پیوند حماسه شهید حججی تا حماسه حاج قاسم

پیوند حماسه شهید حججی تا حماسه حاج قاسم

به گزارش سراج24، سینا دلشادی سراینده این کتاب درباره این مجموعه رباعی گفت: ماجرای شکل‌گیری این کتاب به سال ۹۶ و شهادت شهید محسن حججی برمی‌گردد.

وی افزود: من بعد از شهادت ایشان شروع کردم به سرودن رباعی با موضوع شهدای مدافع حرم و به خصوص شهید حججی و در ابتدا قرار نبود به شهید حاج قاسم پرداخته شود. اما شهادت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در سال گذشته باعث شد که من در اشعارم این دو شهید والا مقام از مدافعان حرم اهل بیت را به هم پیوند بدهم.

دلشادی ادامه داد: همانطور که به نوعی حاج قاسم سلیمانی سیدالشهدای مقاومت هستند، شهید محسن حججی هم علی اکبر مقاومت است و این دفتر شعری سیری است از علی اکبر مقاومت تا سیدالشهدای مقاومت و پرداختن به جریان مقاومت و دفاع از حرم و حریم اهل بیت.

دلشادی با بیان اینکه برای توصیف رشادت‌ها و جانفشانی شهدای مقاومت به سراغ قالب رباعی رفتم، اظهار داشت: همانطور که قالب شعری رباعی برای بیان حماسه‌ها و بیان‌های تهییجی استفاده می‌شود من هم این قالب را برگزیدم؛چرا که حماسه‌ای بالاتر از شهادت نیست.

وی درباره سیر اشعار این کتاب گفت: این کتاب از رباعی در وصف شهید محسن حججی شروع می‌شود و حسن ختام کتاب هم شعری است درباره شهید حاج قاسم سلیمانی.

اولین رباعی این مجموعه:

هر کس به دلش میلِ تولّا دارد
یا از درِ دوست، این تمنّا دارد

باید حججی شود که بی سر برود
در مسلخِ عشق، سر چه معنا دارد؟!

 آخرین رباعی این مجموعه:
تصویر تو موج روشن ایمان است

اسطوره کربلایی ایران است
یک گوشه قاب دست و یک گوشه عَلَم

یک گوشه کنار کربلا کرمان است...

ویژه‌نامه مرد میدان را همزمان با ایام سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی در خبرگزاری فارس بخوانید.

اخبار مرتبط

داستان زندگی شهید حججی در رمان صبح واقعه منتشر می‌شود

تماشای حضور حاج قاسم در پشت صحنه یک فیلم

تأثیر کلام حاج قاسم در شیعه شدن بانوی خبرنگار آمریکایی

0 نظر

ارسال نظر

capcha