف در تاریخ اسلام میان مسلمانان جریان دارد.

معاون تبلیغ و امور فرهنگی حوزه‌های علمیه کشور با اشاره به برکات سیره وقف گفت: یکی از مهم ترین برکات وقف بحث توسعه تبلیغات اسلامی و دینی است و مسائل مختلفی از جمله ساخت مساجد و برگزاری جلسات مذهبی در راستای فرهنگ وقف صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه وقف در زمینه کمک به محرومان و مستمندان بسیار اثرگذار بوده است، بیان کرد: از وقف می توان برای توسعه دانش، پژوهش، آموزش، تبلیغ و خدمات رسانی به مردم قابل استفاده است.

لزوم توجه به برخی آسیب‌های موجود در حوزه وقف

حجت الاسلام ملانوری به وجود برخی آسیب‌ها در حوزه وقف اشاره کرد و افزود: باید مردم را آگاه کرد تا وقف هدر نرود و اگر نیت واقف به خوبی استفاده شود قطعا انگیزه مردم برای حضور در زمینه وقف کردن افزایش می‌یابد.

معاون تبلیغ و امور فرهنگی حوزه‌های علمیه کشور با بیان اینکه برخی از موقوفات از حالت وقف بودن خارج شده اند، ادامه داد: باید طوری برنامه‌ریزی شود که موقوفه ای از بین نرود و از حالت وقف بودن خارج نشود.

وی با تاکید بر اینکه متاسفانه برخی از موقوفات بر اساس نیات واقف استفاده نمی شوند، افزود: این موضوع خلاف شرع است و برکات وقف را زائل می‌کند و این وقف از راه نامشروع نمی‌تواند به توسعه بخش آموزشی و پژوهشی کمک کند.

حجت الاسلام ملانوری بیان کرد: به وقف تنها برای مورد خاص و یا ریز توجه نشود چرا که ممکن است در آینده این نوع وقف از بین برود و باید وقف در زمینه‌های کلی صورت گیرد تا در آینده بتوان از آن استفاده شود.

معاون تبلیغ و امور فرهنگی حوزه های علمیه کشور با اشاره به لزوم توجه به وقف در حوزه تبلیغ دین مبین اسلام گفت: تبلیغ دین بهترین باقیات الصالحات است و کار تبلیغ دین تا صبح قیامت ادامه دارد.

لزوم راه اندازی رشته وقف در دانشگاه‌های کشور

حجت الاسلام ملانوری در ادامه گفت: بسیاری از موقوفات را جمهوری اسلامی ایران احیا کرد و هنوز فاصله بسیاری داریم تا وقف توسعه پیدا کند و باید اقدامات بسیاری در این زمینه انجام شود و به اصل وقف نظم داده شود تا موقوفات در مسیر اصلی خود قرار گیرد.

معاون تبلیغ و امور فرهنگی حوزه های علمیه کشور با اشاره به اینکه در بسیاری از دانشگاه‌های جهان رشته هایی در زمینه امور خیریه وجود دارد، افزود: این کشورها کارهای خیریه را رها نمی‌کنند و باید این موضوع در دانشگاه‌های ایران نیز مورد توجه قرار گیرد.

وی در ادامه بیان کرد: متاسفانه رشته‌های دانشگاهی در کشور وجود ندارد که بحث وقف را در کشور ساماندهی کند و امیدواریم به این موضوع توجه شود.

حجت الاسلام ملانوری در پایان اظهار داشت: آثار و برکاتی که وقف دارد در صورتی حاصل می شود که برای آن تبلیغ شود و در این راستا افرادی که اعتبار اجتماعی دارند به میدان بیایند و از مردم بخواهند که وقف کنند و برای رسیدن به آثار و برکات اجتماعی اقتصادی اخلاقی، و خدمات رسانی به محرومین چاره ای جز تبلیغ وقف نداریم.

اخبار مرتبط

برگزاری بزرگداشت آیت‌الله مصباح در دانشگاه مذاهب

شبکه امامت جمعه؛ امتداد دستگاه رهبری در کشور

رسانه‌ها دنبال امیدآفرینی باشند

0 نظر

ارسال نظر

capcha