در گفت‌وگو با «سراج24» مطرح شد؛

انتقام سردار به سبک کارآفرینی؛ نجات کشور از وابستگی

انتقام سردار به سبک کارآفرینی؛ نجات کشور از وابستگی

سراج24-زهره نقی‌پورفر؛ دی ماه امسال با نام سردار دل‌ها، حال و هوایی دیگر گرفته است و باردیگر واژه انتقام از گوشه و کنار شهر شنیده می‌شود تا مرهمی باشد بر دل داغدیده میلیون‌ها ایرانی که عاشقانه مکتب سلیمانی را سرمشق زندگی خود قرار داده‌اند. در این میان، چند روزی است که توئیت بانویی کارآفرین توجه همگان را به خود جلب کرده است.

سرکار خانم «نسیم توسل» رئیس هیئت مدیره شرکت دانش بنیان عرش گستر، در فضای مجازی با تیتر انتقام به سبک کارآفرینی از طراحی و تولید دو ساب سیستم مهم در تجهیزات پزشکی خبر داد که تحت تحریم‌های آمریکایی قرار داشتند. از این رو با ایشان گفت و گویی کوتاه داشتیم که در ادامه می‌خوانید:

مهندسی معکوس اولین پله نردبان تحقیق و توسعه

من نسیم توکل هستم رئیس هیئت مدیره شرکت دانش بنیان عرش گستر. شرکت ما هشت برند مختلف زیر مجموعه دارد که مأموریت آن‌ها تسهیلگری و مدیریت زنجیره تأمین در صنایع الکترونیک ایران است. شرکت ما به نوعی خدمات طراحی مهندسی تحقیق و توسعه، تأمین برد و قطعه، غربالگری قطعات الکترونیک و مونتاژ و خدمات تولید را برای تولیدکنندگان انجام می‌دهد.

یک مقدار توضیح کار ما در ایران سخت است چون نمونه‌های این شغل در ایران کم است ولی در سطح جهانی کاملاً نرمال است. این نوع شرکت‌ها، خدمات تولید به تولیدکنندگان می‌دهند. به این مفهوم که برای مثال تولیدکنندگان به خاطر هزینه بر بودن یا برخی عوامل فنی مهندسی، کار تحقیق و توسعه یا تولید بخشی از قطعات محصول خود را به ما می سپارند.

ما چون کار تحقیق و توسعه انجام می‌دهیم، اولین پله از نردبان تحقیق و توسعه مهندسی معکوس است. اغلب فکر می‌کنند مهندسی معکوس بابت کپی برداری است اما اینطور نیست. بلکه مهندسی معکوس برای این است که شما به صورت ابتدایی از طراحی و مدارات موجود در دستگاه، آشنایی پیدا کنید تا بتوانید یک فناوری و یک دانشی را بدست بیاورید و ارتقا بدهید.

تحریم‌هایی که به تجهیزات پزشکی هم رحم نکرد!

از سال 98 با توسعه تحریم‌ها، تجهیزات پزشکی نیز مشمول تحریم شدند. در این حالت، واردکنندگان و همچنین تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی با یک بحران مواجه شدند مبنی بر این که دیگر کالایی برای عرضه نداشتند؛ در حالی که در بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها این دستگاه ها مورد نیاز بود. به همین علت فکر می‌کنم بیش از 50 درصد سفارشات ما، به سمت تجهیزات پزشکی رفت.

نهایت اینکه به ما نمونه محصول داده شد تا بتوانیم با مهندسی معکوس به فناوری و دانش این محصول دست پیدا کنیم و در مرحله دوم محصول را براساس نیاز ارتقا داده و در اختیار تولیدکنندگان قرار دهیم؛ تا آن‌ها بتوانند محصول را با نیاز روز جامعه و بازار ایران تولید کرده و به بازار عرضه کنند.

نمونه قطعات ساب سیستم‌ها خیلی زیاد است. پس از آن که ما این ساب سیستم‌ها را به تولیدکنندگان می‌دهیم، در روند تولید، در کارخانه به یک سیستم تبدیل می‌شود. فرض بفرمایید که محصول مورد نظر ما، یک دستگاه سونوگرافی است. قطعات ساب سیستم آن در شرکت ما طراحی و بررسی می‌شود، به تولید می‌رسد و در اختیار تولید کننده قرار می‌گیرد. تولیدکننده این قطعات را در کنار بقیه قطعات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری قرار می‌دهد. بنابراین در اصل بخش کنترل و ساب سیستم الکترونیک در دست ماست.

