در گفت‌وگو با «سراج24» مطرح شد؛

اتصال قلبی با رهبر یکی از رموز موفقیت حاج قاسم بود

اتصال قلبی با رهبر یکی از رموز موفقیت حاج قاسم بود

حسن عابدینی تحلیلگر مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی سراج24 اظهار کرد: برای دانستن رمز موفقیت حاج قاسم سلیمانی باید شخصیت وی را بشناسیم، این سردار رشید قدرتمندترین فرد در منطقه غرب آسیا بود و هندسه نوین قدرت جهانی را طی 20 سال گذشته در منطقه رقم زد؛ فردی بود که محور مقاومت را از یک حالت دفاعی به یک حالت مصونیت راهبردی رساند و توانست هژمون نظام سلطه را در منطقه غرب آسیا را از بین ببرد.

وی ادامه داد: دشمن غربی-عربی-عبری تلاش می‌کرد ضمن تجزیه کشورهای منطقه و ایجاد حصار امنیتی برای رژیم صهیونیستی، یک فتنه طائفی و مذهبی را در منطقه ایجاد کند که سردار سلیمانی آن را با شکست مواجه کرد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی با اشاره به اینکه اخلاص سردار سلیمانی مهم‌ترین رمز موفقیت وی است، افزود: نکته بعدی این است که حاج قاسم به معنای واقعی یک سرباز واقعی ولایت بود و علی‌رغم اینکه در همه صحنه‌ها حضور جدی داشت اما هیچ‌گاه از خودش صحبت نمی‌کرد.

وی در خصوص اخلاص سردار سلیمانی بیان کرد: وقتی حاج قاسم در خصوص نقش شهید عماد مغنیه و سید حسن نصرالله در جنگ 33 روزه صحبت می‌کند ممکن است مخاطب این برداشت را داشته باشد که در جنگ 33 روزه سردار تنها ناظر آن بود در صورتی که وقتی به دیدگاه سید حسن نصرالله و عماد مغنیه در قبال حاج قاسم می‌نگریم می‌بینیم سردار سلیمانی راهبرد اصلی را طراحی کرده است، بنابراین هم اخلاص و هم وفاداری به نظام اسلامی به‌ویژه ولی فقیه در سردار سلیمانی مشاهده می‌شود.

عابدینی متذکر شد: در صحبت‌های سردار سلیمانی می‌بینیم که قسم جلاله می‌خورد راه عاقبت به خیری را در اتصال دلی و قلبی با رهبر معظم انقلاب اسلامی می‌بینم، بنابراین به نظر می‌رسد این اتصال قلبی نیز از دیگر رموز موفقیت سردار سلیمانی است.

وی تشریح کرد: تیزهوشی، نگاه به آینده، مردمی بودن، داشتن اندیشه راهبردی و نگاه انسانی به همه طوایف و حتی مذاهب هم می‌تواند در موفق شدن حاج قاسم سلیمانی تأثیرگذار بوده باشد. سردار سلیمانی محور مقاومت را شکل داد و در آن فرقی بین ایزدی‌های با کردها، شیعیان با سنی‌ها و علوی‌‌ها و مسیحیان قائل نبود، در نیروی مقاومت همه این گروه‌ها و طوایف مذهبی مشارکت داشتند بنابراین این‌ها می‌تواند بخشی از رموز موفقیت فرمانده شهید حاج قاسم سلیمانی تلقی شود.

ضرورت معرفی بیشتر سردار سلیمانی با فیلم و کتاب

این تحلیلگر مسائل سیاسی با اشاره به اینکه حاج قاسم اسطوره و سردار ملی و مذهبی در داخل و خارج از کشور بود، تشریح کرد: دوستان و دشمنان به اندازه کافی سردار را می‌شناسند اما باید در معرفی سرداران بزرگ مانند حاج قاسم سلیمانی اقدام بیشتری انجام دهیم و در مورد زندگی وی فیلم‌ها ساخته و رمان‌ها نوشته شود، حتی باید خاطرات مختلف را گردآوری کرد. خوشبختانه در سال‌های اخیر تصاویر مختلف از زندگی سردار به‌ویژه در حوزه جهاد و شهادت وجود دارد که می‌شود آن‌ها را برای آیندگان به ارمغان گذاشت.

