تنها زبان صحبت با آمریکا زبان قدرت است

تنها زبان صحبت با آمریکا زبان قدرت است

به گزارش سراج24، فواد ایزدی در سومین شب از همایش بین المللی «مقاومت و جهان آینده، کنش گری فعال یا منفعل» اظهار کرد: مدتی است برخی رسانه‌های عبری- عربی در تلاش بودند تا بیان کنند که مردم عراق از ایرانی‌ها متنفر هستند اما واقعیت این است که جمهوری اسلامی دوستان خوبی در عراق دارد.

وی افزود: اتفاقاً یکی از دلایل شهادت سردار سلیمانی همین دوستی نزدیک ایران و عراق بود که آمریکا آن را به نفع خود نمی‌دانست.

این استاد دانشگاه بیان کرد: هزینه بودجه نظامی آمریکا ۱ هزار میلیارد دلار و به بیان خود امریکایی‌ها هزینه نظامی ایران نیز ۱۰ میلیارد دلار است و این به معنای این است که توان نظامی ما ۱۰ درصد آمریکا باید باشد.

وی افزود: اما شاهد هستیم که علی رغم این شرایط نابرابر هزینه نظامی، در صحنه‌های نظامی و درگیری ایران موفق تر از امریکایی‌ها عمل می‌کند و این سوالی بزرگ برای مقامات امریکایی بود.

ایزدی اضافه کرد: آنها یکی از دلایل این اتفاق را وجود ژنرال سلیمانی بود که شبکه ای از نیروهای گوش به فرمان دارد و مانع اصلی اهداف نظامی آنها در منطقه است و سعی می‌کردند این نگاه را از طریق رسانه‌ای بیان کنند.

وی بیان کرد: در یک سال اخیر و بعد از شهادت شهید سلیمانی مشکل مضاعفی پیدا کرده‌اند و آن این است که در نبود سردار سلیمانی موفقیت‌های آمریکا در منطقه آنطور که انتظار داشتند نیست و ساختارهای جبهه مقاومت و حتی سپاه قدس هم بر هم نریخته است.

کارشناس سیاسی ادامه داد: برخی‌ها معتقدند شهید سلیمانی اهدافی داشت که برخی از این اهداف در یک سال اخیر در حال تحقق است و یکی از آنها را در همین تجمع روز گذشته مردم عراق می‌دانند.

وی اضافه کرد: دو هفته دیگر زمان حضور بایدن در کاخ سفید است و تیم بایدن نیز نه تنها از ترور شهید سلیمانی ناراحت نیست بلکه باید به یاد داشته باشیم که ترور دانشمندان هسته‌ای ما نیز در دوره همین دموکرات‌ها انجام شد.

ایزدی ادامه داد: استقرار دولت بایدن جای ذوق زدگی ندارد و بعضی‌ها در کشور در شرایطی از این اتفاق خوشحال هستند و صحبت از فرصت‌های مذاکره می‌کنند که بایدن ادامه دهنده راه ترامپ است.

وی عنوان کرد: بین بایدن و ترامپ تفاوتی وجود ندارد و تنها تفاوت ترامپ در این است که او نظرات آمریکا را بدون روتوش و شفاف‌تر بیان می‌کرد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: دعوای دموکرات‌ها با ترامپ در موضوع برجام بر سر این است که با آمریکا با خروج از برجام، زمینه شکل گیری برجام های بعدی با ایران را از بین برد.

وی گفت: رابطه ایران و آمریکا اصلاح‌پذیر نیست و هر حزبی در آمریکا با روش‌های سعی کرده به ایران ضربه بزند و اگر به نمودار تحریم‌ها نگاه کنیم همواره در حال صعود بوده است و حتی روند تحریم‌ها بعد از برجام سرعت و شدت بیشتری به خود گرفت.

ایزدی ادامه داد: با تغییر ترامپ و حضور دموکرات‌ها سیاست‌های آمریکا تغییر نخواهد کرد و حتی تیم جدید معتقد است باید از اهرم‌های فشاری که ترامپ ایجاد کرده است بر علیه ایران استفاده کنیم.

وی عنوان کرد: تنها زبان صحبت با آمریکا زبان قدرت است و اگر طرف مقابل در برابر سیاستهای ضد ایرانی خود هزینه‌ای ندهد، بدون شک این سیاست‌ها را افزایش خواهد داد.

این کارشناس سیاسی در پایان یادآور شد: آمریکا را آنطور که باید هست ببینیم نه اینکه آن را آنطور که دوست داریم ببینیم و برای دیدن چهره واقعی آمریکا باید به تجربه او در سال‌های انقلاب مراجعه کرد.

اخبار مرتبط

دشمن برای گرفتن حجاب فرزندان ایران برنامه‌ریزی کرده است

ایرانیان باشرافت، شعار معارضانه‌ «رأی بی رأی» را نقش بر آب کردند

دیپلماسی بدون حضور در میدان موثر نیست

0 نظر

ارسال نظر

capcha