معضلی به نام تولیدکننده‌نماها

ما از سال ۸۰ _۷۹ وارد صنعت الکترونیک ایران شدیم و کار شرکت را آغاز کردیم. اوایل، کار به سختی پیش می‌رفت و ایران به طور کلی کشور واردات بود. در این اواخر بدلیل اهمیتی که رهبری به بخش تولید داشتند و شعارهایی که برای دو سال اخیر با عنوان رونق و جهش تولید انتخاب کردند؛ مسئولین کشور ناچار شدند در ظاهر هم که شده، حمایت را انجام بدهند.

با این حال، آنچه که در واقعیت وجود دارد این است که مشکل اصلی تولیدکنندگان، تولیدکننده نماها هستند. شرکت‌هایی که به نام تولید و بومی‌سازی فناوری‌ها، صرفا محصولات را وارد می‌کنند و مانع کار تولیدکنندگان می‌شوند. این شرکت‌ها انحصار فروش یکسری از محصولات را دارند و بازار فروش را از آن خود کرده‌اند.

بنابراین هنوز هم که هنوز است بخش تولید در ایران معنی و مفهومی ندارد. چراکه کشور چشم‌انداز مشخصی برای صنایع اصلی خود درنظر نگرفته. این امر باعث شده که کشور به صورت جزیره‌ای هزینه کند و بخش خصوصی و بخش دولتی کارهای موازی انجام بدهند. خروجی فرآیند مذکور این می‌شود که وضع اقتصادی ما به این گونه شده و تولید، توجیه اقتصادی نداشته باشد.

البته هیچ کشوری به اندازه ما تحریم‌های همه‌جانبه و سنگین را متحمل نشده است. اما به عنوان نمونه به مقابله کشور چین با تحریم‌ها توجه بفرمایید. دولت چین پس از آنکه در برخی از قطعات الکترونیک از طرف آمریکا مورد تحریم واقع شد، بلافاصله مثلث بخش خصوصی، دولت و دانشگاه را ایجاد کرد. بودجه کلانی صرف کرد تا بتواند آن قطعات را در کشور خود ایجاد کند و از آسیب‌های احتمالی جلوگیری نماید.

تحریم وقتی معنا دارد که ما دانش و فناوری لازم را نداشته و به آن وابسته باشیم. بنابراین ما نباید به دنبال دور زدن تحریم باشیم باید فناوری را بدست بیاوریم تا آمریکا هیچ‌وقت نتواند با توسل به این ابزار فناوری، ما را تحت فشار قرار دهد.

انتقام سردار به سبک کارآفرینی

من احترام بسیار ویژه‌ای برای شهید سردار قاسم سلیمانی قائل هستم. او عامل اتحاد، عامل منطق و عامل اعتدال بود و همه اقشار به او علاقه داشتند. سردار سلیمانی به یک منطق، اعتقاد راسخ داشت و با تمرکز بر آن، در کارش موفق شد.

برخی می‌گویند انتقام نباشد، این حرف پوچ است چراکه خداوند خودش بزرگترین منتقم است. باید انتقام گرفت اما با چه وسیله‌ای؟ اگر بحث انتقام است، انتقام فقط از مسیر جنگ نیست. اگر دشمنان فکر می‌کنند برای توسعه کشورمان امثال افرادی مانند سردار سلیمانی را باید از سر راه بردارند باید به آن‌ها نشان دهیم که ما در هر عرصه‌ای سلیمانی‌ها داریم. همانطور که در بخش نظامی مانند این شهید بسیار داریم، مطمئن باشید که در عرصه اقتصادی نیز سلیمانی‌ها داریم.

سلیمانی‌ها در بخش تولید مانند سرباز در خط مقدم تحریم‌ها، هم با فشارهای خارجی و هم با فشارهای داخلی می‌جنگند تا کشور را از وابستگی نجات دهند. برخی با تمسخر به این قضیه نگاه می‌کنند اما در این راه حتی تولید کوچکترین وسیله نیز ارزشمند خواهد بود چراکه در راه استقلال کشور است.

اخبار مرتبط

ابومهدی المهندس و حاج قاسم سلیمانی قهرمان مبارزه با تروریسم هستند

مسئولان چرا صدای زنان سرپرست خانوار را نمی‌شوند؟

بدعت جدید مجری برگزار کننده نمایشگاه تراکنش؛ ورودی هر خبرنگار 9 میلیون ریال؟! + سند

0 نظر

ارسال نظر

capcha