وی اضافه کرد: البته نباید فراموش کنیم که خداوند متعال خودش حاج قاسم را به‌گونه‌ای معرفی کرده است که شاید تنها شخصیت دنیا و جهان اسلام باشد که بعد از شهادتش در 5 مرقد مطهر امام معصوم طواف داده می‌شود ما قبل از وی چنین شخصیتی نداشتیم و به احتمال قوی بعد از وی نیز نخواهیم داشت. ما در کشور کمتر کسی را می‌بینیم که در دوران دفاع مقدس، دفاع از حرم، مقابله با اشرار در شرق کشور مبارزه کرده باشد، سردار سلیمانی کسی است که هجرت، جهاد و شهادت را تجربه کرده است.

عابدینی عنوان کرد: شخصیت‌هایی مانند حاج قاسم سلیمانی با این ویژگی‌ها کم هستند و خداوند متعال خودش چهره‌های مخلص را نمایان کرده و به جوامع معرفی می‌کند. اما وظیفه معرفی حاج قاسم از دوش ما برداشته نمی‌شود و ما باید وظایف خودمان را در این حوزه‌ انجام دهیم.

حاج قاسم در صورت نیاز به کمک وارد میدان می‌شد

وی یادآور شد: حاج قاسم سلیمانی یک انسان ولایی به شمار می‌رفت که تمام خصلت‌های یک سرباز ولایت در وی متبلور بود، هر جا که نظام جمهوری اسلامی اعم از سیل و کمک انسانی به او نیاز داشت وارد میدان می‌شد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی به دیگر ابعاد شخصیتی سردار سلیمانی پرداخت و اظهار کرد: سردار سلیمانی به خانواده شهدا سرکشی می‌کرد و علاوه بر آن در حوزه‌هایی مانند داشتن سیر مطالعاتی و مطالعه کتاب‌های مختلف و تقریظ نوشتن سرآمد بود. باید ابعاد شخصیتی وی را در همه حوزه‌ها اعم از فرماندهی، کمک به محرومان، علاقه وافر وی به خانواده شهدا، مدیریت در صحنه‌های جهاد، نگاه راهبردی به آینده جهان اسلام، کمک به برگزاری مراسم مذهبی و تلاش برای احداث حرم‌های اهل بیت(ع) نشان دهیم.

پیروزی ایران مقابل آمریکا و غرب محقق شده است

وی با بیان اینکه پیروزی ایران مقابل آمریکا و غرب محقق شده است، تشریح کرد: پیروزی یک فرآیند است و به نظر می‌رسد نظام سلطه به سرکردگی ایالات متحده آمریکا و رژیم صهیونیستی و ارتجاع عرب در بدترین شرایط تاریخی خودشان قرار دارند و جمهوری اسلامی توانسته با اندیشه حمایت از مظلوم حوزه نفوذ خود را ازهیمالیا تا سواحل مدیترانه به پیش ببرد و گسترش دهد که این یک نفوذ انسانی و قلبهاست نه نفوذ با سرنیزه و سلاح.

با بیان ایکه نقش حاج قاسم سلیمانی در فراسوی مرزهای جغرافیایی غرب آسیا مثال‌زدنی است، اضافه کرد: در آمریکای لاتین حاج قاسم را در سطح رهبران بزرگ خود تلقی می‌کنند. سال گذشته تشییع با شکوه سردار سلیمانی را از کاظمین گرفته تا نجف و کربلا، از خوزستان تا خراسان، از قم تا تهران و کرمان شاهد بودیم و علاوه بر آن صدها مراسم بزرگداشت در کشورهای دیگر هم برگزار شد که این نشان‌دهنده نفوذ معنوی جمهوری اسلامی ایران است.

این تحلیلگر مسائل سیاسی در پایان سخنانش متذکر شد: این وعده الهی است که مستضعفین پیروز می‌شوند و زمین به صالحان به ارث خواهد رسید و حکومت حضرت مهدی(عج) پیشرفته و تکامل‌یافته حکومتی است که تلاش می‌کند در این مسیر موفق شود.

اخبار مرتبط

ویدئو/داستان ترور

جانفشانی ایثارگران باعث سربلندی ایران اسلامی شد

شهید حجازی نقشه قدرت حزب‌الله برای شکست رژیم صهیونیستی را تکمیل کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha