نشست خبری رویداد مطالبه‌گری حقوقی ترور شهید سلیمانی

نشست خبری رویداد مطالبه‌گری حقوقی ترور شهید سلیمانی

به گزارش سراج24، اولین نشست رسانه‌ای دبیرخانه بین‌المللی صلح و مقاومت با محوریت مطالبه‌گری حقوقی و اولین رویداد دادگاه شبیه‌سازی (موت کورت) ترور شهید حاج قاسم سلیمانی، شهید ابومهدی المهندس و شهدای همراه توسط دولت جنایتکار آمریکا، چهارشنبه ۱۰ دی ۹۹ در مرکز وکلا و مشاوران قوه قضاییه برگزار شد.

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری که در روز چهارشنبه دهم دی ماه سال جاری و به مناسبت اولین سالگرد شهادت سردار سلیمانی برگزار شد، اظهار کرد: ترور سردار سلیمانی جنایتی بزرگ بود که همه جوامع بین المللی آن را محکوم کردند.

وی اضافه کرد: بررسی ابعاد حقوقی ترور سردار سلیمانی نشان می‌دهد که نقض حقوق بشر به طور آشکار رخ داده است و پرونده حقوقی این مسئله نیازمند بررسی دقیق و تعقیب عاملان و مباشران این جنایت عظیم است.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: مجازات عاملان شهادت سردار سلیمانی پس از این وقوع جنایت آشکار، از مطالبه‌های جدی همه مردم است.

کدخدایی گفت: در بعد حقوقی شهادت سردار سلیمانی قوه قضائیه هم با جدیت موضوع مجازات جنایتکاران را دنبال می‌کند و دادخواست حقوقی مراحل پایانی خود را طی می‌کند و نتایج آن طی ماه‌های آینده اعلام خواهد شد.

وی اضافه کرد: محاکم قانونی به موجب قانون ۱۳۹۰ مجاز به ورود به برررسی ابعاد حقوقی ترور سردار سلیمانی است.

کدخدایی در خصوص پیگیری ابعاد حقوقی ترور سردار سلیمانی گفت: بعد از اتمام دوره ریاست جمهوری امکان پیگیری وجود دارد.

در ادامه نشست نیز، علی بهادری جهرمی رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه عنوان کرد: واقعه دردناک ترور اسوه مقاومت پشت همه ایرانیان را لرزاند.

وی افزود: ضروری بود اصناف مختلف مرومی واکنش خود را به شهادت سردار با هماهنگی بروز بدهند و نسبت به عوامل شهادت سردار سلیمانی ابراز انزجار کنند.

رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه تاکید کرد: کانون وکلا هم در قالب یک نهاد مردمی برنامه‌های ویژه‌ای را تدارک دید و همدل با مردم مطالبه‌گری حقوقی ترور سردار سلیمانی را دنبال می‌کند.

هیبت الله نژندی منش مسئول کمیته علمی دبیرخانه بین المللی صلح و مقاومت در نخستین مراسم سالگرد شهادت سردار سلیمانی گفت: ارائه راه‌حل‌های حقوقی با مسارکت نسل جوان و جامعه دانشگاهی در شناخت آسیب‌ها و راهکار‌ها امری ضروری و مهم است.

وی افزود: شهادت سردار سلیمانی مسئله‌ای فرا ملی و مهم است و وکلا چه در تهران و چه در شهرستان‌ها در بررسی جوانب حقوقی این حادثه مشارکت دارند.

علی القاصی مهر دادستان تهران نیز گزارشی از فرایند پیگیری حقوقی و قضایی پرونده شهادت سردار سلیمانی ارائه کرد و گفت که بعد از تشکیل پرونده در دادسرای تهران به دستور رئیس قوه قضائیه، هیأت‌های مستشاری و قضایی برای بررسی ابعاد پرونده در سطح داخلی و خارجی تشکیل شد.

وی با اشاره به تعیین یک بازپرس ویژه برای این پرونده در دادسرای ویژه بین الملل تهران به منظور تحقق و جمع‌آوری دلایل و مستندات، از ۵۰۰ فقره مکاتبه با نهاد‌های امنیتی و دیپلماتیک به منظور انجام تحقیقات و همچنین نظرخواهی برای صدور قرار نهایی و کیفرخواست بر اساس حقوق بین‌الملل خبر داد و گفت: برای پیگیری موضوع به ۶ کشور نیابت قضایی اعطا شد.

اخبار مرتبط

ویدئو/ شهید سلیمانی و رئیسی؛ رفاقت هایی از جنس آرمان و جهاد

نباید در برابر زخم زبان‌ها کم بیاوریم

ویدئو/ جامعه ای سالم می شود که افراد صالح بر آن حاکم شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha