آیت الله حسینی بوشهری: تبلیغ وقف، مصداق بارز امر به معروف است

 آیت الله حسینی بوشهری: تبلیغ وقف، مصداق بارز امر به معروف است

به گزارش سراج24، به نقل از روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه، آیت الله حسینی بوشهری، رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در دیدار معاون فرهنگی اجتماعی سازمان اوقاف و امورخیریه و مدیر کل اوقاف استان قم، با اشاره به اهمیت و جایگاه وقف در اسلام و با بیان این که در گذشته، وقف و موقوفات مورد دستبرد نااهلان قرار داشت و در جهت منافع خاص عده‌ای استفاده می‌شد، گفت: سازمان اوقاف متاسفانه قبل از انقلاب بخاطر فضای مسمومی که وجودــ داشت وضعیت خوبی نداشت. در حقیقت استفاده‌ای که از موقوفات می‌شد با نیاتی که واقفان داشتند، فاصله‌ای عمیق داشت و همین امر سبب شده بود مردم هم ذهنیت منفی به وقف داشته باشند اما به برکت انقلاب اسلامی یک تحولی در آن صورت گرفت و این زخم التیام یافت.

رئیس جامعه مدرسین با اشاره به حمایت سازمان اوقاف از علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان، تاکید کرد: تنوع کارهای سازمان اوقاف، بسیار حائز اهمیت است و از امتیازات این سازمان به شمار می آید. 

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه حوزه‌های علمیه، دانشگاه‌ها و ... در شرایط کنونی نیازمند موقوفات جدیدی هستند، عنوان کرد: لازم است روحانیت و حوزه‌های علمیه با توان تبلیغی که دارند برای گسترش فرهنگ وقف کار تبلیغی انجام دهند. بنده معتقدم ظرفیت های سازمان اوقاف بیشتر از وضعیت فعلی است و عزیزان سازمان اوقاف نباید به همین اندازه اکتفا کنند.

آیت الله حسینی بوشهری تاکید کرد: تبلیغ وقف، مصداق بارز امر به معروف است و باید درآن سرمایه‌گذاری صورت بگیرد. سازمان اوقاف با ارتباط بیشتر با اساتید حوزه های علمیه و استفاده از ظرفیت اساتید و طلاب، می تواند این سنت حسنه را بهتر و بیشتر ترویج و تبیین کند. البته رابطه اوقاف با حوزه علمیه، رابطه خوبی است که امیدواریم این رابطه و همکاری، بهتر شود.

رئیس جامعه مدرسین با تاکید بر تشویق عملی مردم برای سنت حسنه وقف، به وقف منزل شخصی حضرت آیت الله یزدی اشاره کرد و گفت: مرحوم آیت الله یزدی منزل خودشان را وقف حوزه علمیه کردند که این مساله اولا باعث برکت و پاداش الهی برای آن مرحوم است و ثانیا مردم نیز تشویق و ترغیب به این کار می شوند. در روایات هم داریم که اگرکسی وقفی را انجام دهد در عالم برزخ پاداش آن را دریافت می کند و کسانی که یک سنت حسنه ای را پایه گذاری می کنند وقتی در سرای دیگر پرونده خود را می‌بینند با تعجب می گویند خدایا این اعمال را ما انجام نداده ایم که ندا می رسد این بخاطر آن سنت حسنه ای است که در دنیا پایه گذاری کردید و دیگران آن را انجام می دادند. البته بالعکس این قضیه هم وجود دارد یعنی زمانی که فردی، یک سنت سیئه را بنیان گذاری می کند برای آن شخص در آخرت پیامدهای منفی دارد.

دبیر شورای عالی حوزه های علمیه در بخش دیگری از سخنانشان با اشاره به توطئه ها و برنامه های دشمنان مخصوصا در فضای مجازی تاکید کرد: دشمنان دین و نظام، بیکار ننشسته اند و از همه فرصت ها مخصوصا فضای مجازی برای تخریب و سیاه نمایی و سست کردن پایه های اعتقادی مردم و نسل های جدید، نهایت استفاده می‌کنند، بنابراین لازم است از همه ظرفیت‌های مهم فرهنگی و مذهبی برای خنثی کردن تبلیغات سوء دشمنان و فضای مسموم مجازی استفاده کنیم.

گفتنی است در ابتدای این دیدار حجت الاسلام غلامرضا عادل معاون فرهنگی اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه ضمن تبریک انتصاب حضرت آیت الله حسینی بوشهری به ریاست شورای عالی جامعه مدرسین، گزارشی از اقدامات و برنامه های جاری سازمان اوقاف ارائه کرد.

اخبار مرتبط

کار رسانه‌ای با محور امر به معروف و جلب رضای خدا، زمینه‌ساز موفقیت است

همکاری مشترک ستاد امر به معروف و نهی از منکر و حوزه هنری لرستان

عوامل اضمحلال و نابودی جوامع از دیدگاه قرآن

0 نظر

ارسال نظر

capcha