سردیس سردار سلیمانی در دانشگاه شهید باهنر کرمان رونمایی شد

سردیس سردار سلیمانی در دانشگاه شهید باهنر کرمان رونمایی شد

به گزارش سراج24 به نقل از وزارت علوم، مراسم گرامیداشت و رونمایی از سردیس سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، با حضور دکتر غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان و مسئولان استان در تالار وحدت و همچنین در بستر فضای مجازی برگزار شد.

در این مراسم که با همکاری دانشگاه شهید باهنر کرمان، دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان، دانشگاه علوم پزشکی کرمان، دفتر مقام معظم رهبری و بسیج در تالار وحدت دانشگاه شهید باهنر کرمان برگزار شده بود، ابتدا غلامرضا غفاری از تندیس سردار دل‌ها سپهبد شهید قاسم سلیمانی، چهره مقاومت (روبه‌روی دانشکده ادبیات دانشگاه شهید باهنر کرمان) رونمایی کرد.

وی سپس گفت: خوشبختانه به برکت خون شهیدان، هرگاه نام شهید و نام ساداتشان اباعبدالله حسین (ع) و نام شهیدان دانشگاهی تمامی مراکز آموزش عالی کشور به میان می‌آید، شاهد وحدت نظر و نقش آفرینی شایسته‌ای مؤسسات و مراکز هستیم.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم افزود: اگر از روز شنبه ۱۳ دیماه ۹۹ رصد کنیم وضعیت مراکز آموزش عالی کشور را خوشبختانه در همه واحدهای آموزشی در سراسر کشور می‌بینیم که نسبت به اولین سالگرد سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و همچنین دیگر شهیدان و بزرگواران همه ورود داشتند و این برای نظام آموزش عالی کشور مایع مباهات و اقتدار است.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: اولین سالگرد شهید بزرگوار و قهرمان ملی با ایام شهادت شهیدان دانشجو در ۱۶ دیماه ۱۳۵۹ مصادف شده است؛ فاصله بین ۳۱ شهریورماه تا ۱۶ دیماه فاصله زیادی نیست ولی در همان روزها و ماه‌های اول می‌بینیم که دانشجویان پیرو خط امام (ره) حضور چشمگیر دارند. شهید علم‌الهدی دانشجوی دانشگاه فردوسی مشهد یک دانشجوی جوان ۲۲ ساله است که در جایگاه فرمانده سپاه هویزه قرار می‌گیرد رشادت‌هایی که در آن دوره و زمانه بسیار حساس بود، نقش آفرینی کردند، تا ابد در تاریخ دانشگاه ایران خواهد بود. این حرکت ادامه داشت تا به امروز مواجه هستیم با سردار بزرگی که در تاریخ ایران سرداری بی‌نظیر است، قهرمان ملی، افتخار می‌کنیم که شهید سلیمانی در مقطعی دانش‌آموخته دانشگاهی است که امروز میزبان سالگرد او را عهده‌دار است و دوره کارشناسی سردار سلیمانی در رشته علوم اجتماعی در این دانشگاه بوده است.

وی اظهار کرد: آنچه که مهم است جدای از بحث قافیه‌ای آن و آنچه را تحت عنوان مناسک و رسومی می‌شناسیم که طبعاً جایگاه ویژه‌ای را در هویت بخشی و هویت‌آفرینی جوامع را دارد چه در مقیاس کلام او و چه در مقیاس خلق او که به نوعی مربوط می‌شود به تک‌تک کسانی که خود را متعلق به این سرزمین می‌دانند. چرا که اشاره فرمودند وقتی که می‌خواهند نام از خود ببرند و هویتی را برای خود و خویشتن خود تعریف کند طبعاً به سراغ داشته‌ها و افتخارات خود می‌روند.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تاکید کرد: شهید سلیمانی افتخار است برای ایران و منطقه؛ کسی که منادی صلح در جهانی که امروز به عنوان جهان وحدت و ترور شناخته می‌شود مهم‌ترین نقش را ایفا نمود. اما پرسشی که فراروی ما دانشگاهیان قرار دارد این است که چگونه می‌توان راه و مسیر و مدرسه‌ای را استمرار بخشید و شاهد ترویج این نگاه و همچنین گسترش و تکثیر چنین شخصیت‌هایی در دانشگاه بود؟ طبعاً وقتی که رجوع می‌کنیم به شخصیت شهید سلیمانی در نگاه اول چیزی که به ذهن هر فرد می‌رسد این است که شهید سلیمانی یک شخصیت نظامی است و سروکار نظامیان اساساً با امنیت است چرا که این مأموریت ویژه اصلی و کلیدی این عزیزان و بزرگواران است کسانی که به نوعی آرامش و آسایش که ما امروز در پهنۀ کشور عزیزمان داریم در مراکز آموزشی و پژوهشی وامدار مجاهدت، گذشت و فداکاری این عزیزان و بزرگواران است و جای پرسش هم است گویا چیزی فراتر از آن نقش و مأموریت و ایفای نقش نظامی‌گری و امنیت آفرینی برای شهید سلیمانی باید قائل باشیم.

وی خاطرنشان کرد: وقتی که رجوع می‌کنیم به آنچه را که امروز در دانشکده‌های حوزۀ امنیت روی آنها بحث می‌شود می‌بینیم که صحبت می‌شود از دو نوع گفتمان، دو نوع گفتمانی که متفاوت هستند ولی آنجایی که با همدیگر ترکیب و جمع می‌شوند اثرگذاری دیگری را دارد و آن ترکیب امنیت سخت و امنیت نرم است. به این خاطر وقتی که صحبت از قهرمان ملی برای شهید سلیمانی همچنان‌که در بیانات مقام معظم رهبری شاهد آن هستیم می‌شود، به نظر این قهرمانی فراتر از قهرمانی در میدان‌های نظامی است؛ بلکه در میدان‌های دیگر و اینجاست که می‌گوئیم شهید سلیمانی به عنوان یک سرمایه نمادین در خود هم امنیت‌آفرینی در مقوله سخت و هم به لحاظ امنیت نرم که اساساً امنیتی است که با دل و قلب انسان‌ها سرو کار دارد و موجب می‌شود که افراد در دل و درون آدم‌ها جای و ارجعیت و جایگاه چه در زمان حیات ایشان و چه بعد از حیاتش پیدا کند.

به گفته غفاری، هر جا که ذکر از قهرمانی و مقاومت می‌شود اولین چیزی که به ذهن متقادر می‌شود نام شهید سلیمانی است اما طبعاً چنین هنری و پیدا کردن چنین قابلیت و توانمندی نیازمند این است که ما دانشگاهیان بیاییم رجوع کنیم به تجربه زیسته نزدیک به چهل سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی که شهید سلیمانی گام در مسیر رشد و تعالی این انقلاب نهاده‌اند و ببینیم که ایشان چه‌کار کردند؟ تجربه زیستی ایشان دفتری است که باید این دفتر به درستی تعبیر، تفسیر و تحلیل شود و به گمان این وظیفه اصلی ما دانشگاهیان است. بی‌تردید شهید سلیمانی برخوردار از یک سرمایه نمادین است و شهیدان ما همه در حکم سرمایه‌های نمادین هستند که به نوعی باید به راه و مسیر آنها اقتدا کرد.

اخبار مرتبط

مراسم عزاداری دانشگاه شهید بهشتی در یادبود شهدای شاهچراغ

اخلاق حسنه و زبان ملایم از ملزومات تبلیغ دین اسلام است

رئیس جمهور به دانشگاه الزهرا(س) رفت

0 نظر

ارسال نظر

capcha